Jak urządzić małą kuchnię?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką IKEA.
W małej kuchni może i nie zmieści się obszerna wyspa czy duży stół, ale z pewnością dumnie goszczą radość oraz miła atmosfera! Niezależnie od metrażu, to miejsce specyficzne – rodzinne, bezpieczne i komfortowe. Kojarzy się z zapachem świeżej kawy o poranku, wspólnym przygotowywaniem posiłków, ferworem przedświątecznych obowiązków, wesołym gwarem czy odrabianiem zadań domowych.
Aby kulinarne królestwo – poza stylowym charakterem – kusiło funkcjonalnością i nie generowało trudności podczas gotowania, musimy wziąć pod uwagę kilka zasad. Jakie kolory wybrać? Jak rozplanować przestrzeń i z jakich organizacyjnych technik skorzystać? IKEA podpowie o czym warto pamiętać, urządzając kuchenną przestrzeń. W efekcie nawet małe lokum może stać się znakomitym miejscem do celebrowania upływających chwil i eksperymentowania z nowymi smakami. Poznajcie sposoby na to, by serce domu zyskało jeszcze więcej atutów!
Wydziel strefy!
Odpowiednie planowanie to klucz do sukcesu w każdej dziedzinie życia, a na kuchennym podłożu ma to niebagatelne znaczenie, bo przecież spędzamy tam sporą ilość czasu. Urządzając kuchnię, należy pamiętać o wydzieleniu trzech stref: gotowania, zmywania i przechowywania, jest to tzw. trójkąt roboczy. Odpowiednie ulokowanie urządzeń AGD i szafek będzie wpływało na wygodę i ułatwi codzienne zmagania. Gdy projektujemy kuchnię na większym metrażu – w kształcie litery U, dwurzędową czy z wyspą – zadanie jest ułatwione. Pamiętajmy jednak, by odległość pomiędzy równoległymi ścianami wynosiła około 120cm. W małych pomieszczeniach najczęściej meble zamontowane są na jednej linii lub w kształcie litery L. Obok płyty grzewczej zagospodarujmy miejsce na przynajmniej 40cm blatu roboczego, a zmywarkę ulokujmy obok szafki na czyste naczynia.
Zacznijmy od koloru! Kuchnia jasna czy ciemna?
Powszechna zasada mówiąca o tym, że jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń jest jak najbardziej aktualna. Zdecydujmy się na biel oraz jej odmiany, wybierajmy szarości i pastelowe tony, tworzące naturalną i świeżą aranżację. Unikajmy łączenia wielu barw oraz kolorystycznych roszad, ponieważ na małym metrażu takie zestawienie wykreuje wrażanie natłoku. Na podłodze ułóżmy większe płyty w neutralnym odcieniu, a na kontrast zdecydujmy się, stosując dodatki, które co jakiś czas możemy zmieniać. W niewielkiej przestrzeni poza grą kolorami, skoncentrujmy się także na odpowiednim oświetleniu i jego optymalnej ilości. Jeśli dostęp do naturalnych promieni jest ograniczony, zamontujmy kilka rodzajów lamp – sufitowe, regałowe czy podszafkowe.
W jakim kolorze powinny być meble do małej kuchni?
Jeśli ogranicza nas metraż, lepiej zrezygnować z ciemnoorzechowego forniru czy kolorowej mozaiki. Meble powinny być utrzymane w jasnej kolorystyce – delikatne szarości, łagodne drewniane odcienie i jednolita faktura sprawią, że nawet niewielkie pomieszczenie wyda się większe. Sięgajmy po meble kuchenne, szafki i fronty o subtelnych barwach. Możemy zdecydować się delikatny połysk, który będzie odbijał światło lub wzór SÄVEDAL, w którym szeroka rama nada wnętrzu nie tylko tradycyjnego charakteru, lecz także stworzy ciekawy wizualny efekt. W takich projektach istotną rolę odgrywają przeszklenia, dodające pomieszczeniu lekkości i nadające stylizacji głębi.
Funkcjonalne meble do kuchni… czyli jakie?
Organizacja niewielkiej przestrzeni jest sztuką, zwłaszcza w kuchni, gdzie z roku na rok przybywa garnków i patelni, nie wspominając już o nowinkach AGD. Jak to wszystko pomieścić? Kluczem jest logistyka! W IKEA znajdziemy funkcjonalne organizery, kosze, tace na sztućce, wkłady oraz wieszaki, dzięki którym we wnętrzu szafek zapanują ład i porządek. Niemal obowiązkowym elementem każdej małej kuchni są obrotowe szafki i wysuwane szuflady MAXIMERA, dzięki którym z łatwością sięgniemy po schowany w kącie makaron. Taka praktyczność obejmuje także zachowanie bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy razem z dziećmi chcemy odkrywać smaki. Skorzystajmy z elementów serii PATRULL, by stworzyć pociechom komfortową strefę. Blokady do drzwi, zaślepki na gniazdka czy narożne ochraniacze pozwolą na podróże po kuchennych destynacjach, bez obaw o jakiekolwiek urazy.
A może kuchnia modułowa?
Posiadacze mniejszej kuchni często decydują się na zabudowę na wymiar, ponieważ znalezienie w sklepach odpowiednich zestawów jest niezwykle trudne. Jednak czas realizacji i koszt inwestycji mogą nas skutecznie odwieźć od tej decyzji. Alternatywą dla wymarzonego kuchennego lokum są kuchnie modułowe, które pozwolą na pełną indywidualizację przestrzeni. Sami dobieramy co, gdzie i jak ulokować. Aranżujemy strefy i bawimy się możliwościami! Kuchnie KNOXHULT w ofercie IKEA to sposób na ciekawą przestrzeń dopasowaną do potrzeb każdego kuchennego mistrza. Do gotowych szafek i półek wystarczy tylko dobrać elementy, takie jak blat roboczy czy uchwyty i gotowe! Bez kilkutygodniowego oczekiwania, w przystępnej cenie!
Czy w małej kuchni jest miejsce na stół?
Kuchnia bez stołu? To nie możliwe! Nawet na najmniejszym metrażu musimy znaleźć miejsce na niewielki gabarytowo mebel. Poranne śniadania, rozrywka przy grach planszowych czy pomoc w odrabianiu zadań domowych w kuchni smakują zupełnie inaczej. Z uwagi na ograniczoną wielkość pomieszczenia warto wziąć pod uwagę wygodny ruchomy stolik NORBERG, którego w dowolnym momencie złożymy i zyskamy więcej cennych centymetrów w kuchni, a w czasie obiadu zamienimy go w miejsce do pałaszowania przygotowanych smakołyków. Możemy także wykorzystać parapet i dostawić do niego rozkładane krzesła – rozpościerający się widok za oknem będzie najlepszym towarzyszem wspólnych chwil.
Mała kuchnia to wbrew pozorom wiele możliwości! Ten trudny aranżacyjny dylemat przybierze ram kulinarnego centrum dowodzenia, gdy wykorzystajmy każdy milimetr powierzchni i będziemy kierować się odpowiednimi zasadami dobierania kolorów. Kreatywność w połączeniu z ofertą IKEA przyczyni się do stworzenia idealnej aranżacji!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką IKEA.