Pudrowy róż we wnętrzach: jak i z czym łączyć pastelowy róż?
Kolor różowy nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla dziecięcego pokoju. Coraz śmielej wkracza do innych pomieszczeń, zaskakując na przemian drapieżnością i subtelną elegancją. Chociaż przybiera różne odcienie, branża wnętrzarska pokochała go najbardziej w delikatnym pastelowym wydaniu. Podpowiadamy, jaki odcień różu wybrać i z czym go połączyć, żeby stworzyć udaną aranżację i ustrzec się cukierkowego wystroju. Dowiedz się, do jakich wnętrz pasuje pastelowy róż i poznaj sprawdzone pomysły na jego wykorzystanie.
Różowa rewolucja: od ucieleśnienia kiczu do pokoleniowego manifestu
Kolor różowy musiał przejść długą i wyboistą drogę, zanim odkryto jego szlachetne oblicze. W poprzednich dekadach kojarzono go przecież ze wszystkim, co płytkie, infantylne i kiczowate. Wydarzenia z ostatnich lat zapoczątkowały jednak prawdziwą różową rewolucję.
W 2014 roku Wes Anderson oczarował publiczność filmem „Grand Budapest Hotel” utrzymanym w pastelowej, różowo-brzoskwiniowej tonacji. Dwa lata później firma Apple zaprezentowała nowy model Iphone’a w odcieniu różowego złota, a Instytut Pantone ogłosił, że Rose Quartz to jeden z kolorów 2016 roku. Pastelowy róż błyskawicznie zawładnął zbiorową wyobraźnią. Pokochali go zwłaszcza millenialsi – młodzi ludzie zanurzeni w świecie mediów społecznościowych, otwarci na odmienność, przepełnieni nostalgią za beztroskim dzieciństwem spędzonym w latach 80. i 90. Ciepły, brzoskwiniowy odcień różu został okrzyknięty kolorem nowego pokolenia i zyskał stosowną nazwę: Millennial Pink.
Kanapa rozkładana trzyosobowa Gennario z pojemnikiem na czarnych nogach różowa welur łatwoczyszczący
3199 złKanapa dwuosobowa rozkładana Balisa różowa
1399 złKanapa rozkładana trzyosobowa Valico różowa velvet hydrofobowy
2759 złKanapa rozkładana trzyosobowa Farese z pojemnikiem różowa sztruks
2399 złPastelowy róż: jaki odcień różu wybrać?
Pastelowy róż, nazywany również pudrowym, gości na meblach, ubraniach, dodatkach, zabawkach, a nawet na włosach. Czuje się doskonale we wnętrzach mieszkań, domów, kameralnych kawiarni czy modnych restauracji. Trzeba jednak dawkować go ostrożnie, tak by wystrój nie okazał się zbyt cukierkowy. Równie istotny jest dobór właściwego odcienia.
Brudny róż (dusty pink) ma w sobie niewielką domieszkę szarości. To neutralny wariant, który przypadnie do gustu nawet największym sceptykom. Bezpieczny wybór stanowią również ciepłe odcienie różu, złamane beżem lub soczystą brzoskwinią (Millennial Pink, Rose Quartz). Najwięcej kłopotów przysparza natomiast pastelowy róż z dodatkiem czystej bieli. Użyty w rozsądnych ilościach, wnosi do wnętrza świeżość i ożywczą energię, w nadmiarze – wypada zbyt słodko, drażni i przytłacza.
Róż w zgranym duecie: z jakimi kolorami łączyć pudrowy róż?
Pudrowy róż i szarości
Pudrowy róż i jasne szarości tworzą spokojny, harmonijny związek. Ich relacja jest wolna od zgrzytów, bo kolor szary zawsze pozostaje w cieniu i skutecznie łagodzi wszelkie konflikty. Obecność różu dodaje mu za to subtelnych rumieńców. Szarość i róż chętnie wchodzą w komitywę z innymi kolorami: zwłaszcza z bielą, beżem i czernią.
Pudrowy róż i złoto
Pudrowy róż i złoto to para na topie. Wspaniale się uzupełniają, wprowadzając do wnętrza dyskretny urok francuskiego buduaru, odrobinę egzotyki i luksusu. Obydwa kolory lubią błyszczeć, dlatego należy stosować je z umiarem. Najlepiej przemycić złoto w postaci dodatków (uchwytów, ramek na zdjęcia, wazonów, luster) lub pojedynczych mebli (ażurowego krzesła, stolika kawowego). W duecie z różem doskonale wypadają również metaliczne akcenty w kolorze miedzi i różowego złota.
Pudrowy róż i zieleń
Pudrowy róż i zieleń stanowią nieoczywiste, ale bardzo udane połączenie. Pasują do wnętrz urządzonych wytwornie, jak również z dużą dozą ekscentryzmu. Wyrazisty duet przypadnie do gustu zwłaszcza tym osobom, które czują znużenie na widok białych ścian i minimalistycznie urządzonych mieszkań. Żeby stworzyć elegancki wystrój, zestaw pudrowy róż z butelkową zielenią. Sięgnij również po złote dodatki, dobrej jakości tkaniny i dekoracyjne oświetlenie. Jeśli wolisz swobodną atmosferę, przemyć do wnętrza egzotyczne motywy: kaktusy, różowe flamingi, liście palmy lub monstery.
