Białe meble kuchenne – plusy i minusy
Zakup mebli kuchennych wiąże się z naprawdę dużym wydatkiem, dlatego decyzja o ostatecznym wyborze stylu wnętrza podejmowana jest zazwyczaj po długim namyśle i przejrzeniu setek inspiracji w magazynach wnętrzarskich, sklepach meblowych bądź w Internecie. W Polsce nadal niezwykle modne są białe fronty. Czy to dobry wybór? Czy białe meble do kuchni są nie tylko efektowne, ale także praktyczne?
Aż 88 proc. z nas jest aktualnie na etapie urządzania albo odświeżania wnętrz lub planuje takie działania w najbliższej przyszłości (raport TNS Polska). Najczęstsze zmiany aranżacyjne dotyczą „serca domu”, czyli kuchni. Zarówno osoby, które wymieniają popularne przed laty meble z frontami w drewnopodobnej okleinie bądź lakierowane w wyrazistych kolorach, jak również właściciele nowych nieruchomości najczęściej stawiają na biel. Dlaczego? Rozwiązanie to ma bowiem zdecydowanie więcej zalet niż wad.
Zalety mebli kuchennych białych
Biała kuchnia jest uniwersalna
Białe elementy wyposażenia doskonale pasują do wnętrz w każdym stylu i są ponadczasowe. Jeżeli chcesz urządzić elegancką białą kuchnię w stylu glamour, wybierz lakierowane na wysoki połysk bądź stylizowane, fazowane białe meble kuchenne, np. z ozdobnymi listwami. Taką zabudowę najlepiej połączyć z blatem z naturalnego kamienia (np. granitu czy marmuru) bądź konglomeratu z połyskiem, a także z ozdobnymi, kryształowymi lampami oraz dużą liczbą luster. Ciekawy efekt daje również zastosowanie klasycznej, czarno-białej podłogi lub wyrazistej, wzorzystej tapety.
Zestaw mebli kuchennych Donadeo 260 cm
1799 złZestaw mebli kuchennych Ligorio 200 cm
1259 złZestaw mebli kuchennych Marangi 240 cm
2199 złRegał kuchenny Skanie z bambusowym blatem biały szeroki
849 złRegał kuchenny Skanie z bambusowym blatem biały
499 złRegał kuchenny Hinda biały
729 złMeblościanka Hirvli dąb Grande/biały
1259 złBiała lakierowana kuchnia dominuje również w nowoczesnych aranżacjach. Najczęściej w stylu tym wybiera się gładkie, błyszczące fronty i nie stosuje się uchwytów. Zastępowane są one przez systemy tzw. tip-on lub click-clack, dzięki którym otwarcie szafki możliwe jest po przyciśnięciu drzwiczek. Jaki blat dobrać do białej nowoczesnej kuchni? Sterylność i monotonię wnętrza można przełamać, łącząc biel z naturalnym drewnianym lub szarym laminowanym blatem, a także frontami w innym kolorze. Kolorystyka całego wnętrza powinna być stonowana, wręcz minimalistyczna.
Białe meble kuchenne to domena przede wszystkim stylu skandynawskiego. Chociaż w bieżącym sezonie mieszkańcy zimnej Północy coraz częściej stawiają na kolory, w Polsce nadal najczęściej wybieramy w takich aranżacjach biel. Fronty najczęściej odznaczają się prostą formą – są zupełnie gładkie bądź delikatnie fazowane. Pasują do nich skórzane bądź stylizowane metalowe uchwyty, tzw. muszelki, a także eleganckie mosiężne bądź zwariowane ceramiczne gałki. Na ścianę nad przeważnie drewnianym blatem warto zastosować zwracające uwagę wykończenie, np. heksagonalne, bogato zdobione płytki bądź niewychodzącą z mody glazurę typu metro.
Białe meble kuchenne optycznie powiększają przestrzeń
Plusem posiadania białych mebli kuchennych jest na pewno ich zdolność do optycznego powiększenia nawet niewielkiego pomieszczenia. W połączeniu z jasnym kolorem ścian oraz podłogi, a także dobrym oświetleniem biel jest w stanie zdziałać cuda, gdyż odbija światło – zarówno słoneczne, jak i sztuczne. Efekt można wzmocnić, wybierając białą kuchnię w połysku, tj. z lakierowanymi na wysoki połysk frontami.
Aranżacje kuchni w bieli nadają wnętrzu lekkości
Białe fronty stosowane są często w kuchniach otwartych na salon czy jadalnię. To doskonały wybór, gdyż białe meble kuchenne, nawet te o bardzo wysokiej zabudowie, nie przytłaczają, a raczej sprawiają, że wnętrze wydaje się większe. Jeżeli dodatkowo ściany będą białe, szafki kuchenne „wtopią” się w nie, dzięki czemu zabudowę kuchenną z łatwością uda połączyć się z elementami aranżacji pozostałych pomieszczeń.
Białe meble w kuchni są łatwe w czyszczeniu
Według obiegowej opinii białe meble kuchenne są trudniejsze w utrzymaniu czystości niż te w kolorowych okleinach i lakierach czy drewniane. Nie jest to prawda - dzięki zastosowaniu wysokiej jakości laminatów czy lakierów plamy, kurz czy odciski palców można z łatwością i bez użycia specjalistycznych środków usunąć tak, by nie pozostawiały śladu. Zastosowanie w kuchni białych frontów kuchennych może jednak wiązać się z koniecznością częstszego sprzątania. Na białych gładkich powierzchniach wszelkie plamy są bowiem łatwiej zauważalne, ale za to trudniej dostrzec na nich kurz.
Białe fronty w kuchni nie żółkną
Osoby, które decydują się na wybór białych mebli do kuchni, najczęściej zastanawiają się, czy rozwiązanie to będzie trwałe. Wnętrzarskie fora internetowe czy grupy na Facebooku pełne są pytań o to, czy białe fronty z czasem nie żółkną. Obawy te związane są z faktem, że przed laty rzeczywiście zdarzało się, zwłaszcza w przypadku tanich frontów, że biel traciła swój pierwotny odcień. Obecnie nie należy mieć obaw – kolor drzwiczek wykończonych wysokiej jakości okleiną czy lakierem pozostanie przez lata bez zmian.
Wady białych mebli w kuchni
Łatwo je porysować
Nowoczesne, białe meble kuchenne nie posiadają zbyt wielu wad. Dzięki zastosowanym nowym technologiom produkcji zachowują długo nienaganny wygląd i estetykę. Pamiętajmy jednak, że duże znaczenie przy wyborze jasnych kuchni ma materiał, z jakich meble są wykonane. Bacznie zwracajmy uwagę na jakość. Istotną wadą wyboru lakierowanej, białej kuchni jest możliwość łatwego, przypadkowego uszkodzenia jej powierzchni. Fronty na wysoki połysk, niezależnie od koloru, można bowiem podczas codziennego użytkowania lub czyszczenia zarysować czy wgnieść, powodując pęknięcia czy wybrzuszenia lakieru. Do ich mycia najlepiej stosować miękkie ściereczki z mikrofibry lub flanelowe zamiast gąbek do mycia naczyń.