Salonowa tajemnica: ciemne odcienie ścian wracają do łask
W dobie boomu na styl skandynawski, wśród którego rządzi jasna paleta barw, nastrojowe, głębokie odcienie ścian odeszły nieco w zapomnienie. Warto jednak przypomnieć sobie, ile szlachetności do wnętrza potrafi wnieść wytworny rubin czy szykowny fiolet. W poniższym artykule pokazujemy inspiracje, które zabiorą Cię w podróż po aranżacjach charakternych i zdecydowanych, ceniących sobie zarówno elegancję, jak i odważne, bezkompromisowe rozwiązania.
Odcienie zieleni
W ostatnich sezonach na piedestał powróciły rozmaite odcienie ciemnej zieleni. Kolor butelkowy, khaki czy szmaragdowy weszły do modnych wnętrz odważnym krokiem i z miejsca podbiły serca designerów. Zieleń wspaniale komponuje się zarówno z brązowymi, jak i białymi elementami, świetnie sprawdza się w przestrzeniach z egotyczną nutą, a także kolonialną, eko czy vintage. Pokochają ją osoby, które poszukują we wnętrzach wyciszenia, skupienia, równowagi.
Ściany w odcieniu turkusu
Kiedy na przeciw ciemnej zieleni wychodzi żywy odcień niebieskiego, powstaje intensywny turkus. Morskie melanże doskonale pasują do wnętrz nowoczesnych, marynistycznych czy retro. Turkus, podobnie jak zieleń, fantastycznie prezentuje się w towarzystwie bieli, ale również beżu, kości słoniowej i orzechowych tonów. Do wnętrz wprowadza przyjemny powiew świeżości i dobrą energię. Co ciekawe, wbrew powszechnemu przekonaniu, wcale nie jest kolorem chłodnym, zatem jeśli marzysz o przytulnej aranżacji, nie musisz się go obawiać!
Do jakich wnętrz pasuje szarość?
Od dwóch lat na aranżacyjnych salonach śmiało bryluje szarość. Nic w tym jednak dziwnego! Wbrew pozorom szary jest odcieniem ciekawym, stanowiącym doskonałą bazą dla rozmaitych aranżacji - zarówno tych neutralnych jak i barwnych. W szarościach rozkochany jest oczywiście styl skandynawski, zwłaszcza ten w odsłonie norweskiej, jednak srebrzyste odcienie równie dobrze odnajdują się w przestrzeniach prowansalskich, nowojorskich, industrialny czy hi-tech.
Czarne ściany w salonie
Ciemnej szarości niedaleko do czerni, która niespodziewanie dobrze prezentuje się na ścianach. Niektórym może wydać się to zaskakujące, jednak czerń we właściwych proporcjach, odpowiednio zrównoważona jasnymi tonami, nie przytłacza wnętrza, ale dodaje mu drapieżnego pazura. Atramentowe tony można śmiało zestawiać kontrastującą bielą - wówczas otrzymasz eleganckie i ze wszech miar klasyczne zestawienie. Oprócz tego, warto pamiętać, że czerń współgra z chłodnym srebrem i ciepłym złotem.
Granatowy salon
Granat to kolor dostojny i wyważony, wnoszący do salonu dużą dozę klasy. I chociaż, jak na ciemne kolory przystało, pozostaje odważnym rozwiązaniem, jest też niezwykle ponadczasowy. Jeżeli szukasz zatem zdecydowanej barwy, która nigdy nie wyjdzie z mody, śmiało postaw na odcień morskiej toni! Chcąc zrównoważyć ciemne oblicze granatu jasnymi akcentami, postaw na biel, wanilię, pudrowy róż oraz subtelne odcienie budyniowe.
Ściany w odcieniu fioletu
Głęboki fiolet kojarzy się z dystynkcją, szykiem, tajemnicą. Nic zatem dziwnego, że w przeszłości był dedykowany wyłącznie dostojnikom kościelnym i wysoko postawionym arystokratom. Dziś śmiało można zaprosić go do salonu, któremu brakuje nieco królewskiego splendoru. Jeżeli na ścianach w kolorze biskupim, zawiesisz lustra lub obrazy w dekoracyjnych, złotych ramach, wnętrze natychmiast zachwyci iście pałacowym obliczem. Nic zatem dziwnego, że styl glamour uwielbia impresje w odcieniu głębokiej śliwki.
Bordowy salon
Rubinowe odcienie, podobnie jak fiolet, dodają wnętrzom elegancji. Głęboki szkarłat uwielbiają przestrzenie zaaranżowane zarówno w stylu wiktoriańskim, jak i w nieco egzotycznej konwencji boho. Z purpurowymi ścianami doskonale współgra złoto, kość słoniowa, a także fiolet, granat i czerń. Oprócz tego, ciemna czerwień uwielbia eleganckie tkaniny, takie jak welur czy aksamit. Jeśli zatem lubisz wnętrza „z duszą”, pełne leciwych sprzętów i pięknych, mięsistych materiałów, kolor wina zdecydowanie powinien trafić na ściany Twojego salonu.
Salon w brązach
Kolor mocnego kakao czy aromatycznej mokki? A może tonacja egzotycznego palisandru? Odcieni brązu jest naprawdę wiele, dlatego zwolennicy czekoladowych impresji mają szerokie pole manewru. Brąz doskonale odnajduje się zarówno w przytulnych wnętrzach rustykalnych, jak i w przestrzeniach śródziemnomorskich, kolonialnych czy klasycznych. Jak przystało na barwę bliską świata natury, świetnie odnajduje się wśród innych kolorów ziemi - zgniłych zieleni, zgaszonych żółcieni, ciemnych oranży. Oprócz tego, pięknie kontrastuje z bielą, szarością czy écru.
Choć utarło, się, że ciemne barwy wypadają dobrze jedynie w okazałych pomieszczeniach, niewielkie przestrzenie również mogą się je pokochać. Bardzo ważne jest jednak, aby odpowiednio dobierać kolory względem długości ścian. Dzięki temu, że ciemne kolory „przybliżają” je optycznie, można w bardzo prosty sposób zmieniać wizualnie proporcje wnętrz. Pamiętaj więc, aby nie bać się zdecydowanych barw, ponieważ przy ich odpowiednim zastosowaniu, mają szansę stać się wspaniałą bazą dla Twojej wymarzonej aranżacji.