Na co zwracać uwagę przy wyborze podłóg drewnianych?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Quick Step.
Polacy tradycyjnie przywiązani są do drewna jako materiału wykończeniowego we wnętrzach. W przypadku podłóg szczególną popularnością cieszy się dębina. Jakie są zalety podłóg drewnianych i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w kilku słowach.
Jak podkreślają specjaliści z firmy Quick-Step, producenta podłóg, dąb w rankingu popularności w Polsce wyprzedza wszystkie inne gatunki o kilka długości. Jako szlachetne drewno kojarzy się z prestiżem, solidnością i długowiecznością. Naturalne drewno daje ciepły wygląd, ma ponadczasowy i uniwersalnych charakter. I co nie bez znaczenie, łatwo łączy się z każdym stylem aranżacji wnętrz. Drewno cenione jest za przyjemną w dotyku fakturę oraz indywidualny charakter. W naturze rysunek słojów i układ sęków nigdy się nie powtarza.
Czas i sposób użytkowania ma duży wpływ na wygląd podłóg drewnianych. Wpływają na nie również wilgotność i zmiany temperatury. Po kilku latach konieczne staje się cyklinowanie i ponowne lakierowanie czy też olejowanie. Podłogi drewniane wymagają również starannej pielęgnacji w czasie ich użytkowania.
Popularne na rynku podłogi często swoją niską cenę zawdzięczają bardzo cienkiej wierzchniej warstwie dekoracyjnej, która nie przekracza 2,5 mm. Dobra podłoga drewniana powinna mieć warstwę dekoracyjną o grubości 3,2 mm – 3,6 mm. Grubszą warstwę można częściej cyklinować. Tak jest w przypadku podłóg marki Quick-Step, wśród których deski z najnowszej kolekcji Massimo mają warstwą wzoru grubą na 3,2 mm. Grubsza warstwa dekoracyjna zapewnia również większą trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Wbrew obiegowym opiniom, to podłogi warstwowe mają lepsze parametry użytkowe od tych z litego drewna. Szybciej się je układa, a także ze względy na dolne warstwy przeciwprężne są bardziej odporne na rozsychanie. Specjalne podkłady zapewniają im lepsze parametry akustyczne. Dlatego nie ma konieczności ich klejenia - metoda popularna w Polsce, ale bardziej czasochłonna – a wystarczy zamontować „na pływająco”. Dodatkowo podłogi warstwowe, w przeciwieństwie do tych z litego drewna, nadają się do montowania na ogrzewaniu podłogowym.
Przez stulecia ceniono w podłogach nieskazitelny wygląd. Starannie selekcjonowano drewno, unikano sęków i nieregularności. Ostatnio bardziej popularny stał się jednak naturalny wygląd drewna. Wzory rustykalne i wydobyte przez szczotkowanie faktury podbijają wnętrza klasyczne, jak i industrialne. Najbardziej popularne w Polsce wykończenie czyli olejowanie, świetnie wydobywa rysunek drewna i nadaje mu satynową fakturę. Uciążliwością olejowania jest konieczność regularnego jego powtarzania. Stąd warto sięgnąć po specjalistyczne środki do pielęgnacji podłóg olejowanych oferowane przez Quick-Step. Natłuszczenie powierzchni odbywa się wówczas sukcesywnie podczas każdego mycia podłogi. W kilku swoich kolekcjach Quick-Step stosuje również specjalne lakiery. Dzięki nim uzyskuje się drewno w głębokim macie, bardzo zbliżone w charakterze do olejowanego. Możemy wówczas cieszyć się efektem podkreślającym naturalność szlachetnego materiału.
Quick-Step oferuje 81 wzorów podłóg drewnianych w różnych kolekcjach, które z powodzeniem można dopasować do każdej stylistyki. Chociaż w polskich wnętrzach króluje dąb, to warto przyjrzeć się innym wzorom i wybarwieniom, aby dopasować podłogę do własnego gustu i charakteru wnętrza.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Quick Step.