IKEA
IKEA
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Biała sypialnia - jak dobierać kolory i meble?


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką IKEA.


Aranżowanie swojego domu lub mieszkania może być świetną zabawą, ale jeśli nie wiemy, jak się do tego zabrać, może zamienić się w pasmo frustracji. Warto czerpać inspiracje, ale nadmiar pomysłów może nas przytłoczyć nawet skuteczniej niż ich brak. Tym, co może uratować naszą frajdę z urządzania kolejnych pomieszczeń, jest porcja inspiracji, kilka konkretnych porad i… szczypta zdrowego rozsądku. Poniżej przedstawiamy różne odsłony ponadczasowej klasyki, czyli sypialnię w bieli. Nuda? Wprost przeciwnie! Dowiedz się, jak stworzyć nowoczesną, przytulną lub romantyczną sypialnię z bielą w roli głównej.

Biała sypialnia – dla kogo? Czy białe wnętrza to dobry pomysł?

Biała sypialnia to absolutna klasyka. Biel to kolor bardzo bezpieczny, stanowiący świetne tło dla pozostałych barw, a dominując, wprowadza do naszego życia uczucie ładu, porządku, świeżości i spokoju. Tworzy uspokajające tło, które może harmonijnie współgrać z potrzebą wyciszenia i relaksu. Jest to więc idealny kolor do sypialni i rozwiązanie, które zawsze jest na czasie. Trzeba jednak przy tym pamiętać o doborze odpowiednich akcesoriów oraz mebli, które przełamią surowość bieli i nadadzą wnętrzu przytulności. Aby dobrze zaplanować białą sypialnię, przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki styl nam najbardziej odpowiada i jakie aranżacje najlepiej oddają to, co nam w duszy gra. Kochasz ascetyczne, nowoczesne przestrzenie bez żadnych zbędnych bibelotów? Najlepiej się czujesz w mieszkaniach „z duszą”, wypełnionych pamiątkami, zdjęciami i starymi przedmiotami? A może kochasz blask i przepych? Jeśli nie potrafisz zdecydować się na jeden styl, możesz zasugerować się jedną z naszych inspiracji. Gdy poczujesz miętę do którejś propozycji, może to oznaczać, że to właśnie jest on – ten jedyny styl, który będzie dzielić z tobą łoże przez całe lata. Zwróć również uwagę na funkcjonalność swojej sypialni. Czy ma ona pełnić jedynie funkcję oazy snu i wyciszenia, czy będzie jednocześnie garderobą, toaletką i gabinetem? Pomału zacznij spisywać swoje pomysły, z których niedługo może się wyklarować konkretny plan. Pamiętaj, że aranżacja sypialni to nie tylko łóżko, szafa czy lampa, ale też ściany i podłoga. Przed tobą sporo pracy, ale z odpowiednim przewodnikiem możesz mieć przy tym przede wszystkim mnóstwo frajdy.

Jak dopasować meble do białej sypialni? Białe sypialnie i ich aranżacje

Pierwszym naszym skojarzeniem, gdy pomyślimy o sypialni w bieli, może być: nuda. Nic w tym dziwnego – sypialnia cała na biało łatwo może przeobrazić się w zimne miejsce bez charakteru. Dlatego trzeba wiedzieć, jak się za to zabrać, aby we własnym domu czuć się bezpiecznie i przytulnie, a nie sterylnie i obco. Gdy decydujemy się na sypialnię, w której dominuje biel, możemy ją urozmaicać nie tylko jasnymi, pastelowymi barwami lub rzadkimi, ale mocnymi akcentami, ale także kształtami i fakturami. W zależności od tego, jak je dobierzemy, możemy uzyskać całkowicie odmienny efekt.

Romantyczna biała sypialnia – pastelowe meble i dodatki do sypialni

Romantyczna sypialnia to propozycja dla marzycieli, osób, które kochają ładne przedmioty, łagodne kolory i wiejski klimat. W typowej romantycznej sypialni biel przełamiemy pastelami i delikatnymi fakturami, takimi jak koronki czy falbanki. Romantyczność pomieszczenia podkreślą zwiewne tekstylia. Miękkie pledy i dywany nadadzą sypialni przytulności. Białe ściany możesz urozmaicić dzięki tapecie z wytłoczonym delikatnym, kwiatowym wzorem. Sterylność bieli przełamiesz dzięki pastelowym poduszkom w subtelne desenie, kwiatom w wazonie czy romantycznemu obrazkowi na ścianie.

