Jakie zasłony do salonu wybrać? Dowiedz się, co wziąć pod uwagę
Nie jest tajemnicą, że udana salonowa aranżacja w ogromnej mierze zależy od trafnego doboru tkanin. Poduchy, narzuty, dywany, firanki i zasłony potrafią ocieplić przestrzeń, wnieść do niej elegancki rys lub sprawić, że stylizacja nabierze zupełnie nowego charakteru. Zasłony, bo to im poświęcony jest poniższy artykuł, mają jeszcze jedną, szalenie istotną rolę - tworzą fantastyczną oprawę dla okien i w decydującym stopniu wpływają na dopływ światła naturalnego do wnętrza. Jeżeli zatem zastanawiasz się jaki rodzaj zasłon najlepiej sprawdzi się w salonie i jakie upięcia materiałów są aktualnie na topie, zapraszamy do lektury!
Zasłony - lekkie czy ciężkie?
Gramatura materiału w ogromnym stopniu decyduje o tym, w jaki sposób układa się materiał. I tak, zasłony pluszowe są grube, ciężkie, lejące, z kolei te wykonane z poliestru, cieszą oko lekkością i transparentną strukturą. W salonie skandynawskim, któremu potrzeba wiele światła, lepiej postawiać na delikatne tkaniny. Przyjęło się bowiem, że scandi preferuje „nagie” okna, którym nie potrzeba przytulnej oprawy. Lekkie zasłony świetnie sprawdzą się także w niewielkim pokoju dziennym, ponieważ nie przytłoczą go i nie pomniejszają wizualnie. Na ciężkie, pluszowe wariacje można pozwolić sobie w okazałych, wysokich wnętrzach - zasłony z aksamitu czy weluru zapewniają obszernym pomieszczeniom przytulny look i dodają im elegancji.
Zasłony z lnu
Zasłony z lnu mogą się wydać niektórym niecodziennym rozwiązaniem - wszak jeśli na arenę wchodzi len, to należy szyć z niego serwetki lub maleńkie zazdrostki. Nic bardziej mylnego! Lekkie zasłony z lnu również potrafią być piękne - zarówno długie, powłóczyste modele, jak i krótkie, urokliwie podpięte po bokach okien. Tego typu estetyka doskonale pasuje do przytulnych, naturalnych wnętrz, takich jak skandynawskie, rustykalne czy chalet.
Zasłony - marszczone czy podpięte?
Bardzo istotną kwestią pozostaje upięcie zasłon. Większość osób preferuje materiał marszczony, ale puszczony wolno - najczęściej są to zasłony sięgające od sufitu do samej podłogi. Tego rodzaju rozwiązanie sprawdzi się w salonach, które wymagają optycznego podwyższenia. Niektórzy decydują się na podpinanie firan - wówczas warto zastosować ozdobne chwosty i zebrać zasłony po obu stronach okna. To jak mocno tkanina będzie udrapowana, zależy tylko od Ciebie - zacisk chwostów da się swobodnie regulować. Podpięte zasłony fantastycznie prezentują się w obszernych salonach w stylu francuskim, prowansalskim czy glamour.
Zasłony do salonu - neutralne czy w kolorze?
Zasłony stanowią świetne uzupełnienie salonowych aranżacji - zarówno tych monochromatycznych, jak i wielokolorowych. Wystarczy spojrzeć na prezentowane inspiracje - w eleganckim salonie minimalistycznym, którego tonacja utrzymana jest wyłącznie w kremach i beżach, długie zasłony przepięknie „zamykają” stylizację i cudownie ocieplają wnętrze. W kolejnej aranżacji z kolei, okienne ozdoby stanowią jeden z tych barwnych akcentów, które dodają salonowi bigla. W tym przypadku doskonale harmonizują z dywanem, który grając we wnętrzu pierwsze skrzypce, jednoznacznie narzuca kolorystykę dobranych dodatków.
Zasłony jako barwny kontrapunkt
W neutralnych, jednokolorowych salonach zasłony mogą wcielić się w rolę kontrapunktu. Wówczas jako intensywny akcent przełamują sztampową stylizację, wprowadzają do niej dynamikę i przyciągają oko. Taki zabieg warto stosować zwłaszcza w białych, minimalistycznych salonach, którym często brakuje nieco temperamentu. Wybór koloru, na jaki się zdecydujesz, zależy tylko od Ciebie! Soczysta zieleń podaruje wnętrzu świeżość i spokój, z kolei ognista czerwień, ikrę i charakter.
Zasłony z lamówką
Ostatnimi czasy ogromnym powodzeniem cieszą się zasłony wykończone dekoracyjną lamówką lub szykowną falbaną. Taki akcent dodaje im elegancji i urozmaica okienny look. Jeżeli nie chcesz szaleć z wzorzystymi modelami lub tęczowym zestawieniem barw, wybierz neutralną zasłonę opatrzoną ozdobym obszyciem. Takie wzornictwo docenią zarówno wnętrza nowoczesne, jak i stylizowane.
Wzorzyste zasłony
Jeśli lubisz, kiedy w salonie dużo się dzieje, wybierz efektowne zasłony ozdobione wzorami. Wnętrza prowansalskie i angielskie polubią romantyczne motywy florystyczne, z kolei aranżacje nowojorskie czy glamour, docenią efektowne, modne desenie, takie jak np. marokańska koniczyna. Krata natomiast, świetnie odnajdzie się w przestrzeniach klasycznych i rustykalnych. Decydując się jednak na zdecydowane wzory na zasłonach, pamiętaj aby nie przesadzić! Bezpiecznym wyjściem jest więc wybór gładkich, monochromatycznych tkanin (obicia mebli, dywan, poduchy), które stworzą dla zasłon stylową, elegancką bazę.
Zasłony dekoracyjne
Naszą ostatnią propozycją są zasłony dekoracyjne - niezwykle szykowne, bogato zdobione, często przeszywane srebrną lub złotą nicią. Zazwyczaj uszyte z tafty lub brokatu, potrafią się przepięknie mienić i połyskiwać. Oprócz połysku, uwagę zwracają również rozmaite wzory wyszywane na powierzchni zasłon - najczęściej są to roślinne wzory lub misterne ornamenty przypominające arabeski. W jakiego rodzaju wnętrzach najchętniej zadomowia się zasłony dekoracyjne? Z pewnością polubią je nowoczesne wnętrza typu glamour, a także te stylizowane, inspirowane estetyką francuską lub wiktoriańską.
Jeszcze trzysta lat temu, kiedy to zasłony po raz pierwszy pojawiły się w domach arystokracji, traktowano je jako opiekuńcze skrzydła, które dbają o intymność domowników oraz chronią wnętrza przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów. Dziś zasłony to również wspaniała dekoracja, która potrafi całkowicie zmienić charakter aranżacji, dodać jej przytulnych nut i w wyważony sposób dozować wnętrzom światło naturalne.