Aranżowanie swojego domu lub mieszkania może być świetną zabawą. Warto czerpać inspiracje, ale nadmiar pomysłów może nas przytłoczyć nawet skuteczniej niż ich brak. Tym, co może uratować naszą frajdę z urządzania kolejnych pomieszczeń, jest porcja inspiracji, kilka konkretnych porad i… szczypta zdrowego rozsądku. Poniżej przedstawiamy różne odsłony ponadczasowej klasyki, czyli sypialnię w bieli. Nuda? Wprost przeciwnie! Dowiedz się, jak stworzyć nowoczesną, przytulną lub romantyczną sypialnię z bielą w roli głównej.
Biała sypialnia – dla kogo? Czy białe wnętrza to dobry pomysł?
Biała sypialnia to absolutna klasyka. Biel to kolor bardzo bezpieczny, stanowiący świetne tło dla pozostałych barw, a dominując, wprowadza do naszego życia uczucie ładu, porządku, świeżości i spokoju. Tworzy uspokajające tło, które może harmonijnie współgrać z potrzebą wyciszenia i relaksu. Jest to więc idealny kolor do sypialni i rozwiązanie, które zawsze jest na czasie. Trzeba jednak przy tym pamiętać o doborze odpowiednich akcesoriów oraz mebli, które przełamią surowość bieli i nadadzą wnętrzu przytulności.
Aby dobrze zaplanować białą sypialnię, przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki styl nam najbardziej odpowiada i jakie aranżacje najlepiej oddają to, co nam w duszy gra. Jeśli nie potrafisz zdecydować się na jeden styl, możesz zasugerować się jedną z naszych inspiracji. Gdy poczujesz miętę do którejś propozycji, może to oznaczać, że to właśnie jest on – ten jedyny styl, który będzie dzielić z tobą łoże przez całe lata. Gdy decydujemy się na sypialnię, w której dominuje biel, możemy ją urozmaicać nie tylko jasnymi, pastelowymi barwami lub rzadkimi, ale mocnymi akcentami, ale także kształtami i fakturami. W zależności od tego, jak je dobierzemy, możemy uzyskać całkowicie odmienny efekt.
Romantyczna biała sypialnia – pastelowe meble i dodatki do sypialni
Romantyczna sypialnia to propozycja dla marzycieli, osób, które kochają ładne przedmioty, łagodne kolory i wiejski klimat. W typowej romantycznej sypialni biel przełamiemy pastelami i delikatnymi fakturami, takimi jak koronki czy falbanki. Romantyczność pomieszczenia podkreślą zwiewne tekstylia. Miękkie pledy i dywany nadadzą sypialni przytulności. Białe ściany możesz urozmaicić dzięki tapecie z wytłoczonym delikatnym, kwiatowym wzorem.
Jeśli nadmiar kwiatów i koronek cię nie przekonuje, możesz zaczerpnąć ze stylu rustykalnego, prowansalskiego lub shabby chic i postawić na fakturę jasnego drewna, postarzane akcesoria czy swojskie dodatki kojarzące się z wiejskim krajobrazem. Jeśli kochasz kwiaty doniczkowe, zainspiruj się prowansalskimi wnętrzami, w których znajdziesz dużo zieleni.
Romantyczna biała sypialnia na skróty:
• biel przełam pastelowymi kolorami: błękitem, fioletem, różem, beżem
• postaw na zwiewne, jasne tekstylia w oknie i miękki, puchaty dywan przy łóżku
• kwiatowe wzory i koronki podkreślą elementy zaczerpnięte ze stylu prowansalskiego czy rustykalnego
Na co uważać urządzając romantyczną białą sypialnię?
• nadmiar wzorów, koronek i kwiatów może stworzyć wrażenie kiczu
• jeśli postawisz na drewno, uważaj, by nie przytłoczyło pomieszczenia
• zwróć uwagę, by sypialnia była przede wszystkim komfortowa
Biała sypialnia w stylu skandynawskim – prostota i naturalne tkaniny
Styl skandynawski święci tryumfy już od wielu lat. Nie tylko Skandynawowie kochają jego prostotę i funkcjonalność w połączeniu z przytulnością domowego ogniska. Styl skandynawski idealnie pasuje do koncepcji białej sypialni, bo właśnie na bieli i naturalnych tkaninach zazwyczaj opierają się typowe skandynawskie aranżacje.
Przede wszystkim, skandynawskie wnętrze musi być jasne, dlatego biel naszej sypialni przełamią beże, jasne brązy i jasne szarości. Łóżko, krzesło czy fotel muszą być wygodne, bo skandynawski design opiera się przede wszystkim na funkcjonalności. Do tego naturalne materiały: len, skóra, bawełna. Surowość bieli świetnie przełamią też dodatki z wikliny, np. niski stolik, pufa czy koszyki. Pamiętaj o ciepłym oświetleniu – sprawdzą się proste w formie lampy i metalowe latarenki.
