5 zasad stylu industrialnego
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Ceramika Paradyż.
Lofty są dziś jednymi z najbardziej pożądanych rozwiązań mieszkaniowych, a styl industrialny króluje na salonach już od wielu sezonów. Zachwyt budzą otwarte przestrzenie, ogromne okna, a także prostota przywodząca na myśl funkcjonalny minimalizm. Pofabryczne wnętrza mają niepowtarzalny klimat – czuć w nich upływ lat i bogatą historię.
Jeśli nie mieszkasz w lofcie, a jednak chciałbyś na co dzień otaczać się klimatyczną industrialną przestrzenią, zaaranżuj mieszkanie na wzór dawnych fabryk. Choć aranżacja mieszkania w stylu industrialnym to nie lada wyzwanie, trzymając się kilku ważnych reguł, z pewnością stworzysz swoją wymarzoną loftową przestrzeń. Razem z marką Paradyż przedstawiamy 5 zasad stylu industrialnego!
O historii słów kilka
Historia stylu industrialnego sięga okresu wielkiej recesji lat 50., a rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych. Konsekwencją upadku wielu przedsiębiorstw była ogromna ilość opuszczonych fabryk, magazynów oraz hal produkcyjnych zdobiąca centra miast. Początkowo półlegalnie osiedlali się w nich artyści – niepokorne dusze, które kochają oryginalne rozwiązania i niekrępujące przestrzenie. Soho, Chelsea i Brooklyn stały się enklawami artystycznego światka, obfitując w mieszkania będące równocześnie pracowniami, a także salami wystawowymi. Wśród artystów tamtego okresu był także Andy Warhol, którego słynna nowojorska pracownia Silver Factory znajdowała się w dawnej wytwórni kapeluszy.
W Polsce moda na mieszkanie w stylu industrialnym rozpoczęła się w latach 90. Przekształcenia gospodarcze spowodowały, że fabryki zaczęły pustoszeć i śladem nowojorskich poprzedników – zamieniać się w powierzchnie mieszkalne.
Zasada numer 1 – PRZESTRZEŃ
Czyli najważniejszy wyznacznik stylu. Myśląc o stylu industrialnym, wyobrażamy sobie pomieszczenia o wysokich sufitach, w których poszczególne funkcje mieszkaniowe płynnie się ze sobą zazębiają. A więc – kuchnia, salon, domowe biuro i sypialnia to często jedno pomieszczenie. Unikajmy wszelkich ścianek działowych i innych elementów, mogących zaburzać przestrzeń. Wysokie sufity i duże okna podkreślą przestrzenny charakter pomieszczenia.
Komoda Bello z lamelowymi frontami 154 cm czarna/dąb wotan
1039 złKomoda trzydrzwiowa Monne z szufladami beżowa vintage
789 złKomoda trzydrzwiowa Boulia 154 cm czarna/dąb Evoke jodełka
589 złKomoda dwudrzwiowa Mirris 120 cm z szufladą dąb artisan / czarny połysk
1099 złZasada numer 2 – KOLOR
Nic tak nie oddaje charakteru industrialnych wnętrz, jak odpowiedni dobór kolorów. Biele, szarości i beże to barwy, które najlepiej sprawdzą się w loftowych przestrzeniach. Ściany możemy zaaranżować na wiele sposobów, począwszy od pomalowania czystą bielą, która dodatkowo powiększy przestrzeń, a na cegle czy betonie architektonicznym kończąc. Szczególną uwagę warto zwrócić na aranżację podłogi – zdecydujmy się na podłogę w barwach drewna lub betonu, a osiągniemy spektakularny efekt. By przełamać surowość wystroju, warto zastanowić się nad doborem kilku dodatków w podobnych kolorach – mogą to być dekoracyjne poduszki, fantazyjny obraz lub modny fotel w kontrastowej barwie. Warto jednak zachować umiar, by nie zaburzyć industrialnego wydźwięku aranżacji.
