Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Budowa komina: murowany czy systemowy?

Murowanie komina to dość żmudne i skomplikowane zadanie. Mimo że takie rozwiązanie – przede wszystkim z uwagi na jego estetykę oraz przywiązanie inwestorów do klasyki i tradycji – nadal ma wielu zwolenników, coraz większą popularność zdobywają kominy systemowe. Na który z wariantów warto się zdecydować? Obydwa mają sporo zalet i parę mankamentów. Który z nich jest mniej skomplikowany w realizacji?

Bez komina ani rusz! Zdecydowanie najczęściej spotykane konstrukcje to te wpisane w bryłę budynku. Popularne są także systemy stanowiące część nośnej ściany domu, jak również kominy wolnostojące, które, w zależności od wykończenia, korespondują zarówno z tradycyjną architekturą, jak i nowoczesnym, surowym designem. Niezależnie od miejsca montażu oraz specyfiki rozwiązania komin w budynku możemy zrealizować na jeden z kilku sposobów – m.in. jako komin systemowy (czyli tzw. „gotowy”) lub murowany (tradycyjny).

Z czego komin?

Wybór komina w dużej mierze zależy od temperatury spalania. Kominy systemowe, ceramiczne lub stalowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niskimi temperaturami spalania lub możliwością regulacji mocy spalania, a co za tym idzie sporymi amplitudami ciepła. Podczas spalania w niskich temperaturach tworzy się tzw. kondensat, który ma odczyn kwaśny. Systemy kominowe, zarówno stalowe, jak i ceramiczne, są uodpornione na działanie kwasów. Poza tym posiadają możliwość odzyskiwania energii grzewczej ze spalin. W efekcie doskonale współgrają z nowoczesnymi kotłami zasilanymi olejem i gazem, kominkami z wkładem oraz piecami węglowymi nowszego typu. W przypadku tradycyjnych pieców węglowych i gazowych czy otwartych kominków o wysokiej temperaturze spalania jedynym słusznym rozwiązaniem jest komin murowany. W kotłach starszego typu średnia temperatura spalania wynosi ok. 200°C, a wahania temperatur nie są duże.

Drugim aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając materiał na komin, jest ekonomia. Stawianie komina murowanego jest relatywnie droższą inwestycją od budowy komina systemowego. Komin systemowy jest praktycznie gotowym do montażu produktem, który należy jedynie wykończyć, podczas gdy komin murowany tworzy się właściwie od zera. Budowa komina z cegły przebiega również nieco wolnej. Mimo to uznawany jest za dużo trwalszy. Może przetrwać dziesiątki lat intensywnego użytkowania.

komin z cegły
Komin murowany wymaga więcej pracy i nakładów finansowych. W zamian mamy solidną konstrukcję, trwałą na lata.

Budowa komina z cegły

Podstawowe elementy komina murowanego to fundament pod komin, trzon, wylot, czapka kominowa oraz akcesoria wykończeniowe (m.in. blacharskie). Konstrukcję muruje się np. z pełnych cegieł na podbudówce ze zbrojonego betonu.

Kluczowy w przypadku murowanego komina jest dobór odpowiednich materiałów i wyrobów. Zwróćmy uwagę na to, że we wnętrzu systemu będą panowały bardzo nieprzyjazne warunki. Mamy do czynienia z wysoką temperaturą, osadzaniem się spalin, wydzielaniem kwasów – jednym słowem dość specyficznym środowiskiem. Oznacza to, że z uwagą musimy wybierać nie tylko cegły, ale również zaprawy do komina. Pamiętajmy chociażby, że jeśli zdecydowaliśmy się na zastosowanie bardzo wytrzymałych, trwałych i odpornych cegieł klinkierowych, musimy sięgnąć także po dedykowane im zaprawy, inaczej na kominie pojawią się nieestetyczne smugi i naloty.

Zasady murowania komina nie zmieniły się w zasadzie od lat. Mimo że opracowane zostały wyśrubowane normy i rygorystyczne przepisy, ogólny schemat budowy komina spalinowego z cegieł opiera się na kilku starych, sprawdzonych regułach. Przede wszystkim należy wybierać materiały jak najwyższej jakości, mało nasiąkliwe i bardzo wytrzymałe. Sprawdzi się tu przede wszystkim dobrej jakości cegła, z kolei w przypadku części komina wystającej poza rysunek dachu (czyli bezpośrednio narażonej na oddziaływanie deszczu, wiatru czy też zmiennych temperatur) – cegła klinkierowa, najlepiej szkliwiona.

Jeśli postanowiliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie komin dymowy murowany, uważajmy, aby ściśle kierować się zalecanymi minimalnymi wymiarami przewodów kominowych, inaczej nie osiągniemy zalecanego ciągu, a system nie będzie działał prawidłowo. Najmniejszy dopuszczalny przekrój przewodu kominowego wynosi 14x14 cm. Zastosowanie znajdują tu betonowe bloczki z wydrążonymi kanałami, dzięki którym budowanie komina jest znacznie łatwiejsze.