Pudrowy róż i granat
Pudrowy róż i granat to kolejny zgrany tandem. Wybierając nieco jaśniejsze, zgaszone odcienie niebieskiego, stworzysz aranżację przytulną i zaciszną – idealną do snu, medytacji czy wieczornego odpoczynku. Łącząc róż z ciemnym granatem, nadasz wnętrzu wysmakowany charakter i głębie.
Z czym jeszcze można łączyć róż? Oczywiście z bielą czy innymi pastelami, szczególnie błękitem. Świetnie komponuje się także z kolorem bordowym.
Kolor różowy we wnętrzach: jak go wykorzystać?
Różowe ściany
Malowanie ścian na różowo wydaje się pomysłem karkołomnym. Niesłusznie. To idealny sposób, żeby urozmaicić wystrój salonu czy sypialni. Różowa ściana stanowi bowiem efektowne tło dla designerskiej kanapy, biurka albo łóżka. Pamiętaj jednak, żeby zachować umiar. Zamiast malować na różowo całe pomieszczenie, lepiej ograniczyć się do jednej ściany lub wybranego zakątka. Jeśli chcesz uniknąć jakichkolwiek skojarzeń z pokojem małej dziewczynki, sięgnij po złamane, przybrudzone lub mocno rozbielone odcienie różu. Unikaj również infantylnych motywów (m.in. serduszek, kwiatów, zwierzątek), przesadnie dekoracyjnych mebli czy dodatków.
Różowe meble
Sofy, pufy i fotele z różową tapicerką to jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich. Szczególnym powodzeniem cieszą się modele w stylu mid-century: zgrabne, wyściełane miękkimi poduchami, wsparte na smukłych, toczonych nóżkach. Różowa tapicerka może być wykonana z niedrogiej tkaniny poliestrowej, ale zdecydowanie korzystniej prezentują się fotele i kanapy welurowe. Połączenie mięsistego materiału, lekko połyskującej faktury i delikatnego różu tworzy zmysłową, a zarazem szalenie elegancką kombinację.
Różowe dodatki i akcesoria
Zakup różowej kanapy to odważny krok. O wiele łatwiej przemycić róż do wnętrza za pomocą gustownych dodatków. Najlepiej sprawdzą się przedmioty o prostej formie, pozbawione wymyślnych zdobień: niewielkie poduszki, wazony, ramki na zdjęcia, ręcznie wykonana ceramika. Nad jadalnianym stołem, w pobliżu łóżka czy kanapy mogą zawisnąć designerskie lampy lub kinkiety w kolorze różowego złota.
Do jakich pomieszczeń pasuje kolor różowy?
Pudrowy róż to łagodny kolor, który odpręża, uspokaja, a równocześnie napawa optymizmem. Nie dziwi więc, że tak szybko zadomowił się w przytulnej przestrzeni salonu czy sypialni. Coraz więcej osób dostrzega jednak jego uniwersalny charakter i uchyla przed nim drzwi do innych pomieszczeń: domowego biura, kuchni, a nawet łazienki.
Pudrowy róż w kuchni
Różowa kuchnia może wyglądać gustownie i wyjątkowo nowocześnie. Wystarczy sięgnąć po proste, gładkie fronty o matowym wykończeniu. Dobrym pomysłem jest zestawienie szafek w dwóch kolorach, np. różowym (w dolnym rzędzie) i szarym (w górnym). W kuchni sprawdzi się również połączenie różu z granatem, bielą i butelkową zielenią.
Dobierając kolory mebli kuchennych czy ścian, weź pod uwagę ilość naturalnego światła, która wpada do wnętrza oraz wielkość pomieszczenia. Jeśli kuchnia jest zaciemniona i ciasna, zrezygnuj z ponurych kolorów na rzecz jasnych barw: bieli czy delikatnych szarości. Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego zadbaj o eleganckie dodatki, minimalistyczne uchwyty (najlepiej złote lub czarne) i ciekawe oświetlenie.
Pudrowy róż w łazience
W różowych łazienkach pobrzmiewa silna inspiracja stylem retro. Różowe kafelki na ścianach stanowią eleganckie tło dla stylizowanej armatury, drewnianych mebli i marmurowych blatów (bądź imitujących marmur). W łazience mogą zagościć również inne różowe elementy, m.in. różowe szafki, tekstylia, różowa wanna albo umywalka nablatowa. Towarzyszą im zazwyczaj błyszczące akcenty: lustro w złotej oprawie, złote kinkiety, lampy i uchwyty.
Jasny róż pasuje do każdego pomieszczenia i dogaduje się z każdym stylem. Projektanci i trendsetterzy wciąż znajdują dla niego nowe zastosowania, udowadniając, że w ciekawych wnętrzach nie ma miejsca na uprzedzenia czy stereotypy. Niezbędna jest za to otwarta głowa, odrobina wyczucia i wyobraźni.