Montaż płyt gk na klej krok po kroku
Płyty gipsowo-kartonowe to elementy tzw. suchej zabudowy. Ze względu na dobre parametry i łatwość montażu są dobrą alternatywą dla tradycyjnej mokrej obróbki ścian. Zabudowa ściany popularnymi regipsami nie jest skomplikowana – nie trzeba mieć doświadczenia w remontowaniu, aby wykończyć ściany samodzielnie. Jak to zrobić? Zapraszamy do lektury.
Klejenie płyt gk do ściany
To, w jaki sposób przymocujemy płyty gipsowe, zależy w głównej mierze od stanu ścian. Jeśli w powierzchni występują niewielkie, kilkucentymetrowe uskoki, możemy przykleić płyty bezpośrednio na ściany. Będziemy je do niej dociskać w taki sposób, aby osiągnąć idealny poziom z podłogą czy sufitem.
Uwaga! Płyt gipsowych nie wolno przyklejać do bardzo krzywych ścian z dużymi uskokami. Montaż na klej jest również zabroniony w zabudowie sufitów oraz ścianek ze skosami. Zabudowa takich powierzchni polega na stworzeniu stelaża z profili metalowych, do których następnie przykręca się płyty gk. Więcej o montażu płyt na profilach przeczytasz tutaj.
Podczas klejenia płyt gipsowo-kartonowych powinniśmy zadbać o właściwe warunki, czyli odpowiednią wilgotność i temperaturę powietrza. Minimalna temperatura powinna wynosić 10°C. Unikajmy również sporych wahań temperatury.
Jaki klej do płyt gipsowych?
Do montażu płyt na ścianę należy użyć kleju gipsowego do mocowania płyt gipsowo-kartonowych. Zaprawy gipsowe dedykowane suchej zabudowie są łatwe w rozrobieniu, plastyczne, a po wyschnięciu trwale wiążą płyty ze ścianą. Przed nałożeniem kleju powierzchnia powinna być sucha i oczyszczona z pyłów czy zanieczyszczeń, w przeciwnym razie zmniejszy się przyczepność zaprawy do podłoża. Stare zaprawy malarskie, tapety czy płytki również powinniśmy usunąć przed przystąpieniem do prac remontowych. W przeciwnym razie płyta łatwo odklei się od ściany.
Alternatywą dla kleju gipsowego jest montaż płyt na piankę. Klej poliuretanowy jest bardzo łatwy i wygodny w użyciu, ponieważ preparatu nie trzeba wcześniej rozrabiać z wodą. Klej nanosimy pistoletem bezpośrednio na płytę i mocujemy do ściany. Tutaj również powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie ścian.
Montaż płyt gipsowych na klej – zrób to sam
Wymierzenie płyt gipsowo-kartonowych
Prace rozpoczynamy od zmierzenia płyt i zaznaczenia ołówkiem na ścianie miejsc, w których będą łączenia. Wymiary standardowej płyty gipsowej wynoszą 1200x2600 cm.
Pamiętajmy, aby płyty układać na tzw. mijankę, czyli w taki sposób, aby uniknąć jednej linii łączenia (podobnie jak przy układaniu cegieł). Należy też dobrze zaplanować rozstawienie płyt na ścianie. Im mniejsze kawałki płyt, tym więcej spoin – tym samym zwiększa się ryzyko powstawania pęknięć w całej konstrukcji. Części płyt powinny być zatem możliwie jak największe. Na tym etapie nie docinamy płyt, a jedynie tworzymy projekt z uwzględnieniem przerw dylatacyjnych między sufitem a płytami. Dzięki temu unikniemy pęknięć, które w przypadku płyt gipsowo-kartonowych są bardzo częste. Fachowcy radzą, aby zostawić do 1 cm odstępu.
Na tym etapie oceniamy również jakość ściany. Przydatnym narzędziem będzie poziomica, za pomocą której wymierzymy ewentualne nierówności. Przy większych odchyłach w pionie powyżej 2-3 centymetrów należy najpierw przykleić podkładki z płyt.
Oczyszczenie i gruntowanie ścian
Miejsca łączeń, gdzie kleju będzie najwięcej, należy dokładnie oczyścić – zeskrobujemy szpachlą starą farbę i luźne odłamki tynku. Ściany dokładnie gruntujemy preparatem do tego przeznaczonym.
Rozprowadzanie kleju gipsowego do płyt gk
Gdy masa gruntująca całkowicie wyschnie, przechodzimy do rozrabiania kleju do płyt gipsowych. Postępujemy zgodnie z instrukcją producenta, dążąc do uzyskania plastycznej konsystencji. Następnie szpachelką nakładamy placki kleju na ścianę pod pierwszą płytę, zaczynając od krawędzi. Gruba warstwa kleju pozwoli na lepszą regulację przyklejanej płyty.
