7 domów do 100 m2, które można wybudować w cenie mieszkania
Niezależność, przestrzeń, wymarzony taras, na którym można przyjemnie wypocząć po pracy – to tylko niektóre powody, dla których warto postawić na własny dom i cieszyć się wyższym komfortem życia. Poznajcie gotowe projekty do 100 m2, które udowadniają, że małe domy mają wielkie możliwości.
Dom na miarę potrzeb
Własny dom będzie dokładnym odzwierciedleniem naszych potrzeb, jeśli chodzi o rodzaj, układ i wielkość pomieszczeń, które możemy dopasować do wymagań i rytmu życia rodziny. Warto pamiętać, że w przypadku zakupu gotowego projektu istnieje możliwość wprowadzenia indywidualnych zmian.
Budowa pod kontrolą
Budując dom mamy wpływ na rodzaj i jakość użytych materiałów oraz fachowość i solidność wykonania. Warto pamiętać, że dobór odpowiednich instalacji i materiałów izolujących już na etapie projektowania domu będzie rzutował na koszty i swobodę późniejszego użytkowania.
Komfort i niezależność
Ogromną zaletą mieszkania w samodzielnym domu jednorodzinnym jest poczucie niezależności i możliwość życia zgodnie z własnym rytmem. Dla rodzin z małymi dziećmi i osób starszych, które szukają wygodnej i bezpiecznej przestrzeni jest to rozwiązanie, które zdecydowanie podnosi codzienny komfort. Bliski kontakt z naturą to dodatkowy plus – własny ogród, taras czy altana z grillem pozwolą przyjemnie odpocząć wśród zieleni, a jednocześnie blisko domu.
Wojciech Szczepański, Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
Ważnym aspektem przy projektowaniu domów o powierzchni użytkowej do 100 m2 jest funkcjonalne rozmieszczenie stref – dziennej i nocnej, przy możliwie jak największym ograniczeniu przestrzeni komunikacyjnej. Najkorzystniej, gdy zamiast długiego korytarza mamy w sercu domu hol z bezpośrednim dostępem do salonu z jadalnią i kuchnią oraz części nocnej, a także strefy gospodarczej, usytuowanej w okolicach wiatrołapu. Istotną kwestią jest też organizacja przestrzeni na przechowywanie. W małym domu, gdzie pomieszczenie gospodarcze nie będzie zbyt wielkie i często trudno jest też wydzielić oddzielną garderobę, konieczne jest umiejętne wykorzystanie przestrzeni komunikacyjnej oraz sypialni. W tym celu projektowane są wnęki na garderoby, a drzwi i okna są rozmieszczone w taki sposób, aby stworzyć miejsce dla pojemnej szafy w każdym pokoju. Projekt domu o powierzchni użytkowej do 100 m2 mieści zazwyczaj salon z jadalnią o pow. ok. 25 m2, kuchnię ze spiżarnią, 3 sypialnie oraz 2 łazienki. Układ funkcjonalny uzupełnia pomieszczenie gospodarcze/techniczne oraz garaż.
Zobacz 7 domów do 100 m2 , które można wybudować w cenie mieszkania
Swen II / pow. 96.61 m²
koszt budowy stanu deweloperskiego: 255.604 zł*
Parterowy dom z dwuspadowym dachem o prostej bryle, która wpływa na jego niskie koszty budowy. W interesujący i bardzo praktyczny sposób zlokalizowano w tym projekcie pomieszczenie gospodarcze – przy kuchni, z bezpośrednim dostępem także z zewnątrz. Dodatkowym atutem domu jest podcień przy salonie oraz znajdujące się tam atrakcyjne przeszklenie, które doświetla wnętrze i zapewnia domownikom piękny widok na ogród.
Mini 1 G1 Mini 1 G1 / pow. 78.95 m²
koszt budowy stanu deweloperskiego: 270.250 zł*
Kompaktowy dom parterowy o powierzchni użytkowej 79 m2 to ciekawa propozycja dla 2-4 osobowej rodziny. W tym projekcie nic nie jest przypadkowe i zbędne, a układ funkcjonalny optymalnie wykorzystuje każdy metr powierzchni użytkowej. Plusem domu jest praktyczna spiżarnia przy kuchni. Uwagę zwraca również przytulny taras, który idealnie dopełnia i jednocześnie harmonijnie przedłuża strefę wypoczynkową, oferując wymarzone warunki do relaksu w zaciszu własnego ogrodu.
