Jak dobrać płytki na schody wewnętrzne?
Płytki na schodach wewnętrznych to coraz częściej wybierany materiał na wykończenie wnętrza. Trudno się dziwić, są dobrą alternatywą dla schodów drewnianych – kuszą ceną, dobrymi parametrami i łatwością w utrzymaniu. Producenci w swoich ofertach mają płytki imitujące drewno, kamień czy beton, zatem bez problemu dobierzemy takie, które będą wpisywać się w wystrój mieszkania czy domu. Na co – oprócz samych walorów estetycznych – warto zwrócić uwagę, wybierając płytki na schody wewnętrzne?
Schody wewnętrzne z płytek – ważne parametry
Powierzchnia schodów powinna być przede wszystkim bezpieczna, dlatego kupując płytki, zamiast kierować się wyłącznie kolorem i wzorami, lepiej dopilnować, aby były odpowiednie do tego typu wykończeń. Poruszając się po domowej przestrzeni, większość z nas jest boso, w skarpetkach lub zwykłych kapciach z miękką podeszwą, dlatego niedopuszczalne jest, aby płytki na schodach były gładkie i śliskie. Zatroszczmy się o bezpieczeństwo wszystkich członków rodziny, zwłaszcza dzieci i osób starszych, dla których pokonywanie stopni może być znacznie utrudnione.
Należy więc sprawdzić, czy materiały posiadają niezbędne parametry. Przy wyborze płytek na schody niezwykle istotne będzie tu oznaczenie stopnia antypoślizgowości – powinniśmy wybierać płytki z kategorią od R9 wzwyż. Ze względu na charakter użytkowania równie ważna jest klasa ścieralności – sięgajmy po te oznaczone symbolem PEI 4, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że płytki są odporne na zarysowania i uszkodzenia. Warto także przed montażem sprawdzić, czy płytki mają symbol odporności na działanie środków czystości (detergentów), abyśmy bez przeszkód mogli je myć zwykłymi płynami do podłóg. Kolejnym ważnym parametrem jest wytrzymałość na zginanie. Płytki na schodach będą przenosić różne obciążenia, więc muszą solidne i trwałe.
Bezpiecznie jest wybrać płytki dedykowane obudowie schodów, które posiadają wszystkie wyżej opisane parametry. Warto również swoją decyzję skonsultować ze specjalistą w markecie budowlanym lub salonie wyposażenia wnętrz.
Płytki podłogowe na schody – ceramiczne
Najczęściej wybieranymi płytkami na schody w domu czy mieszkaniu są płytki ceramiczne: gresowe czy z terakoty. Najlepiej wybierać płytki ceramiczne, które sprzedawane są w zestawach do wykończeń schodów. W skład takiego kompletu wchodzą: stopnice, podstopnice, noski i cokoły, dzięki czemu estetycznie obłożymy całe schody. Montaż takich płytek jest znacznie ułatwiony, ponieważ nie musimy każdej płytki przycinać i szlifować. Dodatkowo przy krawędziach stopnice są ryflowane, co minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się.
Aby zaoszczędzić, można zrezygnować z dodatkowych elementów przy schodach (noski, cokoły) i położyć płytki na styk, pod kątem prostym. Należy jednak liczyć się ze znacznie obniżoną estetyką wykonania takich schodów oraz wysokim ryzykiem pękania płytek przy krawędziach. Ostra krawędź schodów może być bardzo niebezpieczna podczas upadków, zwłaszcza w przypadku starszych osób lub dzieci.
Rozwiązaniem dla śliskich płytek o niskich parametrach antypoślizgowych może być montaż specjalnych nakładek lub mat antypoślizgowych na stopnie.
Jakie płytki ceramiczne na schody wybrać? Oprócz tradycyjnych płytek ceramicznych mamy do wyboru te imitujące najpopularniejsze materiały na schody, czyli drewno, kamień czy beton, które są często odrzucane ze względu na wysoką cenę lub konieczność czyszczenia i impregnacji. Płytki ceramiczne wychodzą znacznie taniej, są sprawdzonym i łatwo dostępnym materiałem, a położone na schodach prezentują się równie dobrze jak naturalny surowiec.
Płytki drewnopodobne na schody
We wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym i rustykalnym sprawdzą się płytki na schodach drewnopodobne. Wyglądem będą przypominać prawdziwe deski, a w utrzymaniu będą znacznie prostsze niż naturalne drewno. Schody z naturalnego drewna zależy regularnie czyścić i impregnować, aby jak najdłużej zachowały ładny wygląd. Płytki na schodach w tym przypadku są korzystniejszą alternatywą, ponieważ ich pielęgnacja ogranicza się do przemycia powierzchni wodą z detergentem.
Płytki drewnopodobne wręcz idealnie imitują naturalne drewno, dlatego wszelkie zarzuty odnośnie do ich słabych walorów estetycznych należy całkowicie odrzucić. Można pokusić się o stwierdzenie, że producenci w tej kwestii osiągnęli mistrzostwo. Drewnopodobne płytki mają – tak jak naturalne deski – poprzeczne linie, żłobienia, sęki i słoje, dlatego w większości przypadków trudno jest rozróżnić, czy mamy do czynienia z płytką, czy deską. Oferta płytek drewnopodobnych jest bardzo bogata, dlatego bez problemu dobierzemy kolor i wzór płytki do wyglądu całego wnętrza (podłogi czy mebli).
Płytki na schody imitujące kamień lub beton
Producenci muszą śledzić trendy w branży i odpowiadać na potrzeby rynku. Nic dziwnego, że w ich ofercie można znaleźć płytki imitujące surowy beton. Moda na szare i ascetyczne wnętrza jest wciąż silna – dekoracyjny beton można z powodzeniem położyć również na schodach, dzięki czemu nasze pomieszczenie będzie modnie wykończone. Oprócz płytek imitujących beton mamy także do wyboru te naśladujące naturalny kamień – elegancki granit czy niezwykle modny i popularny marmur.
Niewątpliwą zaletą takich płytek jest ich cena. Naturalny marmur i granit to materiały z najwyższej półki, dlatego trzeba liczyć się z tym, że wykończenie schodów kamieniem będzie dość kosztownym przedsięwzięciem. Znacznie mniejszy budżet przeznaczymy, jeśli zdecydujemy się na płytki.
Płyty kamienne na schody
Kosztownym, ale za to eleganckim wykończeniem schodów mogą być płyty kamienne – marmurowe czy granitowe. Do niedawna kojarzone były z wytwornymi wnętrzami publicznymi (hotelami, butikami czy restauracjami), dziś coraz więcej osób kieruje się do zakładu kamieniarskiego, aby gustownie wykończyć schody.
Schody obłożone płytami granitowymi będą w szczególności pasować do nowoczesnych i luksusowych wnętrz. Marmur z kolei doskonale czuje się w stylu klasycznym i art deco. Pamiętajmy, że kamień występuje w różnych kolorach, a jego tafla może gładka, ale i z naturalnymi przejściami w barwie, z widoczną siatką żyłek.
Kamień na schodach może budzić obawy ze względu na jego gładką i śliską taflę. Aby uzyskać antypoślizgową powierzchnię, można zlecić w zakładzie kamieniarskim dodatkowe piaskowanie lub groszkowanie płyt, dzięki czemu faktura kamienia będzie szorstka i bardziej przyczepna. Tańszą opcją jest przyklejenie antypoślizgowych pasków, jednak należy liczyć się z tym, że takie rozwiązanie obniży walory estetyczne eleganckich schodów.