Kolor fioletowy we wnętrzu – pomysły i porady stylizacyjne
Kolor fioletowy we wnętrzach daje ogrom możliwości! Fiolet to barwa, która może być zarówno tajemnicza, elegancka i zmysłowa, jak i lekka, delikatna i niezobowiązująca. Dziś przyjrzymy się jej bliżej! Czytaj dalej, a dowiesz się, co oznacza kolor fioletowy, z czym łączyć fiolet oraz jakie odcienie fioletu możesz wykorzystać w aranżacji swoich wnętrz. Zaczynamy!
Kolor fioletowy we wnętrzach – poznaj ważny trend 2022 roku
Kolor fioletowy to połączenie niebieskiego i czerwieni. W zależności od odcienia bywa intensywny i dominujący, ale może być też delikatny i pastelowy.
Fiolet jest jedną z barw, które dominują w trendach kolorystycznych na 2022 rok. Świadczy o tym m.in. kolor roku 2022 wybrany przez specjalistów z Instytutu Pantone. W tym roku królować będzie barwa o wdzięcznej nazwie Very Peri, czyli ciekawy odcień niebieskiego mocno wpadający w fioletowe tony.
Kolor fioletowy we wnętrzach – co oznacza?
Co oznacza kolor fioletowy? Fiolet jest równie luksusowy, co tajemniczy. Szaty w kolorze fioletowym przysługują osobom obdarzonym niespotykaną mądrością lub nadnaturalną mocą, m.in. czarodziejom i czarownicom, uczonym, astrologom czy alchemikom. Nie bez powodu sięgają po niego twórcy programów ezoterycznych i autorzy horoskopów.
Ciemne, nasycone odcienie fioletu reprezentują kobiecość i związane z nią atrybuty. W tym kolorze utrzymane są m.in. buteleczki perfum czy opakowania kosmetyków, które zaprojektowano z myślą o stylowych, pewnych siebie kobietach. Jasne odcienie fioletu przywodzą na myśl pierwsze wiosenne kwiaty, m.in. krokusy i szafirki, dlatego mogą symbolizować delikatność, dziewczęcy urok i romantyczne uczucia.
W latach 60. fiolet został okrzyknięty kolorem buntu, młodości i społecznych przemian. Po tę odważną barwę sięgały największe gwiazdy muzyki, m.in. Jimi Hendrix, Prince czy David Bowie. Krzykliwe, fioletowe stroje stały się ich znakiem rozpoznawczym i świadectwem nonkonformistycznej postawy.
Sprawdź też: Modne kolory ścian 2022 – jakie kolory wnętrz będą najmodniejsze w 2022 roku?
Kolor fioletowy we wnętrzach – jak na nas wpływa?
Fiolet to kolor pełen sprzeczności. W zależności od tego, czy przeważa w nim barwa niebieska, czy czerwona, może być odbierany jako zimny lub ciepły, spokojny lub temperamentny. Zgodnie z psychologią kolorów jego intensywne, nasycone odcienie zachęcają do działania i pobudzają kreatywność.
Warto wykorzystać tę zaletę, kupując meble, urządzając pracownię, biuro lub kącik do twórczej pracy. Jasne, spokojne odcienie fioletu wykazują całkiem odmienne działanie – pomagają wyciszyć się, zrelaksować i zapomnieć o stresie.
Odcienie fioletu we wnętrzach – który wybrać?
Zastanawiasz się, czy wykorzystać kolor fioletowy w swoich wnętrzach? To świetny pomysł, ale sposób użycia powinien zależeć od wybranego przez Ciebie odcienia fioletu. Paleta kolorów fioletowych jest bardzo bogata i pozwala uzyskać różne efekty. Nie znasz wszystkich odcieni fioletu? Nazwy z pewnością już słyszałeś – czas dowiedzieć się, jak wyglądają!
Odcienie fioletu – jasne i delikatne
- Lawendowy. Choć lawenda w naturze ma wiele odcieni, to przyjmuje się, że, kolor lawendowy to spokojny i harmonijny odcień fioletu. To barwa, która świetnie będzie wyglądała np. na ścianach sypialni.
- Wrzosowy. Kolor wrzosowy powstaje z połączenia niebieskiego, czerwonego, zielonego i bieli. Jeśli szukasz subtelnej i delikatnej, nieco wpadającej w róż barwy, która idealnie wpasuje się we wnętrza w romantycznym klimacie, wybierz kolor wrzosowy. Z czym łączyć tę barwę? Wrzos pięknie będzie komponował się z neutralną bielą i szarością, dobrze będzie wyglądał również w towarzystwie ciemnego bordo oraz nasyconego fioletu.
- Liliowy. Kolor liliowy to połączenie rozbielonego fioletu z delikatną niebieską nutą. To dość chłodny kolor, który często mylony jest z odcieniem lawendowym.
- Kolor fiołkowy. Barwa fiołkowa to jasny, ale intensywny odcień fioletu mocno wpadający w róż.
Odcienie fioletu – wyraziste i odważne
- Ultra Violet. Kolor Ultra Violet to wyrazisty, mocny odcień fioletowego, który w 2018 został ogłoszony przez Instytut Pantone kolorem roku. To elegancki odcień, który kojarzy się z bogactwem, przepychem i nowoczesnością.
- Ametystowy. Kolor ametystowy swoją nazwę zawdzięcza pięknemu, szlachetnemu kamieniowi o kolorze intensywnego fioletu. To szlachetna barwa, która, choć bardzo wyrazista, działa uspokajająco i kojąco.
