Minimalizm, oszczędność formy i koloru – najnowsze trendy w wyborze kostki brukowej i ogrodzeń
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Jadar.
Teren otaczający dom to wizytówka właścicieli – wszystkie elementy, począwszy od wybranych nawierzchni, poprzez małą architekturę, aż po nasadzenia, powinny tworzyć jedną, spójną całość. Stoisz przed wyzwaniem zaprojektowania ogrodu i nie wiesz, od czego zacząć? Przeczytaj nasz praktyczny poradnik, w którym opowiemy o najświeższych trendach w architekturze ogrodowej i doradzimy, na jakie rozwiązania warto się zdecydować, by posesja przez wiele lat prezentowała się pięknie.
Proste formy i natura – sposób na spójną aranżację
Niezależnie od tego, czy urządzasz wnętrze, czy przestrzeń zewnętrzną, harmonia jest kluczowa, by efekt był estetyczny. Minimalizm opiera się na zasadzie: mniej znaczy więcej, preferuje proste formy i neutralne kolory, co pozwala w łatwy sposób zachować spójność. Ma jeszcze jedną zaletę – takie projekty są uniwersalne i ponadczasowe. W ostatnich latach minimalizm przybiera różne formy, od bardzo surowych, wręcz ascetycznych, po te bardziej przyjazne i uniwersalne, nawiązujące do natury, które łączą prostotę z materiałami, takimi jak drewno, kamień i beton, oraz naturalną, zieloną roślinnością
Tutaj królują proste bryły, duże przeszklenia, spokojnie i stonowane barwy – głównie szarości, od delikatnych i jasnych odcieni, aż po mocny antracyt, które pojawiają się zarówno na elewacji, jak i nawierzchni czy elementach małej architektury, takich jak murki, donice i ogrodzenia. Ostatnio, na fali wzorniczego powrotu do natury, popularność zyskują również wszelkie odcienie beżów i brązów. Wykończenia są gładkie i maksymalnie uproszczone, pozbawione wyraźnej faktury.
Neutralna kolorystyka elewacji, nawierzchni i małej architektury
Neutralne kolory subtelnie otulają posesję, a zarazem rewelacyjnie korespondują się z soczystą zielenią, której w przydomowych ogrodach jest coraz więcej – w czasach, kiedy dużo czasu spędzamy w domu, strefy zewnętrzne zyskały przecież zupełnie nową rolę i stały się niezwykle ważną częścią każdej nieruchomości. Spokojnie, stonowane tony to jedne z topowych barw wykorzystywanych dziś w aranżacji prywatnych ogrodów i przestrzeni wokół domu, a ze względu na mnogość odcieni, z łatwością można dopasować je do każdej aranżacji.
W przypadku wykończenia nawierzchni doskonale sprawdzają się wielkoformatowe, betonowe płyty, np. Megan firmy Jadar – w wersji jednolitej lub COLORBLEND. Surowa forma idealnie komponuje się z nowoczesną przestrzenią, spajając obszar wejścia do domu, podjazd, ogrodowe alejki, a nawet taras. Można ułożyć je w sposób tradycyjny lub z zachowaniem odstępów – w tej wersji zjawiskowo wyglądają przerwy wypełnione otoczakami. To rozwiązanie, które przypadnie do gustu miłośnikom naturalnego designu i rozwiązań odwołujących się do organicznych inspiracji. Minimalistyczne układanie nawierzchni na podjazdach i w przydomowych zieleńcach sprawia, że całość wygląda gładko i prosto, ale natychmiast przyciąga uwagę.
Świetnie wyglądają także płyty z kolekcji Valeo – zarówno w wersji klasycznej, jak i COLORBLEND o ciekawej, niejednolitej kolorystyce. W każdym przypadku Powierzchnie COLORBLEND nadadzą minimalistycznej przestrzeni wyrazu, odejmując jej nieco surowości. Charakterystyczne rysunki to wynik nowatorskiej metody nakładania barwników, a otrzymana w ten sposób powierzchnia wyróżnia się liniowym zestawieniem kolorów, w którym rozłożenie odcieni jest niepowtarzalne. Tego typu klasyczne, gładkie wykończenia o strukturze naturalnego betonu zaprezentują się fenomenalnie w minimalistycznym otoczeniu. Płyty Valeo COLORBLEND dostępne są w różnych rozmiarach, dlatego idealnie nadają się też do asymetrycznego układania nawierzchni. Takie rozwiązanie doskonale pasuje do tarasów, nieformalnych przejść i strefy wejścia.