Jeśli nadmiar kwiatów i koronek cię nie przekonuje, możesz zaczerpnąć ze stylu rustykalnego, prowansalskiego lub shabby chic i postawić na fakturę jasnego drewna, postarzane akcesoria czy swojskie dodatki kojarzące się z wiejskim krajobrazem. Jeśli kochasz kwiaty doniczkowe, zainspiruj się prowansalskimi wnętrzami, w których znajdziesz dużo zieleni. Możesz również przełamać biel szalonymi wzorami zaczerpniętymi ze stylu boho. Do romantycznej białej sypialni będą pasować przede wszystkim pastelowe kolory, takie jak błękit, fiolet czy róż.

Romantyczna biała sypialnia na skróty:

• biel przełam pastelowymi kolorami: błękitem, fioletem, różem, beżem
• postaw na zwiewne, jasne tekstylia w oknie i miękki, puchaty dywan przy łóżku
• kwiatowe wzory i koronki podkreślą elementy zaczerpnięte ze stylu prowansalskiego czy rustykalnego

Na co uważać urządzając romantyczną białą sypialnię?

• nadmiar wzorów, koronek i kwiatów może stworzyć wrażenie kiczu
• jeśli postawisz na drewno, uważaj, by nie przytłoczyło pomieszczenia
• zwróć uwagę, by sypialnia była przede wszystkim komfortowa

Biała sypialnia w stylu skandynawskim – prostota i naturalne tkaniny

Styl skandynawski święci tryumfy już od wielu lat. Nie tylko Skandynawowie kochają jego prostotę i funkcjonalność w połączeniu z przytulnością domowego ogniska. Styl skandynawski idealnie pasuje do koncepcji białej sypialni, bo właśnie na bieli i naturalnych tkaninach zazwyczaj opierają się typowe skandynawskie aranżacje. Praktycznie każdy odnajdzie się w takiej sypialni, bo dzięki swojej prostocie jest to niezwykle uniwersalny nurt.

Urządzając białą sypialnię w skandynawskim stylu, postawimy na niewyszukane w formie, drewniane meble, białe ściany i proste dodatki. Przede wszystkim, skandynawskie wnętrze musi być jasne, dlatego biel naszej sypialni przełamią beże, jasne brązy i jasne szarości. Łóżko, krzesło czy fotel muszą być wygodne, bo skandynawski design opiera się przede wszystkim na funkcjonalności. Do tego naturalne materiały: len, skóra, bawełna. Surowość bieli świetnie przełamią też dodatki z wikliny, np. niski stolik, pufa czy koszyki. Pamiętaj o ciepłym oświetleniu – sprawdzą się proste w formie lampy i metalowe latarenki.

Skandynawska biała sypialnia na skróty:

• biel przełam beżami, jasnym brązem i delikatnymi szarościami
• meble i dodatki powinny być funkcjonalne i proste w formie
• styl podkreślą naturalne materiały: len, skóra, bawełna, drewno
• dobierz oświetlenie, które będzie nie tylko ozdobne, ale także funkcjonalne (np. do czytania w łóżku)

Na co uważać urządzając białą sypialnię w stylu skandynawskim?

• nie rezygnuj z dodatków, by sypialnia nie stała się surowa i bez wyrazu
• dobierz paletę kolorystyczną tak, aby pomieszczenie nie miało zimnego charakteru
• stawiaj na jasne lub pomalowane na jasno drewno

Tradycyjna biała sypialnia – drewniane meble i jasne dodatki

Styl klasyczny sprawdzi się, jeśli lubisz tradycjonalne rozwiązania lub po prostu nie przepadasz za zbyt wyrazistym designem. Klasyczne pomieszczenia korzystają z ponadczasowych motywów, nawiązujących niekiedy do poprzednich epok. To bezpieczne rozwiązanie, które jednak może mieć wiele różnych twarzy. Może to być dyskretny, pałacowy luksus w stonowanym wydaniu, a może to być powiew kolonialnych inspiracji – np. drewniany kufer czy etniczne ozdoby. Ważne, by wnętrze takie było wyważone i eleganckie. W tradycyjnej białej sypialni ciemne drewno i ciężkie, stylizowane na antyki meble ciekawie korespondują z białymi ścianami i jasnymi, prostymi tkaninami. Idealnym dopełnieniem takiej sypialni może być elegancka toaletka, tapicerowany fotel, świeczniki czy obraz na ścianie. Biel i brąz możesz przełamać złotymi dodatkami lub dywanem w mocnym kolorze. Meble bogato zdobione mogą się mieszać z tymi o prostej formie – tradycyjna sypialnia może być eklektyczna, o ile różne style połączone będą ze smakiem. Wbrew pozorom, styl klasyczny daje całkiem spore pole do popisu. Słowem-kluczem jest tu jednak zdecydowanie umiar.