Zasada numer 3 – SUROWE MATERIAŁY
Dobrym pomysłem jest zastosowanie płytek imitujących drewno – ze względu na swoją wytrzymałość będą doskonałym wyborem nie tylko do kuchni lub łazienki, ale także do często użytkowanego salonu. Industrialny klimat doskonale podkreśli kolekcja Tammi w kolorystyce surowego fińskiego dębu, a także płytki Menfi, których wyjątkowe wzornictwo przywodzi na myśl upływający czas. Drewno powinno znaleźć się w industrialnych mieszkaniach nie tylko na podłogach – to o surowym wykończeniu może zagościć w salonie w postaci mebli i dodatków.
Innym materiałem, którego nie może zabraknąć w industrialnych wnętrzach, jest beton – surowiec, który szczególnie kojarzy się z pofabrycznymi loftami, w których przecież królował. Dziś zwykły beton zastępują nowoczesne materiały, które go przypominają, jednak tworzą bardziej przyjazny efekt w przestrzeniach mieszkalnych.
Kolekcja płytek Trakt od Ceramiki Paradyż spełni oczekiwania miłośników betonowych aranżacji – wielkoformatowe płytki o kolorze i fakturze betonu zapewniają autentyczny wygląd idealny dla loftowych aranżacji. Doskonały efekt osiągniesz również wybierając kolekcję Tigua, w której prócz stylowych płytek znajdują się również inserta o niebanalnym wzornictwie, które będą ciekawym urozmaiceniem dla surowego wykończenia podłogi.
Mówiąc o stylu industrialnym, trzeba wspomnieć o metalu. W dawnych loftach metal ukazywał się w postaci wszelkich rur oraz niezamaskowanych instalacji. Dziś chętnie wybieramy do mieszkań meble wykończone metalem, a także zrobione z niego dodatki. Przykładem mogą być popularne druciane lampy, czy geometryczne, metalowe nogi mebli. Ciekawym sposobem na to, by w pełni wykorzystać potencjał metalu, jest pokrycie nim podłogi lub ściany. Kolekcja płytek Lamiera przypomina pokryty rdzą metal, który tworzy oryginalny efekt wizualny. W ten sposób można zaaranżować dekoracyjną ścianę, nadając pomieszczeniu prawdziwie loftowego charakteru.
Zasada numer 4 – MEBLE Z DUSZĄ
Styl industrialny pozwala na dużą dowolność w doborze mebli. Warto jednak pamiętać, że w czasach, kiedy w dawnych fabrykach powstawały pierwsze przestrzenie mieszkalne, mieszkańcy często wyposażali je w przypadkowe meble. By industrialna przestrzeń Twojego mieszkania nabrała autentyczności, pokuś się więc o wybór mebli z duszą – poszukaj oryginalnych egzemplarzy na internatowych aukcjach, a także na lokalnych pchlich targach. Meblowy eklektyzm to także dobry sposób na nadanie przestrzeni indywidualnego charakteru – łącz więc stare z nowym, odnawiaj i szukaj potencjału w rzeczach, które już posiadasz.
Zasada numer 5 – STYLOWE DODATKI
Odpowiednie dodatki to wisienka na torcie industrialnych aranżacji. Pamiętaj jednak, że styl industrialny lubi prostotę i minimalizm. Absolutną koniecznością jest stylowe oświetlenie – lampa z drucianym czy metalowym kloszem to kwintesencja loftowego stylu. Dobrym wyborem są również lampy, które przypominają zwyczajne żarówki zawieszone na widocznych, kontrastujących ze ścianą i sufitem kablach. Ciekawym pomysłem jest również wprowadzenie do wnętrza przedmiotów z dawnych epok – stary gramofon czy stylowa maszyna do pisania doskonale podkreślą styl wnętrza. We wnętrzach industrialnych duże znaczenie ma funkcjonalność – drabina może stać się nietuzinkową dekoracją, a przy tym charakternym wieszakiem na ubrania.
Styl industrialny nie traci na popularności – te proste, ale niezwykle stylowe wnętrza zawsze prezentują się oryginalnie. Jest to rozwiązanie dla osób, które czują się dobrze w przestrzennych pomieszczeniach, cenią minimalizm, oraz bezpretensjonalne wykończenie. Urządzając wnętrze w loftowym stylu warto pamiętać przede wszystkim o odpowiedniej kolorystyce, a także użyciu materiałów o surowym wyglądzie – wysokiej jakości płytki przypominające drewno, beton, a także metal znajdziesz w ofercie marki Paradyż.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Ceramika Paradyż.