Skandynawska biała sypialnia na skróty:
• biel przełam beżami, jasnym brązem i delikatnymi szarościami
• meble i dodatki powinny być funkcjonalne i proste w formie
• styl podkreślą naturalne materiały: len, skóra, bawełna, drewno
• dobierz oświetlenie, które będzie nie tylko ozdobne, ale także funkcjonalne (np. do czytania w łóżku)
Na co uważać urządzając białą sypialnię w stylu skandynawskim?
• nie rezygnuj z dodatków, by sypialnia nie stała się surowa i bez wyrazu
• dobierz paletę kolorystyczną tak, aby pomieszczenie nie miało zimnego charakteru
• stawiaj na jasne lub pomalowane na jasno drewno
Tradycyjna biała sypialnia – drewniane meble i jasne dodatki
Klasyczne pomieszczenia korzystają z ponadczasowych motywów, nawiązujących niekiedy do poprzednich epok. Może to być dyskretny, pałacowy luksus w stonowanym wydaniu, a może to być powiew kolonialnych inspiracji – np. drewniany kufer czy etniczne ozdoby. Ważne, by wnętrze takie było wyważone i eleganckie. W tradycyjnej białej sypialni ciemne drewno i ciężkie, stylizowane na antyki meble ciekawie korespondują z białymi ścianami i jasnymi, prostymi tkaninami. Idealnym dopełnieniem takiej sypialni może być elegancka toaletka, tapicerowany fotel, świeczniki czy obraz na ścianie. Meble bogato zdobione mogą się mieszać z tymi o prostej formie – tradycyjna sypialnia może być eklektyczna, o ile różne style połączone będą ze smakiem.
Tradycyjna biała sypialnia na skróty:
• styl klasyczny podkreślą ciemne drewno i ciężkie meble stylizowane na antyki
• idealne dodatki to toaletka, obraz, świecznik, tapicerowany fotel
• możesz wybrać odmianę pałacową (dyskretny luksus) lub kolonialną (etniczne dodatki)
Na co uważać urządzając jasną sypialnię w stylu tradycyjnym?
• tradycyjna sypialnia może być eklektyczna, ale łącz formy, kolory i faktury z umiarem
• ściany i pościel powinny być jednolite i jasne, by drewno nie przytłoczyło pomieszczenia
• ozdoby i dodatki powinny być tylko delikatnym akcentem, by nie popaść w kicz
Nowoczesna biała sypialnia – minimalistyczna czy industrialna?
Osoby uwielbiające planowanie wystroju wnętrza mogą mieć tutaj prawdziwe pole do popisu, bo nowoczesne wnętrza bazują na wielu modnych, a zarazem różnorodnych elementach.
Jeśli we współczesnym stylu bardziej pociąga cię nurt industrialny, możesz postawić na białą cegłę na ścianie. Cegła jest rozwiązaniem uniwersalnym i bardzo klimatycznym. Takie pomieszczenie nie będzie zawierało w sobie zbyt wielu mebli ani bibelotów – najważniejszym punktem sypialni jest proste łóżko (może być metalowe lub nawet sam materac), przyda się też duża, prosta w formie szafa. Ściany mogą być białe lub imitować jasny beton. Szczególnego, loftowego charakteru nadadzą sypialni lampy – surowe w formie, niekiedy odsłaniające żarówkę.
Jeśli zaś kochasz minimalizm, zdecyduj się na minimalistyczną białą sypialnię. Łóżko, lampa, mały stolik, ewentualnie wieszak na ubrania – czy potrzeba czegoś więcej? Jeśli zdecydujesz się na białe ściany i białą podłogę, odmiennym kolorystycznie akcentem może być łóżko. Jeśli zaś podłoga w sypialni odsłania fakturę drewna, spokojnie możesz pokusić się o białe łóżko. Ważne, by w minimalistycznej sypialni nie było zbędnych ozdób, przedmiotów leżących na wierzchu czy pstrokatej pościeli.
Nowoczesna biała sypialnia na skróty:
• możesz się zdecydować na surowy industrializm lub wyciszony minimalizm
• ważnym dodatkiem, nadającym sypialni charakteru, jest oświetlenie
• nowoczesne aranżacje to zabawa materiałami: akryl, cegła, kamień, beton, szkło i tekstylia grają pierwsze skrzypce
Na co uważać urządzając białą sypialnię w stylu industrialnym lub minimalistycznym:
• w sypialni industrialnej i minimalistycznej warto uważać na dodatki, by nie przesadzić
• w industrialnej sypialni zadbaj o ciepłe światło
• minimalistyczne, białe wnętrze dobrze jest ocieplić miękkimi tekstyliami