Jak urządzić pokój dla dziecka według metody Montessori?
Maria Montessori była włoską lekarką, która zasłynęła z nowatorskiego systemu wychowywania dzieci znanego współcześnie jako metoda Montessori. Plan zakłada m.in. naukę poprzez zabawę, ale przede wszystkim pomaga we wszechstronnym rozwoju dziecka, ma wpływ jego twórcze oraz logiczne myślenie. Czy słynna metoda może mieć swoje odbicie w projektowaniu dziecięcych pokoi? Oczywiście! Przestrzeń powinna zostać zaaranżowana w sposób, który sprawi, że dziecko nie będzie narażone na ograniczenia, przy czym musi być bezpieczna i w pełni dostępna dla małego człowieka.
Bezpieczny pokój dziecka
Według metody Montessori, bezpieczeństwo powinno być numerem jeden w pokoju malucha. We wnętrzu nie powinno być zatem żadnych szklanych, ciężkich i niebezpiecznych przedmiotów, ani ostrych krawędzi. Rogi mebli powinny być zaokrąglone, najlepiej dodatkowo opatrzone gumowymi lub piankowymi nakładkami. Kontakty oraz kaloryfery muszą być zabezpieczone, zaś wszelkiego rodzaju okablowanie, ukryte. Współcześnie istnieje wiele maskownic i pojemników na kable i przewody, zatem ich osłonięcie nie powinno stanowić żadnego problemu.
Pokój pozbawiony barier
Jedną z głównych i najważniejszych zasad, jakie opracowała Maria Montessori, jest tworzenie przestrzeni, która wspiera rozwój dziecka. Maluch powinien mieć zatem dostęp do wszystkich mebli, zabawek i akcesoriów, dzięki którym samodzielnie może poznawać świat. I tak, warto zainwestować w biurko, do którego szuflad dziecko może zajrzeć bez niczyjej pomocy, w półki, z których w kilka chwil zdejmie ulubioną zabawkę czy twórczy kącik, gdzie będzie mogło do woli testować swoją kreatywność. Pedagogika Marii Montessori mówi zatem o tym, aby przestrzeń została urządzona w sposób przyjazny, bezpieczny i zapewniający dziecku swobodne poruszanie się.
Prostota i porządek
W pokoju malucha powinna dominować prostota. Maria Montessori uważała, że lepiej kupić mniej zabawek, ale zadbać, aby były to przedmioty wysokojakościowe i naturalne. Oprócz tego, namawiała do starannego uporządkowania przestrzeni - bo choć twórczy bałagan w pokoju dziecka bywa uroczy, na dłuższą metę potrafi okazać się tajfunem nie do opanowania. Aby tego uniknąć, koniecznie zadbaj o sprytne systemy porządkowania przestrzeni - kolorowe pudła z wieczkiem, wiklinowe kosze czy drewniane skrzynki na kółkach. Oprócz tego, zainwestuj w ciąg wygodnych półek, relingów z haczykami oraz wiszących organizerów.
Pokój dziecka inspirowany naturą
Metoda Montessori to nie tylko ekologiczne zabawki, ale i materiały. Jeśli zatem chcesz przemycić naturę do dziecięcego pokoju, możesz postawić m.in. na styl skandynawski. Scandi to bowiem trend nie tylko modny i przyjemny dla oka, ale również ponadczasowy i pełen „zdrowych”, naturalnych materiałów, które są idealne dla maluchów. Len, bawełna, wełna drewno, rattan… długo by wymieniać! Oprócz tego, warto zwrócić uwagę, że w wielu wnętrzach urządzonych zgodnie z filozofią Montessori, pojawiają się dekoracje inspirowane światem przyrody, zwłaszcza motywy drzew, kwiatów czy zwierząt.
Metoda Montessori - kolorystyka
Kolejną kwestią, której warto przyjrzeć się bliżej jest kolorystyka dziecięcego pokoju. Według metody Montessori kolory powinno wybierać się intuicyjnie. Tutaj róż nie jest zarezerwowany wyłącznie dla dziewczynek, a błękit dla chłopców. Oprócz tego, warto wybierać bazowe kolory w wersji stonowanej i ożywiać je przy pomocy kontrastowych dodatków. Dzięki temu wnętrze będzie żywe i wesołe, ale nie przytłaczające.
Jak zaaranżować niemowlęcy kącik do spania?
Według pedagogiki Marii Montessori warto zastanowić się czy małe dziecko od początku powinno mieć swój własny pokój, czy może jedynie wyznaczoną przestrzeń w sypialni rodziców. A może powinno spać w łóżku wraz z nimi? Filozofia włoskiej lekarki mocno skupia się bowiem na aspekcie tzw. okresu symbiotycznego, kiedy to dziecko i matka powinni być ze sobą jak najsilniej połączeni. Według Marii Montessori dziecko buduje w niezwykle silny sposób poczucie przywiązania właśnie w pierwszych miesiącach życia. Oznacza to zatem, że być może nie warto zmieniać dotychczasowej aranżacji w sposób drastyczny - czasem wystarczy dostawka do łóżka rodziców i podstawowe wyposażenie odpowiednio dostosowane do potrzeb malucha.
Jakie łóżeczko wybrać według metody Montessori?
Jeśli rodzice decydują się na to, aby maluch spał wraz z nimi, łóżeczko dziecięce może służyć mu wyłącznie jako strefa do odpoczynku i zabawy. Według Marii Montessori doskonałym pomysłem jest inwestycja w łóżeczko mobilne, które można z łatwością przesuwać. Idealnie, jeśli mebel skonstruowany jest w sposób, który pozwala maluchowi na samodzielne wchodzenie i wychodzenie. Innym pomysłem może być wygodny materac ułożony na podłodze. Takie rozwiązanie sprawia, że brzdąc jest bezpieczny, ponieważ nie spadnie z wysokości, a oprócz tego ma poczucie swobody i niezależności.
Choć system wychowawczy stworzony przez włoską lekarkę Marię Montessori powstawał na przełomie XIX i XX wieku, dla wielu osób wciąż jest pełen niezwykle aktualnych i cennych wskazówek. Metoda ta w dużej mierze była odpowiedzią na utarte schematy oraz system szkolny, którego symbolem była dla Marii Montessori „szkolna ławka”. Dziś wielu współczesnych również jest zdania, że głównym zadaniem pedagogiki pozostaje wspieranie spontaniczności, twórczości i kreatywności dzieci oraz umożliwianie im wszechstronnego rozwoju - i to od pierwszych miesięcy życia.