Ścieżka w ogrodzie – jaką kostkę brukową wybrać? Poradnik
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Jadar.
Zielony zagajnik usytuowany obok domu skłania do spacerów. By jednak nie deptać trawiastego dywanu, pomyślmy o wytyczeniu ścieżek ogrodowych, które zaprowadzą nas do bujnych rabat majowej konwalii czy grządek usianych fioletową lawendą. Takie proste lub bardziej kręte dróżki, poza praktycznymi aspektami związanymi z wyznaczaniem tras komunikacyjnych, pomogą w tworzeniu charakteru architektury ogrodowej.
Kostka brukowa jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym nie tylko do budowy podjazdów i tarasów, lecz także ścieżek wijących się w wokół domu. Surowiec ma mnóstwo zalet, a wśród nich nie brakuje tych związanych z estetyczną odsłoną strefy zieleni. Razem z marką Jadar sprawdzamy, jaką kostkę wybrać, by ogród zachęcał do pieszych wycieczek.
Dlaczego kostka brukowa?
Ogrodowe aleje mogą być zbudowane z wielu materiałów – począwszy od betonu, po żwirek, kamień czy nawet drewno, jednak to kostka brukowa cieszy się największą sławą, i najczęściej gości pośród barwnych roślinności. Dlaczego? Bo jest trwała, funkcjonalna, stosunkowo tania i efektowna. Jej właściwości użytkowe sprawiają, że niezależnie od warunków atmosferycznych, nie niszczeje podczas mrozu, tak jak żwirek, nie wymaga intensywnej pielęgnacji jak drewno i nie pęka jak beton.
Kostka Jadar, dzięki systemowi Water Protect, wykazuje zmniejszoną nasiąkliwość, a odporna warstwa licowa ogranicza wnikanie brudu i zanieczyszczeń w głąb nawierzchni, co wyeliminuje powstawanie porostów, mchów i wykwitów wapiennych. Jej wytrzymałość na duży nacisk pozwala wykładać nią nie tylko kręte dróżki pośród kwitnących rabat, lecz także podjazdy do garażu i wjazdy na posesje, przez co cała architektura wokół domu wygląda spójnie i estetycznie.
Zaletą rozwiązania jest też różnorodność rozmiarów i kształtów, dzięki czemu możemy stworzyć ciekawe aranżacje – od tych bardziej klasycznych, po rustykalne czy nowoczesne. Współczesne metody produkcji pozwalają uzyskać niebywałe kompozycje złożone nie tylko ze sztandarowych odcieni grafitów i szarości, lecz także atrakcyjnych elementów w kolorze piaskowca, szmaragdu, pomarańczy lub rubinu, które kreują niezwykły klimat w ogrodzie.
Rodzaj kostki a styl ogrodu
Styl ogrodu oraz elewacja budynku to dwie najważniejsze kwestie, które musimy uwzględnić, gdy stoimy przed wyborem kostki brukowej, a dokładniej cechami wizualnymi warstwy wierzchniej. Jeśli otoczenie zewnętrzne jest bardziej nowoczesne, a dom przybiera geometryczną bryłę z mnóstwem przeszkleń i współczesnych dekoracji, alejki wyłóżmy jednolitymi, gładkimi powierzchniami o strukturze betonu – które z uwagi na swoją uniwersalność mogą być wykorzystane w klasycznych projektach – albo dla przełamania wszechobecnej prostoty wybierzmy efektowne tonalne rozwiązania.
Powierzchnia COLORBLEND z nietypowymi, linowymi zestawieniami barw może okazać się znakomitą alternatywą dla nowoczesnych płyt, a bogactwo możliwości pozwoli dobrać odcień wariantu do elewacji domu. W ofercie marki Jadar oprócz neutralnych i chłodnych szarości znajdziemy ciepłe tonacje czy intrygującą mieszankę COLORBLEND Zorza polarna, która świetnie scali naturalne motywy i surowe akcenty architektoniczne. Taki oryginalny chodnik podkreśli też nietuzinkowy klimat ogrodów pełnych nostalgii i uroku rodem z miejskich bulwarów.
Z soczystą zielenią roślin ogrodowych dobrze prezentują się kostki płukane. Jest to rodzaj nawierzchni złożony z naturalnych kamieni bazaltowych, dolomitowych oraz granitowych, przez co wierzchnia warstwa przypomina cenne mieniące się w słońcu kruszywo. Elegancki charakter kostki Bergamo LUX pozwala łączyć ją z wariantami klasycznymi lub wykorzystywać jako walor dekoracyjny symetrycznie zaaranżowanych ścieżek w nowoczesnych, minimalistycznych ogrodach, a z uwagi na nieregularną fakturę może stanowić alejki rustykalnych zieleńców.
Wielkość kostki a styl ogrodu
W nowoczesnych ogrodach zazwyczaj królują wielkoformatowe płyty betonowe, które – ułożone obok siebie lub oddzielone pasem żwirku – wytyczają trasę między tarasem a kwitnącymi rabatami. Kostka także pozwoli stworzyć współczesny klimat, jeśli – oprócz wspominanych już rodzajów powierzchni – sięgniemy po odpowiedni wymiar. Większe, jednakowe formaty rozwiązania Granito – marki Jadar – świetnie podkreślą symetrię ogrodu, a dodatek mniejszych akcentów w zbliżonym lub kontrastującym kolorze będzie przejawem oryginalności. Do współczesnych projektów możemy też zaprosić nieco geometrii i oprócz podstawowych figur sięgnąć po różnorakie kształty z kolekcji Urbano LUX.
W ogrodach rustykalnych warto zastosować wymiarową roszadę. Taka nawierzchnia zbudowana z cieniowanej kostki Luna COLORBLEND o różnych wielkościach nada przestrzeni bardziej romantycznego i szlachetnego klimatu, a chodnik zamieni w ważną, dekoracyjną strefę ogrodu. Bardziej uniwersalny charakter uzyskamy, stosując klasyczną odsłonę kolekcji Luna. Połączenie kwadratowych i prostokątnych kostek o różnej wielkości pozwala na szereg kompozycyjnych możliwości, a proste profile krawędzi rozwiązania (tzw. kostka bez fazy) przyczynią się do uzyskania bardziej jednolitej płaszczyzny.
W niemal każdej aranżacji z zielenią w tle nie unikniemy łuków. W stylizacjach vintage faliste dróżki będą wręcz wskazane, dlatego do tworzenia zawiłych alejek, najlepiej wykorzystać kostki asymetryczne, które przydają się także podczas projektowania elementów ozdobnych posesji – wzorów w centralnym miejscu podjazdu czy tarasu. Taki „stylizacyjny łącznik” pomoże uzyskać spójność między strefą wypoczynkową, czyli ogrodem, a pozostałą częścią otoczenia wokół domu.
Kostka – jako najlepsza z możliwych rozwiązań – pozwala na ogromną kreatywność, nie tylko w zakresie koloru czy rozmiaru, lecz także kształtów i struktur. Dzięki temu dobrze zaprojektowana ścieżka ogrodowa nie dość, że pozwoli ochronić zielony trawnik przed deptaniem go podczas przechodzenia „na skróty” do altany, to także będzie dekoracją posesji.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Jadar.