Zabudowa poddasza – montaż płyt gk na skosach
Przestrzeń na poddaszu jeszcze do niedawna pełniła funkcję składzika, strychu czy spiżarni, dziś przekształcamy ją w pomieszczenia użytkowe, wykorzystując urok skosów i widocznych belek stropu. Zanim jednak zaczniemy urządzać pomieszczenie, poddasze trzeba wyremontować i zaadoptować – konieczne jest wykonanie ocieplenia i zabudowanie ścian płytami gipsowymi.
Wykończenie poddasza - najpierw ocieplenie
Zabudowa poddasza powinna kompleksowa, a prace rozłożone na kilka etapów. Poddasze, które dotąd służyło za gospodarcze, należy przede wszystkim uszczelnić i ocieplić. Niedopuszczalne jest pominięcie tego etapu. Tzw. zimne poddasze - objawiające się wychłodzeniem pomieszczenia, uciekającym ciepłem a nawet przeciekami z dachu - to przestrzeń nienadająca się do zamieszkania.
Poddasze najczęściej ociepla się wełną mineralną lub pianką poliuretanową. Oba materiały mają swoje plusy i minusy, o których pisaliśmy w artykule porównawczym:
Zanim przejdziemy do montażu profilów pod płyty gipsowe, należy upewnić się, że konstrukcja dachu jest stabilna i szczelna. Wszystkie pęknięcia i przecieki należy naprawić i – jeśli to konieczne – wzmocnić cały szkielet dachu i jego pokrycie.