Budowa ogrodzenia krok po kroku
Budowa solidnego ogrodzenia to wieloetapowa inwestycja. Trzeba przygotować fundament, zrobić słupki i podmurówkę, zamontować przęsła, furtkę oraz bramę wjazdową. Każda z tych czynności musi być wykonana starannie i zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. W przeciwnym razie ogrodzenie zawali się jak domek z kart. Podpowiadamy, jak zbudować ogrodzenie, które przetrwa lata i stanie się przysłowiową wizytówką domu.
Budowa ogrodzenia – etapy
Etap 1. Wybór ogrodzenia
Pierwszy krok budowy ogrodzenia to wybór właściwego rozwiązania. Od wybranego ogrodzenia zależy koszt oraz łatwość montażu. Decydując się na konkretny pomysł, miejmy na uwadze topografię terenu, m.in równość terenu oraz umiejscowienie budynku mieszkalnego. Pamiętajmy, że ogrodzenie może pełnić rolę ochrony przed wiatrem, hałasem i zwierzętami, a także odgradzać posesję od wzroku przechodniów czy sąsiadów.
Wybierając ogrodzenie, weźmy pod uwagę, że każdy materiał ma swoje mocne i słabe strony. Jedne ogrodzenia będą trwalsze, inne z kolei będą wymagały regularnej impregnacji.
Więcej informacji o wadach i zaletach oraz rodzajach ogrodzeń znajdziesz tutaj: Rodzaje ogrodzeń – z czego zbudować ogrodzenie?
Etap 2. Projekt ogrodzenia
Załóżmy, że wiemy już, jaki rodzaj ogrodzenia stanie na naszej działce. Kolejny krok to jego właściwe rozplanowanie, które pozwoli nam uniknąć błędów. Po pierwsze musimy ustalić wysokość ogrodzenia i zastanowić się, w jakich odstępach znajdą się słupki. Pozwoli nam to wstępnie oszacować, ile materiału zużyjemy. Zaplanujemy, w którym miejscu umieścimy furtkę i bramę wjazdową, a także jakiej będą szerokości. Pamiętajmy przy tym, że brama wjazdowa musi mieć co najmniej 2,4 m szerokości, a furtka – 0,9 m. Oprócz tego wybierzmy sposób otwierania bramy. Jeśli działka jest niewielka, najlepiej sprawdzi się model przesuwny, który pozwala zaoszczędzić sporo miejsca.
Kolejna decyzja dotyczy umiejscowienia śmietnika. Niektórzy inwestorzy wydzielają miejsce na śmietnik w linii ogrodzenia. Mimo że kontener stoi na samym froncie, pozostaje niewidoczny – otaczają go bowiem wysokie ścianki. Dzięki temu rozwiązaniu śmietnik nie szpeci ogrodu i na dodatek znajduje się blisko ulicy, więc jest łatwo dostępny dla służb porządkowych.
Na koniec wybierzmy sposób przygotowania podłoża. Powinien być dopasowany do rodzaju ogrodzenia i typu gleby. Zdecydujmy, na jakim fundamencie stanie ogrodzenie (ciągłym lub punktowym) i z czego zostanie wykonana podmurówka.
Pamiętajmy, że budowa ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m wymaga zgłoszenia właściwemu organowi! Zanim zdecydujemy się na konkretny pomysł skonsultujmy się z odpowiednim urzędem.
Etap 3. Fundament pod ogrodzenie
Kolejnym etapem budowy ogrodzenia jest fundament, który decyduje o solidności konstrukcji. Niewłaściwe wykonanie fundamentu grozi w skrajnych wypadkach nie tylko osiadaniem płotu, ale i zawaleniem całej konstrukcji. To, w jaki sposób wykonamy podstawę pod ogrodzenie, w dużej mierze zależy od rodzaju ogrodzenia oraz gleby. Lekkie konstrukcje na słupach możemy budować na tzw. fundamencie punktowym, podczas gdy ciężkie na fundamencie ciągłym. Jeśli planujemy wykonać podmurówkę ze słupkami i przęsłami, zdecydujmy się na drugą opcję. W przypadku ogrodzenia z siatki możemy zdecydować się na stopy fundamentowe pod słupkami.
Podczas wykonywanych prac warto trzymać się pewnych zasad. Ważne jest między innymi to, jak głęboko osadzimy ogrodzenie (poniżej strefy przemarzania) oraz czy wykonamy prawidłowo szczeliny dylatacyjne. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek i dodatkowych kosztów.
Może Cię zainteresować: >> Jak wykonać fundament pod ogrodzenie? Poradnik krok po kroku
Etap 4. Montaż ogrodzenia
W zależności od wybranej metody montaż samego ogrodzenia wygląda nieco inaczej.
Budowa słupków ogrodzeniowych i montaż przęseł w ogrodzeniu murowanym
Jeśli fundament pod ogrodzenie jest już gotowy, możemy rozpocząć prace murarskie. W zależności od tego, jakiego materiału użyjemy, będą one przebiegać w nieco inny sposób.
- Ogrodzenie klinkierowe
Cegły układamy bezpośrednio na warstwie izolacji, zaczynając od narożników. Kolejne warstwy budulca łączymy specjalną zaprawą do klinkieru.
Słupki do ogrodzenia mogą być wykonane na dwa sposoby. Metoda ekonomiczna polega na osadzeniu w cokole czterech prętów zbrojeniowych, obudowaniu ich cegłami, a na koniec – zalaniu słupków betonem. Drugie rozwiązanie generuje większe koszty. Wypełnienie słupków jest robione z cegieł, więc wymaga zużycia dużej ilości materiału. Ostatni etap prac obejmuje montaż daszków ogrodzeniowych oraz fugowanie cegieł.
- Ogrodzenie z bloczków betonowych
Bloczki betonowe są bardzo proste w montażu. Należy układać je zgodnie z wytycznymi producenta, przy pomocy zaprawy klejowej. Po wyschnięciu kleju zalewamy komory bloczków mieszanką betonową, a na drugi dzień – montujemy daszki. Na koniec wypełniamy fugą szczeliny między bloczkami.
Ostatni etap budowy to montaż przęseł, furtki i bramy wjazdowej. Możemy wykonać go na kilka sposobów – używając kotew, kołków rozporowych albo dybli.
Montaż siatki i paneli ogrodzeniowych
Założenie siatki lub paneli ogrodzeniowych nie powinno sprawić nam dużych trudności. Wystarczy, że sięgniemy po gotowy system montażowy.
- Montaż siatki ogrodzeniowej
Do zamontowania siatki będą nam potrzebne druty naciągające, napinacze oraz specjalne pręty napinające. Druty rozciągamy między słupkami i mocujemy za pomocą napinaczy. Umieszczamy je na górze, pośrodku i u dołu ogrodzenia. Następnie usztywniamy boczne krawędzie siatki, wsuwając w oczka pręty napinające. Siatkę zaplatamy na górnym drucie i mocujemy do słupków. Na koniec przywiązujemy ją do dolnego i środkowego drutu.
- Montaż paneli ogrodzeniowych
Panele ogrodzeniowe montujemy za pomocą specjalnych obejm stalowych. Obejmy nakładamy na słupki (po 3 na jeden słupek) i scalamy śrubami ze stali nierdzewnej. Na początku i na końcu ogrodzenia stosujemy obejmy startowe, w linii prostej – obejmy pośrednie, w narożnikach – obejmy narożne.