Jak oszczędzać energię w domu? Poradnik
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką GIRA - TEMA.
Rachunki za energię elektryczną mogą przybrać niebotyczne rozmiary, bo przecież w gąszczu nowinek technologicznych nasz dom staje się ich twierdzą. Płaski telewizor, ultrasmukły laptop, stylowy tablet i niezawodny telefon to jedynie wstęp do współczesnego zróżnicowania pod kątem innowacji. Szukamy większego komfortu, łatwiejszej obsługi systemów i rozwiązań, które nie tylko pomogą w codziennym życiu, lecz także – poza ergonomią i wygodą – będą sprzyjać generowaniu oszczędności.
Zmniejszenie wydatków może przybrać różne formy – od bardziej rygorystycznych, po mniej inwazyjne związane z wykorzystaniem postępu technologicznego. Prekursorem w tej dziedzinie jest marka Gira – producent inteligentnych systemów ograniczających zużycie energii i zapewniających funkcjonalną oraz stylową odsłonę domu. W jaki sposób można zoptymalizować pobór energii i przejąć kontrolę nad rachunkami? O tym w dzisiejszym artykule.
Co dają inteligentne systemy?
Coraz częściej słyszymy o systemach inteligentnych i towarzyszącym im współczesnych technologiach, których kluczową zaletą jest energooszczędność. Współpraca poszczególnych podzespołów pozwala nie tylko na kontrolę wszystkich procesów – począwszy od ogrzewania, klimatyzacji, po oświetlenie i wentylację – lecz także wiąże się z kwestiami ochrony środowiska i – co najbardziej istotne – optymalizacją wydatków. Inteligentne instalacje (KNX, eNet także te obsługiwane za pomocą telefonów komórkowych) dają możliwość pełnej kontroli zużywanej energii, dzięki automatycznym włącznikom oświetlenia, regulacji natężenia światła w stosunku do światła naturalnego, gwarantują ekonomiczne ogrzewanie pomieszczeń i utrzymują prawidłową wilgotność, nie generując strat ciepła. Tradycyjne instalacje nie oferują tak wiele, dlatego nowoczesne technologie szybko wypierają je z rynku.
Jak ograniczyć koszty za energię elektryczną?
Pierwszym krokiem w kierunku oszczędności jest rozsądek i racjonalne wykorzystanie energii. Polega to na wykluczeniu elementów, które działają niepotrzebnie – generując wyższe koszty – oraz ograniczeniu ich zużycia jedynie do niezbędnego minimum. Jednak w natłoku codziennych obowiązków pewnie niejednemu z nas zdarzy się zapomnieć zgasić światło w salonie, lub wyłączyć urządzenia, które pobierają energię elektryczną. Ciekawym rozwiązaniem tych problemów może być funkcja wyłączania centralnego – dostępna w ofercie Gira. Za pomocą jednego przycisku możemy zamknąć lub zminimalizować dopływ energii do wszystkich urządzeń, które pobierają prąd. Tym samym, rachunki na pewno przybiorą wartości bardziej przyjemne dla oka.
Jak osiągnąć optymalną temperaturę w pomieszczeniach?
Oszczędności możemy także szukać w strefie ogrzewania. Innowacyjne systemy mogą wykorzystać energię słoneczną oraz doskonałą współpracę instalacji grzewczych i zamontowanych żaluzji. Polega to na tym, że w zależności od natężenia słońca i położenia rolet regulowana jest moc grzejników (zimą) – lub klimatyzacji (latem). Chroni nas to przed upałem w wakacyjne dni oraz zmniejsza pobór energii, wtedy gdy możemy wykorzystać odrobinę naturalnego ciepła. Inteligentne systemy mogą także rozpoznawać czy drzwi oraz okna są otwarte – wówczas automatyczna regulacja wyłącza urządzenia grzewczo - klimatyzacyjne i dopiero po ich zamknięciu wraca do normalnego trybu. Takie rozwiązania wpływają na to, że unikniemy wzmożonej pracy systemu, gwarantując stałą równomierną temperaturę dostosowaną do warunków na zewnątrz, a co za tym idzie nie spowoduje to zwiększenia poboru energii.
Czy odpowiedni dobór oświetlenia jest sposobem na obniżenie rachunków?
Obecnie wybór oświetlenia obejmuje nie tylko kwestie praktyczności, lecz także wydajności, a nawet aspektów wizualnych, możliwych dzięki elementom służącym do budowania nastroju (tzw. ściemniacze). Realnym ograniczeniem wydatków może być wymiana żarówek na energooszczędne. LED-owe propozycje – w porównaniu z tradycyjnymi wariantami – znacznie obniżą wartość rachunków i – mimo, że będą droższe od standardowych wariantów – posłużą o wiele dłużej. Coraz częściej sięgamy także – zwłaszcza na podjazdach czy frontach budynku – po czujniki ruchu oraz rozwiązania automatyczne, w których strumień światła oświetla określoną przestrzeń wyłącznie wtedy, gdy czujnik zarejestruje ruch. W ofercie Gira dodatkowym atutem jest to, że system jednocześnie reguluje moc natężenia, dostosowując go do warunków zewnętrznych.
Kalkulacja rachunków czy innowacyjne systemy?
Przy tradycyjnych instalacjach pełna kontrola kosztów jest trudnym zadaniem. Ograniczenie wydatków może być jedynie wynikiem analiz i próbą zoptymalizowania wszystkich urządzeń elektrycznych oraz systemów. Inteligentne rozwiązania oferują znacznie więcej! Kontrolują oraz rejestrują zużycie energii, dostarczają wykresy oraz dane niezbędne do oszacowania i wyeliminowania źródeł nadmiernej emisji energii oraz umożliwiają dostosowanie wszystkich parametrów do potrzeb danego pomieszczenia poprzez tworzenie indywidualnych profili. Na tym nie kończą się ich możliwości. Szeroka oferta marki Gira umożliwia pełne stylistyczne dopasowanie poszczególnych elementów instalacji do aranżacji pokoju, co więcej – możemy wcześniej pobawić się w projektanta, wykorzystując Konfigurator wzornictwa Gira, by wnętrze było idealne – zarówno oszczędne, jak i stylowe.
Dom staje się machiną znakomicie połączonych podzespołów, w których każdy element ma określone znaczenie i pomaga w pełni zoptymalizować jego działanie. Nowoczesne technologie oferują wiele sposobów na ograniczenie wydatków. To inwestycja w ekonomiczną, ergonomiczną i komfortową przestrzeń!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką GIRA - TEMA.