5 pomysłów na nowoczesną łazienkę. Propozycje architekt Magdaleny Januszewskiej z pracowni ELEMENTY
Na poddaszu, w drewnianym domu, w mieszkaniu. Mają od 4 do 8,5 metrów kwadratowych, a łączy je wspólny mianownik – wszystkie utrzymane są w nowoczesnej stylistyce. Zobaczcie jakie propozycje łazienek przygotowała Magdalena Januszewska z pracowni ELEMENTY i przekonajcie się, że „nowoczesność” nie jedno ma imię.
Klimat łazienki kreują dwa odcienie – szarość/grafit oraz drewno w postaci ścian konstrukcyjnych i płytek drewnopodobnych utrzymanych w podobnej tonacji. Szare płytki tworzą geometryczny wzór w postaci rombów. Takie modele można znaleźć w ofercie Mutiny, bądź innych producentów, np. Equipe. Stylistyka pomieszczenia ma minimalistyczny charakter. Podkreślony on został prostymi meblami wykonywanymi na wymiar oraz kabiną prysznicową typu walk-in. Całość akcentują czarne baterie z kolekcji Axor Manufaktura.
Styl skandynawski we wnętrzu o powierzchni 4,0 m²
Skandynawskie klimaty to gorący trend ostatnich sezonów. Od samych początków prac wiadome było, że szarości będą grać w tym wnętrzu pierwsze skrzypce. Lecz, aby nie było zbyt monotonnie pojawiła się biel, a miedziane dodatki idealnie uzupełniły całość.
Na ścianach w łazience pojawiły się prostokątne płytki Marazzi’ego o odcieniach bieli i szarości. Ułożono je we wzór cegiełki – ale w pionie – co finalnie stworzyło ciekawy i oryginalny efekt o nowoczesnym skandynawskim charakterze. Miedziany front szafki podumywalkowej wykonany z lakierowanej płyty MDF, podkreśla dodatkowo całą aranżację i subtelnie ukrywa papier toaletowy, kosmetyki, chemię.
W pomieszczeniu ze skosem – 6,5 m² (po podłodze)
Łazienka na poddaszu stanowi uzupełnienie pozostałej części aranżowanej przestrzeni. Głównym założeniem projektowym było stworzenie komfortowych wnętrz dla młodego małżeństwa. Rozplanowanie funkcji nie należało do najłatwiejszych ze względu na dość niskie ścianki kolankowe, które miały niecały 1 m wysokości. W rezultacie, miejsce na łazienkę powstało w wyodrębnionym kompleksie połączonym ze strefą pralni. Kolorystykę wnętrza tworzy klasyczne zestawienie bieli i czerni, którą ocieplają drewniane dodatki.
Koncepcja oparta jest na bardzo prostej, wręcz minimalistycznej, bazie w postaci jasnych płytek ułożonych w jodełkę. Niewątpliwym akcentem przykuwającym uwagę są przepiękne wzorzyste płytki Tangle od Ornamenty układane pasami, a nie w popularny wzór patchworku. Na tak niedużej przestrzeni (6,5 metra po podłodze) oprócz wanny oraz umywalki, swoje miejsce znalazł również prysznic, na którym bardzo zależało inwestorom. Początkowo wydawało się to niemożliwe, głównie ze względu na istniejące skosy dachu. Jednak dzięki połączeniu wanny oraz strefy prysznica udało się osiągnąć ten efekt. Natomiast sama toaleta została zlokalizowana w osobnym pomieszczeniu wraz z małą umywalką – takie rozwiązanie było planowane od początku.
Łazienka soft-loft - 4,6 m²
Łazienka powstała wraz z projektem całego parteru w domu jednorodzinnym. Zgodnie z oczekiwaniami inwestorów we wszystkich pomieszczeniach pojawiła się podobna kolorystyka i motywy, które nadały spójności całej aranżacji. W łazience zastosowano wyraźny dekor w postaci czarno-białych płytek ze wzorem marokańskim, jako bazę wykorzystano natomiast proste, białe płytki gresowe.
Aranżacja łazienki oparta jest na harmonijnej proporcji między płytką bazową, a dekorem. Takie rozwiązanie nie pomniejsza też wizualnie pomieszczenia – co w przypadku takich i podobnych metraży ma duże znaczenie. Minimalistyczną stylistykę wnętrza podkreślają industrialne akcenty w postaci ramy przy szybie prysznicowej oraz grzejnika w kształcie prostej czarnej tuby. W rezultacie powstało monochromatyczne pomieszczenie, które ocieplono rozproszonym światłem ledowym o żółto-pomarańczowej barwie.