W przypadku schodów warto natomiast pokusić się o gotowe bloki, przeznaczonego do łatwego konstruowania podestów, jak stopnie schodowe Monoblock. Schody to nie tylko wejście do domu czy zejście z tarasu – możesz także wykorzystać je, by stworzyć w swoim ogrodzie kilka poziomów. Takie rozwiązanie będzie bardzo efektowne i wizualnie urozmaici minimalistycznie zaaranżowaną przestrzeń.
Małe domy, duże przeszklenia i otwarte przestrzenie
Popularny minimalizm odnosi się nie tylko do wyglądu posesji, ale też jej najważniejszej części, czyli samego budynku, a nierzadko również stylu życia jego właścicieli. W ostatnich latach na popularności zyskują małe domy (do 35 m²), które można wybudować bez pozwolenia. Niewielka przestrzeń pozwala zyskać to, czego często brakuje mieszkańcom blokowisk – własny ogród, wygodne miejsce do zaparkowania samochodu i… pełną niezależność.
Na topie są też tzw. nowoczesne stodoły, bardzo często wyposażone w wielkoformatowe przeszklenia. „Otwarta” w ten sposób przestrzeń sprzyja stosowaniu tej samej palety kolorystycznej na zewnątrz, jak i wewnątrz oraz wprowadzeniu podobnego zestawu dekoracji. Strefa zewnętrzna jest więc coraz częściej traktowana z taką samą starannością, jak wnętrza – dopasowanie nawierzchni, ogrodzenia czy małej architektury jest kluczowe dla zachowania harmonii. Wielkoformatowe przeszklenia otwierają posiadłość na zieleń i aranżację ogrodu, sprawiając, że domownicy mogą poczuć bliskość przyrody – taki geometryczny design, łączący elementy natury i światła, jest naprawdę zachwycający.
Spokój i intymność, czyli kluczowa rola ogrodzenia i roślinności
Cisza, prywatna i spokojna atmosfera – taki klimat rządzi w ogrodach w 2021 roku. Choć czasami, szczególnie w miejskiej okolicy, zwyczajnie nie da się tego uzyskać, to można stworzyć tam relaksujący i intymny nastrój. Ogród można osłonić na wiele sposobów, podstawą będzie jednak odpowiednie ogrodzenie. W minimalistycznej przestrzeni warto stawiać na proste formy, unikając zbędnych ozdobników.
Dobrą bazą będą nowoczesne i gładkie pustaki z betonu wibroprasowanego, które idealnie podkreślą charakter nowoczesnej posesji. Te dostępne w ofercie Jadar mają 40 i 80 cm szerokości i występują w 4 wyważonych kolorach. By uzyskać surowy, nieco industrialny efekt, można zestawić je z prostymi, metalowymi przęsłami. Z kolei, by nieco ocieplić aranżację lub nawiązać do wykończenia elewacji – warto połączyć je z drewnem. To drugie rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku aranżacji inspirowanych stylem eko i szeroko pojętym „powrotem do natury”, który wyznacza najpopularniejsze trendy w latach 2020/2021. Takie same pustaki przydadzą się także do konstruowania nietypowych rozwiązań architektonicznych, jak ławeczki czy klomby.
Coraz chętniej osłaniamy nasze przestrzenne zewnętrzne wysoką i gęstą roślinnością, a w ogrodach pojawiają się pergole i inne elementy małej architektury, dzięki którym można estetycznie okiełznać wszechobecną zieleń – niskie murki, palisady i ascetyczne, betonowe donice. Donice można wykonać z takich samych płyt, które służą też za nawierzchnię lub zdecydować się na gotowe rozwiązanie Jadar – kubistyczne, monolityczne donice tej firmy zaprezentują się świetnie w dowolnej aranżacji ogrodowej. Można dopasować do nich kontrastowe nakładki (dostępne na zamówienie), nadal utrzymane w neutralnej kolorystyce bieli i czerni.
Jak w kilku słowach opisać najświeższe trendy związane z projektowaniem przestrzeni wokół domu? Minimalizm, natura, neutralne kolory, proste wykończenia, duże formaty i otwarte przestrzenie – taki zestaw pozwala stworzyć spójną i piękną aranżację, która zawsze będzie wyglądać dobrze. Na pewno sprawdzi się również w Twoim ogrodzie!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Jadar.