Kolorystyczne trendy w salonie – sprawdź, jakiego koloru meble kupują Polacy?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE.
Moda na kolor zmienia się systematycznie. Co roku Instytut Pantone wybiera kolor, który mocno definiuje trendy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Widzimy go później zarówno na ubraniach, które noszą modelki na najbardziej znanych na świecie wybiegach, na przedmiotach codziennego użytku, oferowanych przez różnych producentów, jak też na ozdobnych dodatkach aranżacyjnych i meblach tapicerowanych, którymi możemy zapełnić wnętrza naszych domów.
Oczywiście do kolorów ogłaszanych przez Pantone należy podchodzić z pewnym dystansem. Nie chodzi bowiem o to, by nagle zmieniać wystrój własnych mieszkań przemalowując ściany i zmieniając wszystkie elementy wyposażenia. Kolor roku ma być wyznacznikiem pewnego rodzaju idei, koncepcji myślenia, nawiązaniem do emocji i stylu życia. Ma pomóc nam stworzyć w swoich domach przestrzeń, w której czuć się będziemy dobrze i do której będziemy z przyjemnością wracać. Pantone podpowiada bowiem nie tylko najmodniejszy odcień w danym sezonie, ale także pasujące do siebie palety kolorystyczne, które możemy wykorzystać we własnym domu.
Bez względu na to, czy wybierzemy Ultra Violet (czyli kolor roku 2018), Greenery czyli świeżą zieleń wiosennej trawy, który był kolorem 2017 roku, czy barwę kompletnie nie związaną z tym, co jest obecnie promowane na rynku – przede wszystkim powinniśmy w aranżacji własnych wnętrz stawiać na takie zestawienia kolorystyczne, dzięki którym stworzymy dokładnie taką atmosferę, na jakiej nam zależy. I niekoniecznie muszą być to barwy, które są obecnie na topie. Czujesz się dobrze wśród pasteli? Jeśli wymalujesz ściany na głęboki fiolet i do tego wybierzesz meble w zdecydowanym, mocnym kolorze, szybko możesz poczuć się zmęczony i przytłoczony w takim wnętrzu. Jesteś zwolennikiem minimalizmu i monochromatyczności – duża ilość nasyconych, soczystych barw (nawet jeśli są niezwykle modne) może powodować rozdrażnienie.
Jakie kolory mebli wybierają Polacy?
W 2017 roku co czwarty Polak kupił sofę, narożnik lub fotel w różnych odcieniach szarości – od jasnopopielatego, przez szary, aż po ciemnografitowy. Powoli maleje popularność mebli beżowych, brązowych i kremowych, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem jeszcze dwa lata temu. Szary to kolor bardzo bezpieczny i praktyczny – łatwo połączyć go z innymi odcieniami, zarówno pastelowymi, jak też mocno nasyconymi. Bardzo dobrze sprawdzi się w każdego rodzaju wnętrzach – zarówno nowoczesnych, jak też minimalistycznych, klasycznych czy loftowych. Sięgając po sofę w takim kolorze, łatwo zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa, bowiem jeśli przyjdzie nam ochota na przykład na fantazyjne przemalowanie ścian, mebel łatwo się do niego dopasuje.
Agnieszka Pudlik, projektant z BBHome Design
Sofa jako mebel o pokaźnych rozmiarach zawsze jest widoczna. Decyzja o tym czy ma być dominującym akcentem kolorystycznym, czy raczej stonowanym, możliwie neutralnym - nie jest prosta. Kolorowa sofa to wybór dla odważnych i zdecydowanych, zdolnych stawić czoła zmęczeniu własnym wyborem, czy zmianie stylistycznych upodobań. Sofa w spokojnym kolorze w zależności od sezonowych dodatków czyli poduszek, czy przerzuconego przez oparcie pledu może zmieniać się zgodnie z naszym nastrojem lub trwać w niezmienionym charakterze przez długie lata. Osobiście doradzam Klientom wszelkie odcienie szarości, świetnie „idące” z brązami drewnianych posadzek i mebli, a także z czernią i bielą coraz częściej obecną we wnętrzach. Charakter szarości zależy od kontekstu otoczenia i wyboru tkaniny. Może być nowoczesny, rustykalny, vintage, klasyczny lub inny.... Lniana tekstura wygląda naturalnie i skandynawsko, szary velvet miękko i luksusowo - jednym słowem szarość niejedno ma imię i wcale nie oznacza nudy i bylejakości.
Szary jest utożsamiany ze spokojem, wyciszeniem i równowagą. Działa kojąco i sprzyja koncentracji. Zapewne z tego powodu staje się powoli bardzo lubianym przez Polaków kolorem. Takie wybory świadczyć też mogą o tym, że jesteśmy narodem praktycznym i wolimy sięgać po produkty, które są w dużej mierze neutralne.
Szara sofa i narożnik
W latach 2014 i 2015 sofy i narożniki ze skóry kupowane przez Polaków, najczęściej były w kolorze beżowym, kremowym i cappuccino. Obecnie czołówka zmieniła się bardzo mocno. Beżowy pozostał co prawda nadal popularny, natomiast mocno swój udział zaznaczył kolor czarny i popielaty. Czarne meble postrzegane są jako niezwykle eleganckie i klasyczne. Popielate natomiast – bardzo praktyczne i neutralne. Chętnie kupowane są także sofy białe, które świetnie pasują do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim i minimalistycznym.
Szary jest także bardzo popularny wśród osób, które kupiły w 2017 roku sofę lub narożnik w tapicerce tkaninowej. Mebel w takim kolorze wybrał co drugi Polak, który zdecydował się na mebel tego typu. Mowa tutaj o całej gamie szarości, od odcieni bardzo jasnych, po ciemny grafit. Z drugiej strony – rośnie grupa osób wybierających meble w odcieniach pastelowych, takich jak pudrowy róż czy miętowy (wliczone do kategorii pozostałe).
Fotel – podkreśl indywidualność kolorem
Nieco inaczej wyglądały kolorystyczne wybory Polaków w zakresie foteli i szezlongów. W przypadku tego typu mebli, uczymy się reagowania na promowane przez projektantów trendy. W kategorii foteli skórzanych, popularne jeszcze niedawno beże i brązy ustępują coraz bardziej miejsca innym kolorom, na przykład czerni, czerwieni i turkusom. Fotel często dobierany jest w innym kolorze tapicerki niż sama sofa, co podkreśla indywidualność i buduje ciekawą atmosferę w salonie.
W przypadku foteli i szezlongów w obiciu z tkaniny, paleta barw jest jeszcze szersza. Coraz częściej fotel kupowany jest w mocnym, żywym, zdecydowanym kolorze – na przykład czerwonym, żółtym, niebieskim czy pomarańczowym. Ze względu na dużą popularność stylu skandynawskiego, w polskich salonach zaczęło pojawiać się także coraz więcej foteli w jasnych, pastelowych kolorach, takich jak popielaty, pudrowy róż czy miętowy. Taki fotel stanowi interesujący, przyciągający wzrok kontrast do neutralnej kolorystycznie sofy. Dodatkowo prócz oczywistej funkcji wypoczynkowej, pełni wówczas także rolę pięknego wizualnie elementu dekoracyjnego.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE.