Ciemne barwy we wnętrzu - jak ich używać? Poradnik
Nie zawsze spoglądaliśmy na ciemne kolory łaskawym okiem – niepewność ta była wynikiem symboliki wiążącej je z przygnębieniem, smutkiem oraz niepokojem. Wiązało się to również z obawą przed przytłoczeniem wnętrza i optycznym zmniejszeniem przestrzeni. Dziś jednak coraz częściej wpuszczamy je do wnętrz swoich mieszkań. Od jasnych barw odróżnia je zdecydowany charakter, oryginalność, a także nutka tajemniczej energii, którą wprowadza ich obecność. Niekwestionowany urok ciemnych barw sprawia, że sięgamy po nie coraz chętniej, tworząc oryginalne i eleganckie kompozycje, wyróżniające się na tle zachowawczych, jasnych aranżacji.
Ściany pomalowane ciemnymi kolorami prezentują się pięknie i emanują subtelną dozą dostojeństwa. Praca z nimi nie jest jednak łatwa – by osiągnąć zachwycający efekt, warto znać zasady, dzięki którym za pomocą koloru podkreślimy walory naszych wnętrz. Kluczem do sukcesu jest przemyślany dobór barw oraz ich odpowiednia kompozycja – ciemne barwy sprawią, że przestrzeń przejdzie prawdziwą metamorfozę i nabierze zdecydowanego charakteru. Jak używać ciemnych barw we wnętrzach? Podpowiadamy!
Zacznijmy od podstaw
Malowanie ścian, bez względu na wybrany kolor, zawsze wymaga gruntownego przemyślenia i sprawdzenia poszczególnych barw. Zanim zaczniesz malowanie, wybierz się do sklepu i zakup próbki interesujących Cię kolorów – po przyjściu do domu przyklej testery do wybranych miejsc. Zwróć uwagę na to, jak oświetlone są poszczególne ściany, czy znajdują się naprzeciw okna, czy może w głębi pomieszczenia, gdzie nie dociera aż tak duża ilość naturalnego światła. Ekspozycja na światło może znacząco wpłynąć na ostateczny wygląd wybranego przez nas koloru, przez co nie tylko pomoże nam w wyborze odpowiedniej farby, ale również ściany, którą nią pomalujemy.
Wybierając ciemne kolory, koniecznie zwróćmy uwagę na metraż malowanego pomieszczenia. Takie barwy optycznie pomniejszają wnętrze, toteż jest to opcja dość ryzykowna w przypadku niewielkich przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że musimy całkiem rezygnować z wymarzonych barw – ograniczmy jednak ich występowanie do jednej, wybranej ściany, najlepiej tej dobrze doświetlonej. W przypadku większych metraży dysponujemy większą swobodą działań – możemy zdecydować się zarówno na aranżację w stylu „total look” i pomalować jednym kolorem wszystkie ściany, jak i na wybór jednej czy dwóch sąsiednich ścian, by dodać wnętrzu koloru. Takie rozwiązania wymagają jednak zrównoważenia jasnymi barwami – bielą sufitu, a także pozostałych ścian.
Dobre rozplanowanie kolorów ścian może również pomóc nam w nadaniu pomieszczeniu dobrych proporcji – pamiętajmy, że ciemny kolor optycznie przybliża, podczas gdy jasny oddala. Warto więc przy okazji malowania, wizualnie wyrównać wszelkie wnęki. Pamiętajmy również, że ciemny kolor to jedynie baza aranżacji, jeśli więc efekt wyda nam się zbyt ciemny, nie załamujmy rąk, a uatrakcyjnijmy go odpowiednimi dodatkami. Kluczową rolę gra tutaj oświetlenie, ważne więc by w pomieszczeniu było kilka jego źródeł, a także dodatki. Skutecznym „rozjaśniaczem” ciemnych barw są połyskujące materiały – metalowe elementy w kolorze srebra, złota czy różowego złota doskonale kontrastują z kolorem ścian i dodają mu blasku.
Jaki ciemny odcień wybrać?
Butelkowe zielenie, malachity i szmaragdy
To zdecydowanie najmodniejsze ciemne barwy ostatnich miesięcy. Możemy spotkać je w reprezentacyjnych salonach, kameralnych sypialniach, a nawet oryginalnej kuchni. To odcień bardzo nam bliski, ze względu na skojarzenie z naturą – dziką przyrodą ukrytą w głębi tajemniczej kniei i zapachem miękkiego leśnego mchu zroszonego kropelkami rosy. Zieleń to kolor nadziei, harmonii i wolności – chcemy się nim otaczać nie tylko podczas leniwych wieczorów spędzonych w ogrodzie czy niedzielnego leśnego spaceru.
