Jadalnie w siedmiu stylach – zobacz nasze propozycje
Jadalnia potrafi mieć różne oblicza. Może być sercem domu: przytulnym i ciepłym lub elegancką przestrzenią przeznaczoną wyłącznie do okolicznościowego podejmowania gości. To, jaki nadasz jej charakter zależy od wielu czynników - wielkości wnętrza, jego usytuowania względem innych pomieszczeń, a nawet trybu życia domowników. Poniżej znajdziesz siedem pomysłów na zaprojektowanie jadalni. Każdy z nich niesie ze sobą inną estetykę i różne rozwiązania koncepcyjne.
Jadalnia w stylu skandynawskim
Przytulna, domowa, urocza. Taka, w jakiej aż chce się napić porannej kawy i zjeść pyszny obiad w gronie najbliższych. Jadalnia w stylu skandynawskim, bo o niej mowa, uwodzi prostotą, ciepłem i naturalnymi materiałami. W przypadku tego projektu, główną rolę odkrywają naturalny kolor drewna i wikliny oraz przyjemny połysk krzeseł w odcieniu miedzi. Nad stołem królują dwie modne lampy o dużych kloszach wykończonych drewnianym elementem. Aby dodać stylizacji nieco uniwersalnej świeżości, zdecydowano się na szare akcenty - poduszki oraz obicia krzeseł.
Jadalnia w stylu minimalistycznym
Nowoczesna, designerska, z nieco abstrakcyjnym rysem - oto nasza propozycja numer dwa. Doskonale poczują się w niej miłośnicy prostych form i chłodnych materiałów - wystarczy spojrzeć na geometryczną formę lamp i krzeseł. Oprócz nich, we wnętrzu króluje piękny, prostokątny stół o chromowanej podstawie i szklanym blacie. Na jadalnianej podłodze można dostrzec okazałe płyty z marmuru, które wnoszą do jadalni elegancki rys. Aby zrównoważyć chłód aranżacji, projektant zdecydował się na drewnianą zabudowę kuchenną oraz LED-owe podświetlenie o ciepłej barwie. Całość wypada niezwykle modnie i stylowo.
Jadalnia w stylu industrialnym
Niektórzy twierdzą, ze od minimalizmu do industrialu jeden krok, ale nie jest to prawda. Styl industrialny łączy bowiem prostotę formy z akcentami wyraźnie nadgryzionymi zębem czasu. I tak, w jadalni w stylu pofabrycznym na pierwszy plan wysuwa się stół o pięknym, pełnym spękań i słojów blacie, wsparty na charakterystycznych metalowych nogach. Obok niego stoją cztery designerskie krzesła, a ponad, zwiesza się charakterystyczna lampa składająca się z trzech transparentnych kloszy. Tego typu aranż spodoba się każdemu, kto lubi miejski szyk i bezpretensjonalne wzornictwo. Doskonały zarówno do okazałych, jak i kameralnych wnętrz, które potrzebują sporej dawki przestrzeni i światła.
Jadalnia w stylu rustykalnym
Jeżeli jesteś osobą, która kocha sielską prostotę, drewno i naturalne materiały, z powodzeniem możesz zaaranżować jadalnię w stylu rustykalnym. We wnętrzu powinny pojawić się len, bawełna czy wełna. Serwety i serwetki mogą być jasne, proste, wykończone koronką lub barwne i wzorzyste - podobnie zastawa stołowa. Najczęściej do stylu rustykalnego przenikają wzory ludowe - przypadku polskiej tradycji mogą to być desenie łużyckie, kaszubskie czy góralskie. W prezentowanej aranżacji ogromną rolę odgrywa drewno - oprócz kompletu stołowego na charakterystycznych toczonych nogach, uwagę zwraca jasna podłoga oraz ciosane belki stropowe na suficie.
Jadalnia w stylu prowansalskim
Podróż do Prowansji oznacza zachwyt nad malowniczymi polami lawendy oraz bielonymi, urokliwymi domkami. Ich wnętrza kryją zazwyczaj jasne meble o klasycznych frontach i subtelnych liniach. I tak, w prowansalskiej jadalni mile widziane będą typowe francuskiego wzornictwa toczone nóżki, subtelne ażury i rzeźbione zdobienia. Tutaj projektant pokusił się o drewniany, okrągły stół nakryty koronkową serwetą oraz charakterystyczne krzesła, w niebanalnym, błękitnym odcieniu. Uroku aranżacji dodaje półeczka i zegar ozdobione charakterystycznymi przetarciami - gdzieniegdzie przebija się delikatny lawendowy odcień. Oto kombinacja niezwykle lekka, kobieca i romantyczna.
Jadalnia w stylu nowojorskim
Większość osób, które marzą o stylowej jadalni, będzie zachwyconych konwencją nowojorską. Nic w tym jednak dziwnego! To trend ceniący szlachetne wykończenia, wysokojakościowe materiały i ponadczasowe wzornictwo. Jeśli i Ty należysz do grona miłośników stylizacji "New York classic”, postaw na neutralną kolorystykę „złamaną” kilkoma barwnymi akcentami oraz eleganckie meble i dodatki. W tym przypadku projektant postawił na lampy ozdobione charakterystyczną marokańską koniczyną oraz tapicerowane krzesła typu Chesterfield. Oto jedne z najpiękniejszych wariantów pokryte miękkim pluszem, wzbogacone o dekoracyjne pinezki tapicerskie oraz kołatkę na oparciu.
Jadalnia w stylu eklektycznym
Tam gdzie mieszka eklektyzm, spodziewaj się niecodziennych zestawień, kolorystycznych miksów, wzorzystych wariacji. Nie zdziwi tu na przykład wisząca nadstawka od kredensu w stylu retro, stół industrialny i to, że każde krzesło pochodzi z innej bajki. Mało tego, takie zestawienie zaintryguje, przyciągnie wzrok, doda przestrzeni charakteru. Aranżacja prezentowanej jadalni idealnie wpisuje się w zamysł eklektyzmu - nic tu nie jest oczywiste, a jednocześnie wszystko współgra, tworząc harmonijną całość. Jeśli lubisz niebanalne przestrzenie, taki stylistyczny melanż jest dla Ciebie - wystarczy tylko, że połączysz swoje ulubione wpływy. A co, jeśli nie czujesz się pewnie? Ułatw sobie sprawę i wyznacz meblom i dodatkom wspólny mianownik – np. powtarzalność wzoru czy konkretny kolor.
Każdy z nas jest inny, dlatego urządzając jadalnię, powinniśmy lawirować wśród rozmaitych stylów lub inspiracji, czerpiąc z nich to, co zgodne z naszym gustem i wyczuciem. Wówczas mamy szansę na stworzenie modnej, pięknej i „smacznej” aranżacji, która będzie ozdobą domu na długie lata.