Astrid (mała) II G2 / pow. 99.44 m² + 30.71 m² poddasze do adaptacji
koszt budowy stanu deweloperskiego: 357.470 zł*
Jeżeli decydujemy się na mały dom, ale zastanawiamy się nad jego powiększeniem w przyszłości, najlepszym rozwiązaniem będzie dom parterowy z poddaszem do późniejszej adaptacji. W tego typu projektach przewidziane jest miejsce na schody prowadzące na poddasze, na którym można zlokalizować kolejną sypialnię, gabinet, pracownię czy domową siłownię. W przypadku domu Astrid (mała) II G2 jest to dodatkowe 30,71 m2, które można dowolnie zaaranżować w zależności od potrzeb rodziny.
Lea II (z wiatą) / pow. 83.12 m²
koszt budowy stanu deweloperskiego: 207.600 zł*
Dom parterowy z poddaszem użytkowym o bardzo prostej i zwartej bryle z dachem dwuspadowym. Taka forma budynku pozwala za zminimalizowanie w znacznym stopniu strat ciepła, co wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji, a także sam komfort użytkowania. Przy domu została zaprojektowana wiata samochodowa oraz pergola rekreacyjna. Na poddaszu znajdują się 3 sypianie oraz duża łazianka. Jeżeli potrzebna jest czwarta sypialnia – ten projekt wychodzi naprzeciw takim oczekiwaniom, posiadając dodatkowy pokój na parterze, który idealnie sprawdzi się jako wygodny pokój dla gości.
Kornel VI (z wiatą) / pow. 92.46 m²
koszt budowy stanu deweloperskiego: 262.200 zł*
Dzięki swojej prostej konstrukcji dom jest szybki i tani w budowie, a także ekonomiczny podczas późniejszej eksploatacji. Bardzo funkcjonalnie zaplanowano w tym projekcie kwestię przechowywania, stosując praktyczne i pojemne wnęki w holu oraz w sypialniach. Mimo niewielkiej powierzchni użytkowej wszystkie pomieszczenia są maksymalnie ustawne i wygodne w użytkowaniu. Dużym plusem domu jest wysunięta połać dachu, która od strony ogrodu skutecznie osłania taras przed słońcem i deszczem, zapewniając domownikom komfortowe warunki do wypoczynku na świeżym powietrzu.
Simon (mały) G2 / pow. 99.72 m²
koszt budowy stanu deweloperskiego: 310.400 zł*
Dom z poddaszem do późniejszej adaptacji. Dużym atutem projektu jest rodzinna przestrzeń wspólna – piękny, reprezentacyjny salon połączony z jadalnią oraz kuchnia z modną wyspą. Strefę nocną udało się zgrabnie oddzielić od dziennej, zapewniając domownikom przytulny komfort i niezbędną prywatność. W projekcie zadbano również o dużą kotłownię, w której z powodzeniem można zorganizować składzik na sprzęty i akcesoria. Jedną z najciekawszych części domu jest przestronny, zadaszony taras z dekoracyjnym kominkiem zewnętrznym.
Mini 3 PLUS / pow. 79.00 m²
koszt budowy stanu deweloperskiego: 194.880 zł*
Dużym plusem jest także przytulny, zadaszony taras stanowiący idealne dopełnienie strefy wypoczynkowej. Projekt w standardzie jest wyposażony w komplet energooszczędnych rozwiązań marki Viessmann – pompę ciepła, wentylację mechaniczną z rekuperacją i moduł fotowoltaiczny, dzięki którym jest ciepły, komfortowy, ekologiczny i bardzo tani w eksploatacji.
*Koszty budowy uśrednione wyliczone według współczynników.
Autor artykułu: Anna Czyż, ARCHIPELAG.PL