Ceglane ściany od lat cieszą się ogromną popularnością. Nic dziwnego – odpowiednio dobrana cegła potrafi całkowicie odmienić wnętrze i jego charakter. Aranżacje klasyczne, loftowe, skandynawskie czy rustykalne to doskonałe tło dla klimatycznych cegiełek, których styl i kolor zadecydują o otrzymanym efekcie. Wykorzystanie płytek cementowych to doskonały pomysł na oryginalne zaaranżowanie ściany, która zyska dzięki nim wyjątkowy, dekoracyjny wydźwięk.
Cegłę z powodzeniem wykorzystamy w każdym pomieszczeniu – sprawdzi się jako wyjątkowa dekoracja ściany w salonie, sypialni, kuchni, a także w łazience. Klasyczne rudości, czysta biel, czy przydymione szarości? Szeroka gama dostępnych wzorów oraz kolorów cegły może przyprawić o zawrót głowy. Jaka cegła podkreśli indywidualny styl Twojego wnętrza i doda mu niepowtarzalnego uroku? Wraz z marką ELKAMINO przedstawiamy 3 pomysły na aranżację ściany z cegły!
Numer 1: Klasyczna cegła naturalna
Klasyczny rudawy odcień cegły zapewni autentyczny efekt – w końcu to takie cegły odkrywamy czasami przy okazji remontów starych domów czy mieszkań w przedwojennych kamienicach. Zdecydowany kolor i zadziorny charakter naturalnej cegiełki w towarzystwie stylowych dodatków i odpowiedniego oświetlenia tworzy niesamowity klimat, który nie sposób podrobić innymi materiałami.
Z pomocą czerwonej cegły możesz uzyskać różne efekty – na dużych przestrzeniach z powodzeniem łącz ją z betonową posadzką, nie szczędź również dodatków w postaci drucianych lamp o finezyjnych kształtach, wyeksponuj surowe drewno podsufitowych belek i postaw na proste bryły nielicznych mebli. Tak uzyskany industrialny styl nie byłby kompletny bez surowości naturalnej cegły.
Jeśli jesteś miłośnikiem sielskiego, rustykalnego klimatu – ruda cegła to odpowiedź na Twoje potrzeby. Ułożona na ścianie w pobliżu stylizowanego piecyka lub w przestrzeni pomiędzy kuchennymi szafkami przywiedzie na myśl wystrój dawnych wiejskich posiadłości. W tej aranżacji cegła doskonale „dogada się” z poddanymi renowacji meblami wyszperanymi na pchlim targu.
W niewielkich pomieszczeniach naturalna cegła ułożona na zbyt dużej powierzchni może przytłaczać, dlatego powinna stanowić jedynie dekoracyjny dodatek na jednej ze ścian. Warto również pamiętać o konsekwencji kolorystycznej – rudy kolor cegły determinuje wybór stonowanych dodatków, postaw więc na ponadczasowe biele, szarości i beże.
Numer 2: Uniwersalna biała cegła
Polacy kochają biel – białe płytki w kuchni i łazience to obowiązkowy element wielu domów, biały salon czy sypialnia, to również żadna nowość. Kolor ten to najbardziej uniwersalny i bezpieczny, a zarazem elegancki i klasyczny wybór do każdego wnętrza. Pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni, a także sprawia wrażenie czystości i wizualnego uporządkowania wnętrza.
Nic więc dziwnego, że od lat nieprzerwanie zachwyca i zachęca do poszukiwań oryginalnych, białych rozwiązań. Jednym z nich jest niewątpliwie wyjątkowa biała cegła, subtelna wersja ceglanej ściany. Bez obaw używaj jej na małych przestrzeniach, w łazienkach, a także w wąskich korytarzach i przestrzeniach sąsiadujących ze schodami.
Biała ściana z cegieł to doskonała baza dla aranżacji w stylu skandynawskim – naturalną fakturę autentycznej cegiełki zestaw z drewnianą podłogą. Wprowadź do wnętrza meble na nóżkach, okrągłe stoliki i miękkie tekstylia. Postaw na delikatne, pastelowe dodatki, naturalne materiały i funkcjonalne rozwiązania. Biała cegła to również doskonały wybór dla osób ceniących minimalistyczny wystrój wnętrz, w których stworzona z nich ściana będzie głównym elementem dekoracyjnym.
Numer 3: Oryginalna szara cegła
Odważna głębia koloru szarej cegły to wybór dla zdecydowanych. Choć przyciąga wzrok i prezentuje się nadzwyczaj oryginalnie, trzeba również pamiętać, że nie jest łatwa w aranżacji i wymaga przyporządkowania do niej pozostałych elementów wnętrza. Grafitowa ściana sprawdzi się we wnętrzach o stylistyce nowoczesnej – doskonale podkreśli niesztampowy wystrój i będzie tłem dla designerskich mebli. Szara ściana z cegieł będzie wyglądała dobrze zarówno w towarzystwie betonowej, jak i drewnianej podłogi. Pamiętajmy, że ciemny kolor może przytłaczać przestrzeń – warto więc zastosować go na jednej ścianie, lub w kilku strategicznych miejscach, a resztę ścian wykończyć bielą lub delikatną, jasną szarością.
Równie istotną rolę gra tutaj oświetlenie. Punktowa oprawa umieszczona pod sufitem subtelnie podkreśli niejednolitą fakturę ściany i nada jej wyjątkowego wyglądu. Wybierając meble, zachowajmy ostrożność – jeśli będą zbyt ciemne, wnętrze może wydać się ponure i nieprzyjazne, warto również postawić na zdecydowany akcent kolorystyczny – może to być modny, żółty fotel ustawiony w sąsiedztwie ściany z szarej cegły, lub tekstylia, a także dekoracje ścienne w wybranym, zdecydowanym kolorze.
Dlaczego warto wybrać cegłę?
Cegła to uniwersalny materiał pasujący do wielu stylistyk. Jest na tyle uniwersalna, że estetycznie łączy się z różnymi powierzchniami, kolorami i materiałami, a przy tym na tyle oryginalna, że stanowi zdecydowany, oryginalny element wystroju wnętrza. Nieodłącznie kojarzy się z ponadczasową klasyką, która nigdy nie wychodzi z mody.
Atutem ceglanych płytek są również ich właściwości – cechuje je wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, a także odporność na mróz, wilgoć, a nawet ogień. Ponadto cegła kumuluje ciepło, dzięki czemu jest doskonałym izolatorem termicznym – zimą utrzymuje ciepło, a latem pomaga zachować przyjemny chłód w pomieszczeniu. Sprawdzi się również jako izolator akustyczny, oddzielając wnętrze domu od zewnątrz.
Cegła – materiał klasyczny i nowoczesny zarazem. Choć towarzyszy nam od lat, to stosunkowo od niedawna stała się jednym z najbardziej pożądanych aranżacyjnych elementów nowoczesnych wnętrz. Cegła dobrana do naszych preferencji, a także wystroju wnętrza stanie się wyjątkową dekoracją, która nada naszej domowej przestrzeni urzekającego charakteru. Szeroka oferta płytek ELKAMINO pozwoli stworzyć oryginalne aranżacje, dzięki którym przez wiele lat będziesz cieszył się ponadczasowym i pięknym wnętrzem.