Jak cyklinować parkiet krok po kroku? Cyklinowanie podłogi – porady
Jak wycyklinować parkiet, aby osiągnąć najlepsze rezultaty? Liczy się odpowiednia technika oraz dobrze dobrane narzędzia i akcesoria. Czy cyklinowanie samemu ma sens? Oczywiście, musimy jedynie prawidłowo przygotować pomieszczenie i posadzkę oraz zapoznać się z obsługą cyklinarki. Tłumaczymy, jak wycyklinować stary parkiet – krok po kroku.
Podłogi drewniane kochamy za elegancki, nienachalny wygląd oraz ogromne możliwości aranżacyjne. Pasują do każdej konwencji, doskonale podkreślają zarówno nowoczesny styl miejskiego apartamentu, jak i dyskretny szyk klasycznego wnętrza. Co więcej, kwestie estetyczne to tylko jeden z atutów drewnianych wykończeń. Wielu inwestorów zwraca uwagę przede wszystkim na długowieczność drewnianych posadzek oraz możliwość renowacji. Drewniane podłogi mogą przetrwać w domu lub mieszkaniu nawet kilkadziesiąt lat, wymagając odświeżenia dopiero po kilkunastu latach użytkowania. Podpowiadamy, jak przeprowadzić cyklinowanie parkietu – samemu, bez potrzeby zatrudniania profesjonalnej ekipy remontowej.
Cyklinowanie parkietu samemu – czy jakość i grubość drewna są istotne?
O samodzielnej renowacji parkietu należy pomyśleć już na etapie wyboru drewnianej podłogi. Od jakości wykończenia zależeć będzie bowiem łatwość oraz zakres prac renowacyjnych. Najlepiej kupić podłogę charakteryzującą się przynajmniej 5-milimetrową warstwą użytkową, dzięki temu będziemy mogli przedłużać żywotność posadzki przynajmniej kilka razy, ścierając zniszczony lakier lub olej oraz około 1 mm warstwy drewna.
Warto podkreślić, że renowacja posadzki jest możliwa tylko i wyłącznie w przypadku podłóg z naturalnego drewna – jeśli dojdzie do uszkodzenia lub przetarcia paneli z laminatu, jedynym wyjściem jest ich wymiana. Samodzielne cyklinowanie podłogi drewnianej przeprowadza się zazwyczaj co około 10-20 lat. Częstotliwość zabiegów zależy m.in. od jakości warstwy zabezpieczającej drewno oraz intensywności eksploatacji posadzki.
Cyklinowanie parkietu samemu – porady
Cyklinowanie podłogi drewnianej to proces, wskutek którego dochodzi do zeszlifowania wierzchniej warstwy posadzki, najczęściej cienkiej warstwy powłoki lakierniczej wraz z warstewką naturalnego drewna. Usuwając wierzchnią warstwę podłogi, pozbywamy się jednocześnie przetarć, rys i uszkodzeń – wygładzamy powierzchnię i przygotowujemy ją do dalszych prac renowacyjnych. Aby przeprowadzić cyklinowanie starej podłogi, będziemy potrzebować urządzenia popularnie zwanego cyklinarką.
Przed przystąpieniem do cyklinowania podłogi drewnianej musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim należy oszacować skalę zniszczeń oraz upewnić się, ile cyklów cyklinowania koniecznych będzie do osiągnięcia zadowalającego efektu – pomoże nam to w rozplanowaniu poszczególnych etapów prac. Jeżeli podłoga nosi zwykłe oznaki użytkowania, widzimy przetarcia oraz plamy, zazwyczaj wystarczy pojedyncze szlifowanie.
Cyklinowanie parkietu – krok po kroku
Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem oczyszczania posadzki ze starych powłok musimy ją odpowiednio przygotować, tzn. wynieść z pomieszczenia wszystkie meble i sprzęty oraz zdjąć zasłony, żaluzje i rolety – mogłyby bowiem ulec zabrudzeniu lub uszkodzeniu. Konieczne jest również zdemontowanie listew przypodłogowych, a następnie odkurzenie podłogi oraz zmycie z niej zabrudzeń.
Zanim rozpoczniemy właściwy etap prac zapoznajmy się z instrukcją obsługi cyklinarki oraz nauczmy się jej obsługi. Skompletujmy też niezbędne materiały i akcesoria. Z pewnością będziemy potrzebować tarcz o różnej granulacji. Początkowo należy używać elementów gruboziarnistych, np. o granulacji 40, które dobrze poradzą sobie z uszkodzeniami parkietu czy głębszymi rysami, na koniec zaś sięgnąć po tarcze o granulacji 100 lub nawet 120. Kluczowe jest płynne przechodzenie pomiędzy poszczególnymi rodzajami papieru ściernego, umożliwi nam to skuteczne wygładzenie rys.
Jak wycyklinować stary parkiet?
Kierunek cyklinowania posadzki zależy od rodzaju wykończenia. Jeśli mamy do czynienia z deskami, cyklinujemy równolegle do ich dłuższej powierzchni – aż do momentu, w którym dokładnie oczyścimy podłogę. Urządzenie przyciskajmy do podłogi pewnie, jednak nie za mocno. W przypadku elementów zamontowanych przy ścianach lub pod grzejnikami konieczne zaś będzie ręczne cyklinowanie podłogi.
Po usunięciu powstałego pyłu możemy kontynuować naprawianie uszkodzeń. Sięgnijmy po specjalną masę lub płyn wypełniający do drewna, dzięki któremu uzupełnimy ubytki powstałe w powierzchni. Po jego całkowitym wyschnięciu delikatnie szlifujemy dane fragmenty posadzki drobnoziarnistym papierem ściernym.
Kolejnym etapem samodzielnej renowacji parkietu jest jego wygładzenie, wypolerowanie. Użyjmy do tego tarcz o wysokiej granulacji (100-120) lub specjalnych końcówek polerskich, które pomogą nam w uzyskaniu wyjątkowo gładkiej powierzchni. Usuwamy pył i wietrzymy pomieszczenie.
Nie możemy zapomnieć też o ponownym zabezpieczeniu drewnianej podłogi przed oddziaływaniem różnorodnych czynników zewnętrznych. Musimy pokryć surowe drewno warstwą lakieru. Lakierowanie przeprowadzamy po około 24 godzinach po zakończeniu szlifowania parkietu – szacuje się, że tyle czasu potrzeba na opadnięcie nagromadzonego w powietrzu pyłu. Kierujmy się zaleceniami producenta lakieru odnośnie do warunków w pomieszczeniu oraz metody rozprowadzania wyrobu. Do osiągnięcia najlepszego efektu potrzebujemy zazwyczaj dwóch warstw lakieru. Nie zapomnijmy też o szlifowaniu międzywarstwowym.
Samodzielne cyklinowanie drewnianej podłogi okazuje się być całkiem proste. Nie potrzebujemy dużego doświadczenia, wystarczy, że zapoznamy się z działaniem urządzenia, a prace będziemy przeprowadzać precyzyjnie i pewnie, ale delikatnie.