Odcienie fioletu – ciemne i tajemnicze
- Śliwkowy. Jeśli szukasz czegoś ciemniejszego i bardziej stonowanego niż Ultra Violet, wybierz kolor śliwkowy! Z czym łączyć tę głęboką barwę we wnętrzach? Śliwka pięknie prezentowała się zarówno w towarzystwie brązów i beży, jak i ciemnych, głębokich zieleni.
- Oberżynowy. Ciemny, nasycony, tajemniczo odcień fioletu, nazywany również kolorem bakłażanowym to właśnie oberżyna! Z czym łączyć tę barwę? Kolor oberżynowy świetnie będzie komponował się z szarością i beżem, a także ze stonowanymi, ceglastymi odcieniami czerwieni i pomarańczy.
- Jagodowy. Kolor jagodowy to apetyczny, nasycony, ciemny fiolet wpadający w odcienie różowe. We wnętrzach pięknie prezentuje się w towarzystwie złamanych odcieni bieli.
Kolor fioletowy we wnętrzach – z czym go łączyć?
Jaki kolor pasuje do fioletu? Równie ważny, co dobór właściwego odcienia fioletu, jest wybór kolorów, które mają mu towarzyszyć. Z czym łączyć kolor fioletowy we wnętrzach?
- Kolor fioletowy z bielą, szarością, beżem. W takim zestawieniu fiolet stanie się prawdziwą gwiazdą – skupi na sobie całą uwagę i nie będzie gryzł się z otoczeniem.
- Kolor fioletowy z brązami, odcieniami grafitu i czerni. W połączeniu z ciemnym fioletem te mocne kolory mogą prezentować się ponuro i budzić nieprzyjemne skojarzenia. Aby uniknąć katastrofy, należy stosować je ostrożnie i w rozsądnych dawkach – najlepiej jako kolorystyczny akcent.
- Kolor fioletowy z intensywną zielenią. Połączenie tych dwóch kolorów przywodzi na myśl egzotyczną roślinność, dlatego warto je wykorzystać, urządzając wnętrze w stylu botanicznym, boho lub urban jungle.
- Kolor fioletowy i słoneczna żółć. Ten wyrazisty duet potrafi skutecznie poprawić humor, ale w nadmiernych dawkach może okazać się męczący. Zdecydowanie odradzamy jego zastosowanie w sypialni lub innych pomieszczeniach, które mają służyć do odpoczynku i regeneracji.
- Kolor fioletowy ze złotem lub srebrem. Błyszczące dodatki w towarzystwie subtelnych wrzosów upodobnią wnętrze do pałacowego buduaru. Zestawienie ciemnych fioletów, połyskujących lamp, luster i mebli nada aranżacji wytworny charakter i lekko tajemniczy klimat.
Fiolet we wnętrzach – jak go wykorzystać?
Fioletowe ściany
Ciemne, nasycone odcienie (dojrzała śliwka, oberżyna) zamienią salon lub sypialnię w przytulne i zaciszne miejsce. Jasne fiolety wprowadzą do wnętrza wiosenną świeżość i lekkość. W zależności od potrzeb możesz pomalować na fioletowo jedną ścianę, wybrany fragment pokoju lub całe pomieszczenie.
Kolor fioletowy lubi towarzystwo sztukaterii, lamperii, listew przysufitowych i innych elementów dekoracyjno-wykończeniowych, które urozmaicają wygląd ściany. Zamknięty w ozdobne ramy zdecydowanie zyskuje na urodzie. Warto mieć również na uwadze, że ciemnofioletowe ściany stanowią atrakcyjne tło dla obrazów, grafik i zdjęć.
Fioletowe meble
Zakup fioletowych mebli to doskonały kompromis między malowaniem ścian a żmudnym kompletowaniem dodatków w tym kolorze. Jeśli koncepcja wystroju ulegnie zmianie, łatwo wymienisz je na nowe, przeniesiesz do innego pomieszczenia lub przemalujesz. W większości przypadków wystarczą 1-2 fioletowe meble, które posłużą jako kolorystyczny kontrapunkt.
Doskonałym pomysłem będzie wybór fioletowej kanapy lub fioletowego fotela, najlepiej o miękkim, opływowym kształcie. Szczególnym powodzeniem cieszą się meble obite połyskującym aksamitem, który wygląda niezwykle elegancko i pięknie wydobywa głębie koloru. Zamiast fioletowego wypoczynku równie dobrze sprawdzą się fioletowe kredensy, komody, stoliki, komplety krzeseł czy fronty szafek kuchennych (najlepiej matowe).
Fioletowe dodatki
Najczęściej przyjmują postać dekoracyjnych tekstyliów: mięsistych zasłon, poduszek, wzorzystych lub gładkich dywanów. W eleganckich wnętrzach, urządzonych w stylu glamour czy nowojorskim, mile widziane są fioletowe obrazy i grafiki, ozdobne szkło, ceramika i lampy stołowe. Nie zapominajmy również o fioletowych kwiatach bzu, wrzosu i lawendy, które stanowią naturalną, a co za tym idzie najpiękniejszą dekorację wnętrza.
Fioletowy kolor we wnętrzach to świetny wybór, jeśli lubisz nieoczywiste aranżacje oraz interesujesz się wnętrzarskimi trendami. Znasz już wszystkie odcienie fioletu – pozostaje tylko zastanowić się, jak wkomponować je w swoje wnętrza!