Tradycyjna biała sypialnia na skróty:

• styl klasyczny podkreślą ciemne drewno i ciężkie meble stylizowane na antyki
• idealne dodatki to toaletka, obraz, świecznik, tapicerowany fotel
• możesz wybrać odmianę pałacową (dyskretny luksus) lub kolonialną (etniczne dodatki)

Na co uważać urządzając jasną sypialnię w stylu tradycyjnym?

• tradycyjna sypialnia może być eklektyczna, ale łącz formy, kolory i faktury z umiarem
• ściany i pościel powinny być jednolite i jasne, by drewno nie przytłoczyło pomieszczenia
• ozdoby i dodatki powinny być tylko delikatnym akcentem, by nie popaść w kicz

Nowoczesna biała sypialnia – minimalistyczna, industrialna czy glamour?

Miłośnicy nowoczesnych wnętrz mogą pokusić się o aranżację sypialni, w której będą królować współczesne trendy i materiały. Osoby uwielbiające planowanie wystroju wnętrza mogą mieć tutaj prawdziwe pole do popisu, bo nowoczesne wnętrza bazują na wielu modnych, a zarazem różnorodnych elementach.

Biała sypialnia w stylu glamour

Wielbiciele stylu glamour mogą pokusić się o sypialnię nawiązującą nieco do pałacowego stylu retro, ale z wyraźnym przymrużeniem oka i nowoczesnym sznytem. Tutaj prym wiodą kryształki, białe lub czarne meble na wysoki połysk i srebrne dodatki. W sypialni urządzonej w stylu glamour sprawdzi się łóżko z tapicerowanym zagłówkiem, miękki podnóżek, ozdobny dywan i kryształowy żyrandol. Blask wnętrza podkreślą szklane wazony, ramy na zdjęcia i lustra. Sterylną biel w takiej sypialni przełamią czerń, szarość i srebro. Prostota łączy się tu ze zdobieniami, a tkaniny powinny błyszczeć. Dużą rolę odgrywają lampy – nawiązujące do stylu retro, bogato zdobione. Biała sypialnia w stylu glamour to pomieszczenie, które mimo przepychu, prezentuje się lekko i kusi blaskiem.

Industrialna biała sypialnia

Jeśli we współczesnym stylu bardziej pociąga cię nurt industrialny, możesz postawić na białą cegłę na ścianie. Cegła jest rozwiązaniem uniwersalnym i bardzo klimatycznym. W połączeniu z chłodnymi barwami i minimalną ilością dodatków może wprowadzać chłodny charakter wnętrza, a gdy ocieplisz ją odpowiednimi kolorami i fakturami, otrzymasz niezwykle przytulne, a zarazem nowoczesne pomieszczenie. W industrialnej sypialni biel przełamiesz wszystkimi odcieniami szarości, ale możesz dodać również ceglane lub grafitowe akcenty. Takie pomieszczenie nie będzie zawierało w sobie zbyt wielu mebli ani bibelotów – najważniejszym punktem sypialni jest proste łóżko (może być metalowe lub nawet sam materac), przyda się też duża, prosta w formie szafa. Ściany mogą być białe lub imitować jasny beton. Szczególnego, loftowego charakteru nadadzą sypialni lampy – surowe w formie, niekiedy odsłaniające żarówkę. A może zdecydujesz się na lampę z ozdobną żarówką zamiast klosza?

Minimalistyczna biała sypialnia

Jeśli zaś kochasz minimalizm i od sypialni oczekujesz braku dodatkowych bodźców, zdecyduj się na minimalistyczną białą sypialnię. Łóżko, lampa, mały stolik, ewentualnie wieszak na ubrania – czy potrzeba czegoś więcej? Jeśli zdecydujesz się na białe ściany i białą podłogę, odmiennym kolorystycznie akcentem może być łóżko. Jeśli zaś podłoga w sypialni odsłania fakturę drewna, spokojnie możesz pokusić się o białe łóżko. Masz pełną dowolność, jeśli chodzi o wybór dodatkowego koloru, ale świetnie sprawdzą się szarości i czerń. Ważne, by w minimalistycznej sypialni nie było zbędnych ozdób, przedmiotów leżących na wierzchu czy pstrokatej pościeli. Pomieszczenie takie nie musi jednak być nudne. Wystarczy, że tych kilka przedmiotów, które się w nim znajdą, będzie ze sobą ciekawie korespondować czy to kolorem, czy to formą. Ciepły pled albo puchaty dywan ocieplą pomieszczenie i sprawią, że nie będzie stwarzało nieprzyjaznego wrażenia.

