Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Kolor alabastrowy – jak wykorzystać go w aranżacji wnętrz? Poznaj modne inspiracje

Kolor alabastrowy – antyczny odcień w nowoczesnych aranżacjach. Czy ma szansę zagościć na stałe we współczesnych domach, czy raczej jego czas bezpowrotnie minął? Alabastrowy – jaki to kolor i jak wykorzystać go we wnętrzach? Sprawdź w naszym kolorystycznym przewodniku!

kolor alabastrowy
Fot. D-ZONE

Kolor alabastrowy – jak wygląda?

Kolor alabastrowy nazwę zaczerpnął od dekoracyjnego kamienia znanego od starożytności. W czasach antycznych gładki, półprzezroczysty i delikatnie żyłkowany alabaster kalcytowy służył do tworzenia rzeźb i przedmiotów dekoracyjnych, a także do zdobienia mebli i wykładania podłóg. Przybierał barwę białą, ale bywał też zabarwiony na kremowo, bladoróżowo lub zielonkawo.

Jak wygląda kolor alabastrowy w przypadku współczesnych farb i dekoracji? Po wpisaniu kodu szesnastkowego lub RGB ukaże nam się bardzo blady, mocno rozbielony kolor zielonkawy. Jednak w praktyce kolor alabastrowy ma najczęściej postać bieli delikatnie wpadającej w szarość lub écru.

Dywan Blanca 300x200 cm biały

Dywan Blanca 300x200 cm biały

709 zł
Nowość
Dywan łatwoczyszczący Elton 160x120 cm biały

Dywan łatwoczyszczący Elton 160x120 cm biały

329 zł
Dywan łatwoczyszczący Elton 240x160 cm biały

Dywan łatwoczyszczący Elton 240x160 cm biały

599 zł
Dywanik łazienkowy Mouffs 75x50 cm antypoślizgowy biały

Dywanik łazienkowy Mouffs 75x50 cm antypoślizgowy biały

69 zł

Kolor alabastrowy – z jakimi barwami łączyć go we wnętrzach?

Alabastrowy to kolor, który znakomicie łączy się właściwie ze wszystkimi barwami. Jednak jednym z najciekawszych zestawień będzie mieszanka koloru alabaster i tzw. barw neutralnych, czyli bieli, szarości i czerni. Z różnymi odcieniami białego i beżowego alabastrowy stworzy kompozycję łagodną i uspokajającą, ale jednocześnie bezpretensjonalnie elegancką. Z drugiej strony, alabaster wspaniale zaprezentuje się w towarzystwie czerni – kontrast, który stworzą oba kolory, będzie wyrazisty i wyrafinowany.

Alabastrowy kolor można też potraktować jako uniwersalną bazę i na jej tle rozwijać kompozycje pełne nasyconych lub nawet jaskrawych barw. Z alabastrem doskonale dogada się euforyczna fuksja, ożywcza musztarda, słoneczna limonka, morski turkus czy soczysta oberżyna. Ustawiając na tle alabastrowej ściany kanapę w intensywnym kolorze, stworzysz intrygujący punkt centralny aranżacji.

Dobrze wypadnie też połączenie barwy alabastrowej z nieco łagodniejszymi odcieniami, np. pudrowym różem czy błękitem – taka paleta kolorystyczna może stać się podstawą sielskiej aranżacji odpowiedniej do pokoju dziecięcego.

Kolor alabastrowy – w jakich stylach wnętrzarskich się sprawdzi?

Alabastrowy uchodzi za ciepły odcień bieli, tak więc stworzone przy jego użyciu zestawienia kolorystyczne będą miały przytulny charakter. Warto przy tym pamiętać, że aranżacje z kolorem alabastrowym powinny być tworzone w słonecznych wnętrzach – w przeciwnym razie, barwa ujawni swoje żółty lub szare aspekty. W jakim w takim razie stylu najlepiej zastosować kolor alabastrowy?

  • Styl glamour – co może wnieść alabaster do stylu wnętrzarskiego uwielbiającego nasycone kolory? Delikatność i uspokojenie. Wbrew pozorom styl glamour może mieć też łagodniejsze oblicze, oparte na stonowanych barwach. Można tu nawiązać do eleganckich paryskich mieszkań, pełnych wyrafinowanych mebli, złotych dodatków i zaskakującego designu. Alabastrowy znajdzie zastosowanie jako kolor ścian i ekstrawaganckiej tapicerki sof i foteli. Można go także wprowadzić jako barwę miękkich dodatków – zasłon, poduszek i dywanów.
  • Styl japandi – miks stylu japońskiego i skandynawskiego to kwintesencja szlachetnej prostoty. Minimalistyczne kształty, naturalne materiały, funkcjonalność i piękno niedoskonałości ukazują swój urok zarówno dzięki harmonijnym kompozycjom, jak i oszczędnej palecie kolorystycznej. Beże, szarości i brązy łączą się z dużą ilością bieli – najczęściej w lekko przełamanych odcieniach. Alabastrowy kolor doskonale sprawdzi się jako jeden z nich.
  • Styl rustykalny – nawiązując do stylu wiejskich chat, styl rustykalny oscyluje wokół sielskości i minimalizmu. Plecionki i naturalne tkaniny idą w parze z chropowatymi powierzchniami i szlachetnym drewnem. Paleta kolorystyczna jest zresztą w dużym stopniu oparta na jego naturalnych odcieniach – jego piękno szczególnie mocno rozkwita w towarzystwie koloru białego. Alabastrowy odcień będzie znacznie lepiej korespondował z surowymi, nieidealnymi meblami i dekoracjami niż czysta biel.
  • Scandi boho – twórcze połączeni przeciwieństw, czyli stylu skandynawskiego i boho, spójność zyskuje przede wszystkim dzięki stonowanej palecie kolorystycznej. Jasne drewno, ciepła szarość, miękki beż i odcienie bieli spełniają role mediatorów między spokojnym scandi a szalonym stylem bohemy. Alabastrowy kolor ścian będzie solidną bazą pod dekoracje z plecionek, tkane kilimy i oryginalne dodatki z różnych stron świata.