Magiczny urok zieleni może zagościć także w naszych domach, na przykład pod postacią Intrygującego Labradorytu marki Magnat – jak wprowadzić go do wnętrza? Weź pod uwagę fakt, że głębokie zielenie to kolory kojarzone ze szlachetnością i wyrafinowanym stylem. Wprowadzają do aranżacji nutkę niewymuszonej elegancji, co sprawia, że nie tylko idealnie komponują się z nowoczesnymi aranżacjami w stylu skandynawskim, naturalnym czy retro, ale również z ponadczasową klasyką wypełnioną stylowymi meblami. Ciemna zieleń może wyglądać szczególnie dostojnie i królewsko, jeśli udekorujemy ją dodatkami w kolorze złota lub miedzi.
Głębokie błękity, chabry i granaty
Odcienie niebieskiego to nie bez powodu kolory wymieniane najczęściej jako ulubione – kojarzone z bezkresem nocnego nieba czy też nieodkrytą głębią tajemniczego oceanu odcienie, relaksują niespokojne umysły, pobudzając je do kreatywnej, twórczej pracy. Od dawien dawna spoglądamy w niebo upstrzone milionami migoczących gwiazd, marząc i pogrążając się w głębokiej zadumie – w jego otoczeniu czujemy się bezpieczni i otuleni delikatną peleryną nocnych marzeń.
By do własnych czterech ścian wprowadzić choć skrawek urokliwego, nocnego nieba, sięgnijmy po zdecydowane odcienie niebieskiego, na przykład głęboki Tajemniczy Antracyt, subtelny Cejloński Szafir czy Śmiały Tanzanit marki Magnat. Idealnym połączeniem dla wszelkich ciemniejszych niebieskich odcieni jest kolor biały i kremowy, który równoważy aranżację, a także podbija i uwydatnia pięknie, niebieskie tony. Aranżując wnętrze zwieńczone ciemnymi odcieniami niebieskiego, warto więc pamiętać o umieszczeniu w nim neutralnych, jasnych dodatków – kremowa sofa czy białe meble o błyszczącej powierzchni wydobędą z granatu to, co najlepsze.
Fiolet nieodłącznie kojarzy się z uwodzicielskim klimatem Prowansji, doskonale komponuje się więc z sielskim, romantycznym klimatem wnętrz utrzymanych w tej stylistyce. Jest to równocześnie barwa na tyle uniwersalna, że z powodzeniem nadamy jej wymarzonego stylu odpowiednimi dodatkami. Fiolet prezentuje się pięknie w połączeniu z beżem, brązem i delikatnymi, kremowymi odcieniami. Podkreśla również urodę naturalnego drewna, zarówno jasnego, jak i ciemnego. Fiolet lubi towarzystwo, toteż malując ściany na fioletowo, nie zapomnijmy o dodaniu do wnętrza dodatków w podobnym odcieniu – na przykład jagodowego fotela uszaka czy ozdobnej donicy wypełnionej kwitnącą lawendą.
Atramentowa czerń
Czerń to nie tylko symbol smutku, ale przede wszystkim ucieleśnienie elegancji. Malowanie ścian na czarno stopniowo zdobywa coraz większe grono zwolenników – kolor ten prezentuje się niezwykle nowocześnie, dodając wnętrzu zdecydowanego charakteru. Wybierając czerń, trzeba jednak pamiętać, że w tym wypadku bardzo łatwo jest popaść w przesadę, stosujmy ją więc ostrożnie i zawsze łączmy ją z neutralną bielą.
W wypadku czerni nie sprawdzi się malowanie nią całego pomieszczenia, niezależnie od jego metrażu kolor ten zawsze potrzebuje odpowiedniego towarzystwa, inaczej może zacząć sprawiać nam kłopoty. Na klasyczną czerń zaplanujmy jedną ścianę lub jej fragment – wybierzmy ulubiony odcień, na przykład Odważny Onyks, Grafitowy Antracyt czy Stylowy Antracyt od marki Magnat. Możemy również pokusić się o zastosowanie funkcyjnej farby tablicowej, która może fantastycznie sprawdzić się w przedpokoju czy kuchni do pozostawiania ważnych notatek lub w pokoju małego artysty.
Ciemne kolory zawsze budzą w nas dozę niepokoju, jest to wybór odważny i nieszablonowy. Jeśli jednak już zdecydujemy się na ich użycie, efekt z pewnością nas zachwyci i docenimy niepowtarzalny urok, jaki niosą za sobą głębokie, ciemne barwy. Pamiętajmy, by dokładnie przemyśleć koncepcję malowania, biorąc pod uwagę zarówno metraż pomieszczenia, jak i jego kształt, a także poziom oświetlenia poszczególnych ścian – dzięki temu nasze wnętrze będzie wykończone perfekcyjnie, a ciemna ściana będzie stanowiła jego piękną dekorację przez wiele lat.
Artykuł powstał we współpracy z marką Magnat.