Klej przy łączeniach powinien być równo i gęsto nałożony, aby płyty były solidnie przytwierdzone do ściany. Klej aplikujemy także na środek płyty, ale już w mniejszych ilościach. Jeśli korzystamy z kleju poliuretanowego w pistolecie, aplikujemy preparat bezpośrednio na płytę, zgodnie z instrukcją producenta.
Klejenie płyt do ściany
Przystępujemy do klejenia płyty. Przy podłożu ustawiamy podkładki dylatacyjne lub kliny. Możemy także posłużyć się wyciętymi fragmentami płyt gipsowych. Ustawiamy na nich pionowo płyty i lekko dociskamy do ściany zaczynając od krawędzi. Uważajmy, aby nie dobić zbyt mocno środka. Zbyt mocny nacisk podczas montażu może spowodować zakrzywianie się powierzchni materiału. Za pomocą poziomicy sprawdzamy, czy płyta została równo przyklejona. Jeśli nie, w miejscu, w którym jest uskok, dobijamy płytę łatą. W taki sposób korygujemy pion i poziom do momentu, aż płyta będzie równo ustawiona. Pamiętajmy, że klej po jakimś czasie zacznie się wiązać i zastygać, dlatego wyrównanie płyty należy przeprowadzić w miarę szybko. Po montażu każdej płyty należy wypełnić przestrzenie między krawędzią płyty a ścianą klejem do płyt gk, zakrywając dokładnie szczeliny.
W ten sposób kleimy resztę płyt, cały czas kontrolując ich prawidłowy poziom. Między płytami należy zachować 2–3-milimetrowe odstępy.
Konstruując ścianę z płyt gk, nie unikniemy przycinania materiału. Robimy to za pomocą nożyka do płyt, delikatnie nacinając płytę i przełamując ją w wybranym miejscu. Przyklejamy płyty do ściany tak, aby łączenia płyt mijały się (patrz wyżej). Pamiętajmy o wykonaniu frezowania przyciętych krawędzi płyt (złagodzenia kąta prostego), dzięki czemu uzyskamy miejsce na spoinowanie.
Uwaga! Pamiętajmy o pozostawieniu przerw dylatacyjnych między płytami a sufitem, podłogą oraz przy bokach ścian.
Klejenie płyt karton gips przy oknie i drzwiach
Najtrudniejszym momentem prac może okazać się klejenie płyt w miejscach, takich jak okno czy drzwi. Okazuje się, że i tutaj obowiązują nas te same zasady – odpowiednie przygotowanie ścian oraz jak najmniejsza ilość spoin. Problemem może stać się prawidłowe wymiarowanie potrzebnej ilości materiału. Zmierzenie drzwi czy dopasowanie płyty do okna jest zazwyczaj najbardziej czasochłonne i generuje najwięcej błędów.
Jeżeli planujemy przykleić płytę gipsową wokół drzwi, ważnym etapem jest projektowanie, czyli wymierzenie "na sucho" jak szeroki otwór planujemy zostawić. Płyty układamy tak, aby spoin było jak najmniej. Jeżeli otwór drzwiowy jest mocno zniszczony, z jednej i drugiej strony warto przykleić płyty, a ubytki między nimi uzupełnić klejem gipsowym oraz kawałkami płyt gipsowo-kartonowych. Na końcu w każdą wnękę (boczną i górną) należy przykleić pojedynczy, idealnie docięty pod wymiar pasek z płyty. Za pomocą poziomicy sprawdzamy, czy piony i poziomy zostały zachowane.
Montaż płyty gipsowej wokół okna zaczynamy od dołu. Pierwszą płytę układamy tak, aby kolejna znajdująca się powyżej tworzyła z nią idealnie równą powierzchnię. Płyty powinny nachodzić około 0,5 cm na ramę okna, co należy uwzględnić przy docinaniu. Po ułożeniu wszystkich płyt robimy ościeża, czyli miejsca znajdujące się bezpośrednio przy otworze okiennym. Ze względu na usytuowanie i panującą wilgoć płyty gipsowo-kartonowe dedykowane suchym pomieszczeniom mogą się tutaj nie sprawdzić. Do wykończenia miejsc przy oknie warto użyć więc zielonych płyt dedykowanych do łazienek, które są specjalnie impregnowane.
Przymocowane przez nas płyty należy estetycznie wykończyć. Łączenia między płytami trzeba dobrze zamaskować, dlatego kolejnym etapem prac jest spoinowanie i szpachlowanie płyt gk (więcej o spoinowaniu przeczytasz w artykule: Spoinowanie i szpachlowanie płyt g-k).