Nowoczesna biała sypialnia na skróty:

• możesz się zdecydować na pełen blasku i szyku styl glamour, surowy industrializm lub wyciszony minimalizm
• ważnym dodatkiem, nadającym sypialni charakteru, jest oświetlenie
• nowoczesne aranżacje to zabawa materiałami: akryl, cegła, kamień, beton, szkło i tekstylia grają pierwsze skrzypce

Na co uważać urządzając białą sypialnię w stylu glamour, industrialnym lub minimalistycznym:

• w sypialni glamour warto uważać na błyszczące dodatki, by nie przesadzić
• w industrialnej sypialni zadbaj o ciepłe światło
• minimalistyczne, białe wnętrze dobrze jest ocieplić miękkimi tekstyliami

Biało-czarna czy szaro-biała sypialnia? Wariacje na temat bieli

Chociaż biel warto nieco ocieplić i delikatnie przełamać ją innymi kolorami, w sypialni równie dobrze sprawdzi się biel występująca na równi z drugim bazowym kolorem. Mogą się one idealnie uzupełniać lub świetnie ze sobą kontrastować. Mogą mieć właściwości wyciszające lub ożywiać naszą aranżację. Jeśli szukasz inspiracji do sypialni, w której biel połączysz z inną barwą, zobacz poniższe przykłady.

Biało-szara sypialnia

Gdy prym wiodą biel i szarość, musimy postawić na ciepłe faktury, aby nie uzyskać zimnego wnętrza. Sypialnia w bieli i szarości świetnie sprawdzi się w stylu industrialnym lub minimalistycznym, będzie również pasować do aranżacji skandynawskiej. Przy pomocy miękkich tkanin uda nam się stworzyć pomieszczenie stonowane, idealne do wyciszenia i relaksu, a zarazem przytulne i klimatyczne. Dodatkowo ocieplić wnętrze możemy przy pomocy barw zbliżonych do szarości, lecz nieco cieplejszych – np. oliwkowych czy khaki. Do bieli i szarości jednak tak naprawdę będzie pasować każdy kolor, który ci się zamarzy.

Biało-czarna sypialnia

Sypialnia w czerni i bieli będzie bardzo elegancka. Chociaż czerń niekoniecznie kojarzy nam się z przytulnym pomieszczeniem czy relaksem, w połączeniu z bielą i odpowiednimi dodatkami może stanowić świetne tło dla wyciszającej aranżacji. Biel z czernią to wymarzone kolory do sypialni w stylu glamour. Nowoczesny design można podkreślić przy pomocy wzorów na pościeli czy nawet na ścianie. Monotonię można przełamać przy pomocy dodatkowej barwy, na przykład złota, srebra lub czerwieni – ale ten akcent musi być bardzo delikatny, by wnętrze nie stało się przytłaczające. Biel i czerń sprawdzą się również w minimalistycznej, eleganckiej i stonowanej sypialni. Ważne, by czerń nie zdominowała pomieszczenia. W tym celu warto nie tylko balansować bielą, lecz także postawić na dodatki przezroczyste lub odbijające światło.

Biało-brązowa sypialnia

Gdy w sypialni mają rządzić biel z brązem, idealnym rozwiązaniem będzie połączenie białych powierzchni (ścian, pościeli, zasłon) z drewnem (ramą łóżka, szafą, toaletką czy ramą okna). To jedno z najbardziej bezpiecznych i uniwersalnych połączeń, które sprawdzi się w wielu rodzajach aranżacji. Klasyczna sypialnia z antycznym łożem, kolonialne meble z egzotycznego mebla, a może rustykalne dodatki w towarzystwie brązowych pledów? Dzięki tym kolorom możesz uzyskać gustowne i stonowane, nawiązujące do stylu retro wnętrze. To świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie elegancję, lecz połączenie bieli z czernią odbierają jako zbyt krzykliwe. Biało-brązowa sypialnia może też być urozmaicona subtelnymi dodatkami osadzonymi w czerni, szarościach lub chłodnych odcieniach (np. błękitu lub zieleni).

