Ekscentryczne meble i dodatki - poznaj oryginalne projekty designerów
Ekscentryzm to nierzadko drugie imię designerów. Nic w tym jednak dziwnego - projektanci to artyści, którzy lubią realizować rozmaite, chociażby najbardziej niezwykłe wizje. Obserwując poczynania meblowych konstruktorów, pokusiliśmy się o krótkie zestawienie niebanalnych i bezkompromisowych projektów, którymi często uzupełniane są współczesne aranżacje. Zobaczcie sami!
Krzesło z pośladkami
Nie ma chyba miłośnika aranżacji wnętrz, który nie znałby słynnego Panton Chair - pierwszego krzesła zrobionego z jednego kawałka plastiku. Od momentu wejścia mebla na rynek, na jego temat pojawiło się mnóstwo różnych wariacji. Jedną z nich jest projekt autorstwa Fabio Novembre`a zatytułowany "Him" i "Her". Kształt krzesła jest subtelnie mówiąc… anatomiczny. Czy krzesło pasuje do każdego wnętrza? Niekoniecznie. Czy ma wielu fanów? Z całą pewnością!
Siedzisko-walizka
Z walizek typu vintage projektuje się wiele przedmiotów użytkowych. Najczęściej są to stoliki kawowe lub szafki nocne. Tutaj projektant poszedł o krok dalej i zaprojektował ze starej walizy… siedzisko. Model tapicerowany jest skórą ekologiczną i pikowany srebrnymi guzikami, które świetnie harmonizują z metalowymi, nieco futurystycznymi nóżkami. Mebel idealny zarówno do loftu, jak i wnętrz typu vintage.
Oryginalne lampy wiszące
Lampy to bardzo wdzięczne akcesoria, które potrafią zachwycać nietuzinkowym look’iem. Tutaj projektant pokusił się o wykorzystanie abażurów w stylu retro do stworzenia niebanalnych lamp wiszących. Drugi z żyrandoli zachwyca eklektycznymi wariacjami - abażury są wykonane z różnych materiałów, mają rozmaite kształty, kolory i wielkości, a mimo to, wszystko doskonale ze sobą współgra. Oto doskonały kompromis pomiędzy stylem vintage, na nowoczesnością.
Sofa-usta
Pierwowzór tej „całuśnej” sofy pochodzi z lat 70. XX wieku. Co ciekawe, nie wszyscy wiedzą, że to projekt słynnego surrealisty, Salvadora Dali! Jak się bowiem okazuje, na początku był obraz, a dopiero później mebel. Inspiracją do zaprojektowania sofy w kształcie ust było dzieło pod tytułem "Twarz Mae West, która może być używana jako surrealistyczne mieszkanie", pędzla mistrza Dalego. Ale na tym nie koniec! Po niemal 40 latach, w hołdzie dla malarza, do koncepcji powrócił słynny włoski projektant, Franco Audrito. I tak w roku 1972 roku powstała sofa Bocca - tym razem jednak inspiracją była słynna seksbomba, Marylin Monroe.
Kolorowe siedziska
Współcześni projektanci wprost uwielbiają balansować na granicy kiczu i jednocześnie w nieoczywisty sposób łączyć przeszłość z teraźniejszością. Jednym z ich ulubionych „hybryd” są stylizowane krzesła, fotele i berżery. Meble mogą pochwalić się leciwą, stylizowaną ramą, często pomalowaną na krzykliwy kolor, przy czym są udekorowane barwnym, niebanalnym obiciem. Na tkaninach pojawiają się najróżniejsze wzory, poczynając od patchworków, idąc poprzez egzotyczne motywy, na elementach znanych nam ze świata popkultury kończąc. Im więcej się dzieje, tym lepiej!
Nietuzinkowa ceramika
Świat ceramiki to doskonała przestrzeń dla projektowych eksperymentów! Designerzy wręcz przepadają za tymi urokliwymi, drobnymi elementami, które można kreować na prawdziwe dzieła sztuki. Kawowe, złote ślady na obrzeżach naczyń? A może złota szminka zalotnie odciśnięta na jednej z filiżanek? Proszę bardzo! Niektórzy idą jeszcze o krok dalej i tworzą ceramiczne patery w formie… dinozaurów. Tyranozaur serwujący słodkie, kolorowe muffinki? Jesteśmy na tak!
Lampy - melonik i cylinder
Dawniej zdobiły głowy wytwornych dżentelmenów, dziś dumnie zerkają spod wysokich sufitów. Meloniki i cylindry, bo o nich mowa, od dłuższego już czasu stanowią dla designerów nie lada inspirację. Pierwsze tego typu modele wypuściła na rynek marka Innermost, zaś zaprojektował je brytyjski designer, Jake Phipps, absolwent kierunku projektowania mebli w Parnham College. Jak komentuje sam artysta, nie ma nic lepszego jak przewrotna interpretacja designu, nawiązująca do angielskiej tożsamości kulturowej.
Ekscentryczne lampy-zwierzęta
Jak się okazuje, wśród sektora oświetlenia można znaleźć bezlik designerskich perełek! Jeśli lubisz zwierzęce wariacje, sięgnij po lampę w kształcie… konia bądź małpy. Ta pierwsze doskonale sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach w stylu glamour, druga z kolei, polubi anturaż z egzotyczną duszą. Pamiętaj, że takie akcenty są bardzo barwne i nieco prowokacyjne, więc warto równoważyć je nieco bardziej neutralnym designem.
Zwierzęce meble
Na tym jednak inspiracja światem zwierząt się nie kończy! Ostatnimi czasy niezwykle modne są meble i dodatki wyprodukowane ze specjalnej sklejki wycinanej laserowo. I tak, możemy wybierać wśród poroży-wieszaków, półek-kotów, a nawet… biurek-koni. Oprócz tego, projektanci chętnie wykorzystują motyw zwierzęcych kopyt - i tak mamy na przykład blat stołu wsparty na czterech zwierzęcych kończynach, wykonanych z tworzywa sztucznego. Wnętrze w stylu pop-art będzie zachwycone!
Dla miłośników psów
Na koniec zostawiamy smaczek, który spodoba się wszystkim miłośnikom psów… Uroczy terier ubrany we frak, pozujący na fotelu niczym lord? Albo słodki maltańczyk wystylizowany na Napoleona? Takie obrazki „ubrane” w ozdobne ramy spodobają się każdemu, kto podchodzi do świata designu z dystansem i uśmiechem. Aż się prosi, aby takie cacka wyeksponować w eleganckim, wiktoriańskim gabinecie!
Świat aranżacji wnętrz potrafi być zaskakujący dokładnie tak samo jak sektor malarstwa czy rzeźby. Te płaszczyzny, choć różne, lubią się czasami spotykać, aby mogły powstawać rzeczy niebanalne, oryginalne, ciekawe. I choć design to projekty użytkowe, jego uroda, estetyka, a nawet kwestia interpretacji, nie pozostają bez znaczenia.