Ile kosztuje urządzenie kuchni otwartej na salon?
Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób zaprojektować strefę kuchenno-jadalnianą, aby była nie tylko stylowa, ale i funkcjonalna. Designerzy biura projektowego MOTHI.FORM postanowili podjąć takie wyzwanie i stworzyli wygodną, jasną przestrzeń, która doskonale sprawdza się również pod względem ergonomicznym. Co było ich inspiracją i na jakie materiały się zdecydowali wykonując projekt? O tym przeczytasz w poniższych akapitach.
Funkcjonalna aranżacja kuchni i jadalni
Kuchnia znajduje się w mieszkaniu liczącym sobie 128,42 m2. Wymiary kuchni to 3,88 m x 4,47 m. Całościowe wyposażenie wnętrza kuchennego kosztowało ok. 24 tys. złotych, zabudowa kuchenna + wyspa (meble) ok. 17 tys. złotych, natomiast przybliżony koszt prac remontowo-wykończeniowych to ok. 8 tys. złotych. Aneks kuchenny połączony z kącikiem jadalnianym i salonem to coraz częściej stosowane rozwiązanie architektoniczne - zarówno w blokowych mieszkaniach, jak i w domkach jednorodzinnych. Jak przyznają projektanci, jest to wyjście bardzo wygodne - po pierwsze sprawia, że wnętrze jest bardziej przestronne, po drugie umożliwia rozmaite koncepcje aranżacyjne. Urządzając kuchnię projektanci zdecydowali się na klasyczną, liniową zabudowę meblową na zamówienie oraz wysoką wyspę oddzielająca aneks od pozostałej części pomieszczenia. Dzięki temu we wnętrzu powstały umowne strefy, a przestrzeń stała się funkcjonalna. Warto zwrócić uwagę, że w pomieszczeniu rządzi przemyślana, spójna paleta barw - w rolach głównych występują tu biel oraz odcień z rodziny taupe, czyli modne połączenie szarości z beżem - Tikkurila, kolor NCS S 2002-Y50R. W opozycji do subtelnego duetu kolorystycznego stoi farba tablicowa Tikkurila, która dodaje wnętrzu charakteru oraz perfekcyjnie współgra z czarnymi elementami w kuchni - m.in. baterią (Franke Sirius Side z wyciąganą wylewką Chrom/Onyx) oraz zlewem (Teka Clivo 60 S-TQ 40148030 onyks).
Nowoczesne wykończenie kuchni
Zabudowa kuchenna może pochwalić się dwukolorowymi frontami - projektanci zdecydowali się na elementy białe (mdf, lakier półmat NCS S 0300-N) oraz te z rysunkiem drewna (Pfleiderer, Dąb dziki naturalny). Warto również wspomnieć, że materiał Dziki dąb stanowi wykończenie ściany pomiędzy górnym, a dolnym ciągiem szafek. Na podłodze z kolei goszczą płytki w neutralnym odcieniu, Sintesi Ceramica Flow White 60x60 cm, które doskonale korespondują z tonacją jasnoszarego blatu Egger, Beton Chicago. Oprócz tego, bardzo ważną rolę odgrywają tu funkcjonalne sprzęty AGD. Wybór padł na okap Elica Hidden IX/A/60 srebrny oraz nowoczesną płytę Miele KM 520. W funkcjonalnym słupku z kolei designerzy zamontowali piekarnik Miele H 2265 BP Active oraz mikrofalówkę od tego samego producenta, Miele M 6260 TC. Istotną rolę w kuchennym wnętrzu ogrywają również trzy identyczne lampy wiszące nad wyspą kuchenną, dzięki którym blat roboczo-jadalniany jest doskonale oświetlony. Warto bowiem zauważyć, że projektanci postawili na podwójną funkcjonalność wyspy - może ona bowiem służyć zarówno jako blat do przygotowywania potraw, jak i wygodne miejsce do spożywania posiłków. Niewysokie hokery, które jej towarzyszą to Hay Hoker AAS32.
Karolina Palej, projektant wnętrz MOTHI.form
Pracując nad koncepcją projektu, za punkt wyjściowy przyjęliśmy styl skandynawski, który na kolejnych etapach projektowania został zmodyfikowany i dostosowany do potrzeb i preferencji Inwestorów. Głównym celem było uzyskanie wnętrza funkcjonalnego, a przy tym jasnego i przytulnego. W efekcie powstała zabudowa kuchenna będąca połączeniem bieli z ciepłym odcieniem dzikiego dębu i surową szarością blatu. Sięgając do naszego źródła inspiracji, na jednej ze ścian pojawiła się postarzana, biała cegła. By ocieplić wnętrze, ścianę w jadalni pomalowaliśmy na ciepły odcień szarości, a wszystko dopełniają oszczędne dodatki, jak skandynawskie lampy czy krzesła.
Skandynawska jadalnia połączona z salonem
Druga część wnętrza została zaaranżowana jako przytulna przestrzeń jadalniano-wypoczynkowa. Wyspa kuchenna w naturalny sposób wydzieliła strefę jadalnianą, z kolei obszerny dywan podkreślił wyodrębniony kącik wypoczynkowy z wygodnym narożnikiem w roli głównej. Designerzy zdecydowali się zakup drewnianego stołu w stylu skandynawskim (model FINN) oraz kompletu krzeseł Atreve Fiord. Tuż nad blatem stołu pojawiła się designerska lampa abażurowa Zuma Line Nordica, która wniosła do wnętrza przyjemne, ciepłe nuty. Oprócz tego, projektanci postawili na drewnianą podłogę Tarkett Elegance, Dąb Nature 1 Strip, która w naturalny sposób harmonizuje z frontami szafek kuchennych. Całości smaczku dodaje okładzina z cegły Incana Brick Retro, która fantastycznie odnajduje się w przestrzeniach ze skandynawską nutą.
Styl skandynawski to wybór absolutnie ponadczasowy. Wnętrza w stylu scandi są subtelne, jasne, przytulne i zawsze modne! Uwielbiają je osoby, które dobrze czują się wśród neutralnych barw, ciepłego drewna i designerskich mebli. Jeżeli zatem masz ochotę na świetne wzornictwo rodem z dalekiej Północy, śmiało zaproś je do jadalni i kuchni!