Parę zasad wiąże się także ze spoinowaniem cegieł. Uważajmy, aby pionowe spoiny zostały przykryte pełnymi cegłami następnej warstwy – zapewni nam to wysoką izolacyjność i odporność przegrody. Pamiętajmy ponadto o dokładnym oddzieleniu od siebie przewodów spalinowych od dymowych. Dobrą praktyką jest też ocieplanie ścian zewnętrznych komina, dzięki czemu nie będzie on zbyt szybko się wychładzał.

komin systemowy
Kominy systemowe są tańsze w budowie i prostsze w montażu.

Budowa komina systemowego

Tradycyjny komin murowany to sprawdzone i cieszące się dużym zaufaniem rozwiązanie. Z drugiej strony stawianie konstrukcji z cegieł okazuje się dość praco- i czasochłonne. Najdrobniejsze elementy komina musimy wznosić zupełnie samodzielnie, w związku z czym proces jest dość żmudny i wyczerpujący. Stawianie komina systemowego nie jest aż takim wyzwaniem. Bazujemy na prefabrykowanych modułach, gotowych do zamontowania. Pustaki czy fragmenty przewodów wystarczy połączyć ze sobą zgodnie z instrukcją. Maksymalne uproszczenie prac montażowych pozwala na obniżenie kosztów – tym bardziej w porównaniu do murowania komina wraz z wykonaniem instalacji spalinowej oraz elementami instalacji wentylacyjnej.

Zwróćmy ponadto uwagę, że gotowe systemy kominowe zajmują mniej miejsca niż kominy tradycyjne, nie ma więc problemów z zaprojektowaniem ich w budynku. Istotną kwestią jest również bezpieczeństwo: murowane kominy, szczególnie wykonywane samodzielnie, nie zawsze spełniają wszystkie zalecenia, rozwiązania systemowe są zaś wznoszone z atestowanych elementów odpornych na działanie kwasów i ognia.

Co więcej, gotowe systemy kominowe pozwalają na precyzyjne dostosowanie rozwiązania do potrzeb instalacji. Warto bowiem wiedzieć, że odmienne rodzaje źródeł ciepła, zasilane różnymi paliwami (jak gaz, drewno itd.) wymagają zastosowania innego komina.

Budowa komina z gotowych elementów jest stosunkowo mało skomplikowana, jednak i w tym przypadku musimy uważać, aby nie popełnić błędów. Miejsce zamontowania komina powinno być zaznaczone na projekcie i wynikać z układu poszczególnych instalacji i pomieszczeń. Podczas montażu należy uwzględniać zasady bezpieczeństwa – m.in. nie wolno opierać stropu na konstrukcji komina, a przewody spalinowe oddalić od drewnianych elementów konstrukcji domu. Pamiętajmy, że budowę rozpoczynamy w momencie wymurowania ścian nośnych budynku, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, na specjalnie przygotowanym fundamencie.

Często powtarzającym się pytaniem jest, jaki fundament pod komin systemowy zda egzamin. Okazuje się, że najlepszy będzie prosty cokół betonowy. Na nim muruje się kolejne pustaki obudowy, ocieplając je wełną mineralną. Nie możemy zapomnieć o umieszczeniu kształtki na podbudowie oraz niezbędnego elementu odpowiedzialnego za odprowadzanie skroplin, następnie zamocowaniu trójnika. Do murowanej obudowy wkładamy rurę szamotową. Konieczne jest też dodatkowe wzmocnienie tej części komina, która wystaje ponad dach.

Oczywiście podane instrukcje budowy komina – murowanego i systemowego – są bardzo uproszczone. Wiele zależy od zastosowanych elementów oraz zaleceń producenta, jak również projektu instalacji. Ze względu na duże ryzyko błędów związanych z niewłaściwym montażem lepiej pozostawić budowę kominów profesjonalistom. Pamiętajmy, że po skończeniu prac budowlanych gotowy komin przechodzi odbiór kominiarski przeprowadzany przez uprawnionego mistrza kominiarskiego.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak skutecznie zwalczać chwasty?

Jak skutecznie zwalczać chwasty?

Gres szkliwiony: cena, wady i zalety, parametry, opinie

Gres szkliwiony: cena, wady i zalety, parametry, opinie

Płytki ceramiczne czy drewno? Tarasowe dylematy

Płytki ceramiczne czy drewno? Tarasowe dylematy

Jak wybrać płytki na taras? Praktyczny poradnik

Jak wybrać płytki na taras? Praktyczny poradnik

Metamorfoza domu pod Warszawą – 150 m² klasycznego stylu

Metamorfoza domu pod Warszawą – 150 m² klasycznego stylu

Jak uszczelnić okna plastikowe? Oto sprawdzone sposoby

Jak uszczelnić okna plastikowe? Oto sprawdzone sposoby

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.