Biało-niebieska sypialnia

Jeśli lubisz kolory, ale jednocześnie oczekujesz od sypialni stonowania i wyciszenia, idealnym rozwiązaniem będzie połączenie bieli z niebieskościami. Masz tu pełne pole do popisu, bo w sypialni sprawdzi się zarówno granatowy (wówczas możesz pokusić się o aranżację w szalenie modnym stylu marynistycznym), jak i pastelowe błękity (które będą świetnie pasowały do delikatnej, romantycznej aranżacji). Biało-niebieska sypialnia może też pasować do stylu industrialnego (zwłaszcza, jeśli podoba ci się błękit wpadający w szarość).

Dzięki temu, że kolor niebieski ma właściwości wyciszające, nawet w sypialni możesz nieco z nim zaszaleć. Błękitna ściana albo granatowa pościel nie powinny przytłaczać pomieszczenia, jeśli wszystko to zrównoważysz bielą. Jasne błękity optycznie powiększą małą sypialnię, a głęboki granat nada jej elegancji i szyku. Warto jednak pamiętać, że kolor granatowy należy rozświetlać i ożywiać dodatkami, np. w złotym kolorze. Do połączenia niebieskiego i białego koloru będą świetnie pasować wszelkie brązy i beże. A jeśli marzy ci się sypialnia w stylu glamour w odcieniach bieli i błękitu – również zda to egzamin. Trudno więc nie zauważyć, że niebieskości to jeden z najbardziej uniwersalnych kolorystycznych wyborów do sypialni.

Biało-beżowa sypialnia

Gdy prym w sypialni wiodą biele i beże, warto postawić na mocne kolorystycznie dodatki, aby nie uzyskać mdłego wnętrza. To połączenie, które gwarantuje nam jasną i przytulną aranżację, zwłaszcza gdy do tego odpowiednio zagramy fakturami. Biało-beżowa sypialnia aż się prosi o romantyczne lub swojskie wyposażenie – kwiaty, drewno, delikatne ozdoby, delikatne nawiązania do stylu retro. Beż jest też niezłym wyborem, gdy marzy nam się jasna, minimalistyczna sypialnia, do której nie chcemy wprowadzać kontrastów kolorystycznych. Beże ocieplą biel, ale nie będą z nią wojować o to, kto gra pierwsze skrzypce.

Biało-beżowa sypialnia sprawdzi się też w stylu glamour, gdy ożywimy ją szklanymi, kryształowymi i błyszczącymi dodatkami. Możesz jednak wypróbować to połączenie kolorystyczne w zgoła odmiennej stylistyce – beże i biele nadadzą się do zaaranżowania sypialni w stylu boho. Wówczas będziesz mieć okazję zaszaleć ze wzorami i fakturami, których im więcej, tym lepiej.

Biało-turkusowa sypialnia

Turkus to kolor, który jest zawsze na topie. Gdy decydujemy się na aranżację sypialni opierającą się na bieli i turkusach, musimy się liczyć z tym, że jest to dość intensywna barwa, która przyćmi pozostałe. Biało-turkusowa sypialnia (podobnie, jak w przypadku biało-niebieskiej) będzie świetnym tłem dla dodatków w kolorach zgaszonych brązów lub jasnych szarości, które podkreślą turkus i nieco złagodzą kontrast między turkusem a bielą.

W tych kolorach najlepiej sprawdzi się sypialnia w stylu romantycznym, vintage lub kolonialnym. Turkusowa może być cała ściana, ale może to być też narzuta lub zasłony. W połączeniu z czarnymi akcentami, biel i turkus będą dobrym tłem dla sypialni glamour. W połączeniu z brązami zaś mogą z powodzeniem być wykorzystane przy aranżacji klasycznej sypialni. Turkus to kolor dający wiele możliwości, bo przepięknie koresponduje z innymi barwami. Należy jednak uważać, by nie było go zbyt dużo – jeśli nadmiernie przytłoczy pomieszczenie, może stwarzać tandetne wrażenie.


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką IKEA.



Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Jak funkcjonalnie zagospodarować kuchnię?

Jak funkcjonalnie zagospodarować kuchnię?

Sponsorowane Jak urządzić małą kuchnię?

Jak urządzić małą kuchnię?

Sponsorowane Kuchnia na miarę - jak dobrze zaplanować kuchnię?

Kuchnia na miarę - jak dobrze zaplanować kuchnię?

Sponsorowane Mały balkon – jak go zorganizować? Przechowywanie na balkonie

Mały balkon – jak go zorganizować? Przechowywanie na balkonie

Sponsorowane Urządzamy imprezę na świeżym powietrzu!

Urządzamy imprezę na świeżym powietrzu!

Sponsorowane Balkon dodatkowym pokojem

Balkon dodatkowym pokojem

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.