To Cię zainteresuje: 11 najpopularniejszych stylów wnętrzarskich – jak je rozpoznać?

Kolor alabastrowy w meblach i dodatkach – co warto wprowadzić do aranżacji?

Meble w kolorze alabastrowym to dość ekstrawagancki wybór. Taka tapicerka choć piękna, może sprawiać właścicielom problemy – wobec tego w alabastrze lepiej utrzymać tylko kilka mniejszych sprzętów. Kolor alabastrowy może sprawdzić się w przypadku takich mebli, jak szafy czy regały, jednak ich znalezienie może być dość trudnym zadaniem. Nieco łatwiej przyjdzie zakup alabastrowego pufa, klubowego fotela czy szezlonga – najlepiej o pokryciu aksamitnym lub typu bouclé.

Większą swobodę działania oferują dodatki w kolorze alabastrowym. Poduszki wykonane z aksamitu, satyny czy lnu będą elegancką dekoracją kanapy. W oknach warto zawiesić zwiewne alabastrowe zasłony – lniane lub muślinowe. Oczywiście można też pokusić się o ozdobę w formie alabastrowej rzeźby – będzie wyrafinowanym uzupełnieniem aranżacji w stylu glamour.

Alabastrowy kolor ścian – zobacz inspiracje dla różnych wnętrz

Kolor alabastrowy w salonie

Alabastrowe ściany w salonie to elegancka, minimalistyczna baza, na której swobodnie można bawić się dekoracjami i stylami mebli. Alabastrowy salon glamour będzie oazą komfortu i wyrafinowanej elegancji, zwłaszcza jeśli wprowadzisz do niego złote oświetlenie, przejrzyste szkło i marmur. Na alabastrowym tle dobrze wypadną meble i dodatki w nasyconych kolorach np. szmaragdowa kanapa czy fotel o barwie fuksji.

Kolor alabastrowy w sypialni

Udane połączenia, które alabaster tworzy z pastelowymi kolorami, warto wykorzystać do urządzenia sypialni. W duecie z beżem, pudrowym różem lub łagodnym błękitem, alabastrowy kolor stanie się podstawą dla kojącej aranżacji sprzyjającej odpoczynkowi.

Kolor alabastrowy w kuchni

Biała lub biało-czarna kuchnia to wnętrzarska klasyka. W połączeniu z czernią alabaster tworzy miłą dla oka i elegancką kompozycję. Zamiast czerni możesz użyć innych wyrazistych, ciemnych kolorów, np. antracytu, głębokiego brązu, granatu czy ciemnej zieleni.

Kolor alabastrowy w łazience

W łazience kolor alabastrowy możesz wykorzystać zarówno w mieszance z ciemnymi, jak i z jasnymi kolorami. Alabastrowe kafelki ścienne ułożone w jodełkę zestaw z czarno-białą podłogą i elegancką tapetą. Dobrze sprawdzą się też wszelkie miksy alabastru z pastelami, w tym z błękitem czy morskim turkusem.

Zobacz też: Trendy kolorystyczne w 2021 roku – te kolory będą najmodniejsze we wnętrzach

Alabastrowy kolor w aranżacjach wnętrz obecny jest od wieków – zawsze symbolizował luksus, elegancję i wyrafinowane piękno. We współczesnych wnętrzach stanowi uniwersalną bazę pod różnorodne style wnętrzarskie – wspaniale komponuje się zarówno z ekstrawaganckim glamour, jak i bezpretensjonalnym scandi.


Inne artykuły w tej kategorii

Kolor grafitowy – z czym łączyć ciemną szarość we wnętrzach?

Kolor grafitowy – z czym łączyć ciemną szarość we wnętrzach?

Kolor fioletowy we wnętrzu – pomysły i porady stylizacyjne

Kolor fioletowy we wnętrzu – pomysły i porady stylizacyjne

Jaki kolor pasuje do niebieskiego we wnętrzach? Podpowiadamy

Jaki kolor pasuje do niebieskiego we wnętrzach? Podpowiadamy

Jaki kolor ścian pasuje do brązowych mebli?

Jaki kolor ścian pasuje do brązowych mebli?

Wyznaj, jaki kolor lubisz, a powiem Ci, kim jesteś. Psychologia kolorów w Twoich wnętrzach

Wyznaj, jaki kolor lubisz, a powiem Ci, kim jesteś. Psychologia kolorów w Twoich wnętrzach

 Écru – jaki to kolor i z czym go łączyć we wnętrzach?

Écru – jaki to kolor i z czym go łączyć we wnętrzach?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.