4 projekty łazienek o powierzchni około 4 m2
Obszerna łazienka to prawdziwy przywilej! Niestety, nie każdy może cieszyć się salon kąpielowym na miarę luksusowego SPA. Na szczęście na małe łazienki są sprawdzone sposoby! Dzięki funkcjonalnym rozwiązaniom i odrobinie kreatywności można „odczarować” niewielki metraż i stworzyć piękną, stylową i przede wszystkim, wygodną przestrzeń.
Aby nie rzucać słów na wiatr, postanowiliśmy zaprezentować cztery projekty łazienek, których powierzchnia liczy sobie około 4 m2. Każda z nich jest zupełnie inna, jednak wszystkie pozostają równie ciekawe i pomysłowe. Zapraszamy na krótki łazienkowy przegląd!
Jak zaaranżować niewielką łazienkę w bloku
Większość właścicieli małych blokowych łazienek stawia na kabiny prysznicowe. Rzeczywiście, to jedno z najwygodniejszych i najbardziej popularnych rozwiązań. W poniższej aranżacji prym wiedzie nowoczesny, przeszklony model o specjalnym, murowanym brodziku. Projektant zadbał również o niewielkie ścienne wnęki, w których można przechowywać kosmetyki do kąpieli. Warto również zwrócić na sprytną podwieszaną szafkę, pod którą mieszczą się pojemne organizery oraz na zgrabną, kompaktową armaturę. Niewielka łazienkowa przestrzeń wydaje się o wiele większa dzięki jasnej kolorystyce, okazałej lustrzanej tafli oraz wieloźródłowemu oświetleniu. Słowem - projekt idealny!
Sprawdź też: Łazienka 5 m² – jak ją urządzić? Pomysły na aranżację łazienki o powierzchni 5 m²
Jak wykorzystać skosy w małej łazience?
Mała łazienka pełna skosów i załamań? Brzmi ciekawie, jednak mimo, że taka przestrzeń bywa efektowna, często okazuje się trudna w zaaranżowaniu. Tutaj, każdy skos potraktowano jako atut. Na frontowym załamaniu zamontowano lustro, które dzięki temu, że wisi pod kątem, wygląda oryginalnie i dodatkowo powiększa przestrzeń.
Jaki modny trend wybrać do małej łazienki?
Warto zwrócić uwagę, że prezentowana aranżacja to ukłon w stronę trendu glamour. Dzięki niemu mała łazienka nabrała lekkości i eleganckiego rysu. Biel optycznie powiększa wnętrze, czarne elementy dodają mu pazura, zaś srebrzyste dodatki, wprowadzają światło. Oprócz tego, podobnie jak w poprzedniej aranżacji zdecydowano się na kabinę prysznicową. Tym razem jest to jednak zgrabny model narożny.
Jeśli nie kabina, to co?
Nieprawdą jest, że w małej łazience nie może zagościć wanna! Oczywiście należy liczyć się z tym, że nie będzie to luksusowy model o długości 170 cm, jednak osoby lubiące kąpiele z pewnością zgodzą się na wariant o długości 140 cm. Jak można zobaczyć na inspiracji obok, coraz popularniejsze stają się niewielkie wanny wyposażone w parawan. Dzięki takiemu rozwiązaniu można, w zależności od potrzeby, wziąć orzeźwiający prysznic, bądź zrelaksować się w kąpieli pełnej piany.
Jaką kolorystykę lubi mała łazienka?
To już ustaliliśmy! Niewielkie wnętrza preferują biele, kremy, beże, szarości - czyli wszystko to, co potrafi wizualnie powiększyć przestrzeń i dodać jej lekkości. Nie oznacza to jednak, że w małej łazience nie może zagościć kolor! Jak widać na inspiracji, projektant postawił na jasne płytki i barwny kontrapunkt w postaci modnych patchworkowych dekorów. Fantazyjny, śródziemnomorski element ożywia niewielkie wnętrze i dodaje mu stylu. Mała łazienka zatem, wcale nie musi być nudna!
Czy wanna narożna to dobry pomysł w małej łazience?
Wanna narożna już dawno przestała być wyłącznie domeną obszernych łazienek! Obecnie designerzy projektują bowiem narożne modele o ergonomicznym kształcie i sprytnym wyprofilowaniu. Jak się okazuje, tego rodzaju wanna potrafi być o wiele bardziej pojemna i wygodna niż klasyczny, podłużny model. Warto jednak zwrócić uwagę, że trójkątna wanna często wchodzi w konflikt z umywalką. Na szczęście i na to znajdzie się sposób! Ostatnimi czasy, coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest umieszczanie umywalki tuż nad wanną. Na pierwszy rzut oka może wydać się to zaskakujące, jednak w rzeczywistości podnosi komfort korzystania z łazienki.
Mała łazienka wcale nie musi być królową niefunkcjonalności! Współczesne rozwiązania pomagają uczynić z niej namiastkę komfortowego SPA. Wystarczy tylko dobry projekt i kreatywne podejście do aranżacji.