Wygodny fotel do czytania książek – jaki wybrać?
Jaki fotel do czytania zda egzamin na szóstkę? Wybierz mebel maksymalnie ergonomiczny, wygodny i zdrowy dla kręgosłupa, a jednocześnie wyróżniający się interesującym designem! Wybór najwygodniejszego fotela do czytania i pomysłowo zaplanowany kącik czytelniczy są kluczowe w życiu każdego mola książkowego. Jaki fotel do czytania sprawdzi się najlepiej? Przeczytaj i zobacz ofertę naszego sklepu!
Fotel do czytania książek – jaki materiał wybrać, by był wygodny?
Podstawowe kryterium wyboru fotela do czytania książek to komfort użytkowania. Zwróć uwagę zarówno na materiał wykorzystany na obicie mebla, jak i rodzaj zastosowanego wypełnienia. Dobrze sprawdzą się przede wszystkim tkaniny naturalne, przyjemne w dotyku i niedrażniące, co wykluczy ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Sięgnij zatem po fotele pluszowe lub fotele pokryte bawełną.
Aby fotel do czytania dobrze spełniał swoją rolę, powinien być wypełniony pianką poliuretanową lub sprężynami. Wiele zależy od grubości i jakości gąbki oraz konstrukcji i rozmieszczenia sprężyn. Wybierz taki model, który nie będzie ani za miękki, ani za twardy.
Sprawdź też: Jak wybrać fotel? Jaki fotel wypoczynkowy najlepiej się sprawdzi?
Najwygodniejszy i ergonomiczny fotel do czytania – uszak
Idealnego mebla szukaj pod hasłem „ergonomiczność”. Początkowo określenie to stosowano w odniesieniu do mebli biurowych, służących pracy przy biurku, teraz jednak ergonomia stała się swoistym wymogiem także w przypadku np. foteli do czytania. Ergonomiczny fotel do czytania to mebel odpowiednio wyprofilowany – tak aby dawał solidne, mocne oparcie plecom. Niektóre modele mają nawet wbudowane podpórki na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Ułożenie ciała podczas czytania jest bardzo ważne, w związku z czym meble są najczęściej wyposażone w podłokietniki oraz wysoki zagłówek pozwalający na wygodne oparcie głowy. Nic dziwnego, że tak zawrotną karierę zrobił fotel uszak. Ten charakterystyczny projekt z wysokim zagłówkiem i odpowiednio wysokimi podłokietnikami sprawiły, że szybko zaadaptowaliśmy go na potrzeby czytelnicze.
Sprawdź koniecznie: Fotel uszak do czytania – jaki wybrać, by był wygodny?
Fotel do czytania z podnóżkiem – kup teraz w sklepie Homebook
Na ergonomię użytkowania fotela wpływają również wszelkiego rodzaju dodatkowe akcesoria. Fotel do czytania z podnóżkiem to absolutny must have każdego mola książkowego. Podnóżek zapewnia prawidłowe podparcie dla stóp, dzięki któremu zmniejszamy obciążenie statyczne kończyn dolnych, poprawiamy krążenie i łagodzimy opuchliznę – będzie idealny do wypoczynku po długim dniu pracy. Taki fotel ma też swoje wady – jedną z nich może być jego cena, która, zważywszy na to, że jest to mebel dwuelementowy, jest znacznie wyższa w porównaniu ze standardowym fotelem.
Fotel wypoczynkowy Suppet z podnóżkiem w tkaninie boucle ciepła szarość
1249 złFotel z podnóżkiem Cohemixt beżowy
1359 złFotel wypoczynkowy Suppet z podnóżkiem oliwkowa plecionka
1249 złFotel Malmo z podnóżkiem butelkowa zieleń welur łatwoczyszczący na bukowych nóżkach
1399 złZamiast fotela do czytania – pufy worki
Osoby, które podczas lektury lubią się wygodnie wyłożyć i odprężyć, powinny postawić na popularne siedziska, czyli pufy worki, znane również jako worki sako. Największą zaletą takiej alternatywy dla fotela jest idealne dopasowanie się formy worka do ciała człowieka. Na pufie sako możesz siedzieć w pozycji pionowej, półleżącej i leżącej, na plecach, ale i również na boku.
Ten fakt bez wątpienia docenią osoby spędzające przy książce długie godziny, podczas których należy co jakiś czas zmieniać usadowienie, gdyż bolący kark czy cierpnąca ręka uniemożliwiają skupienie się na lekturze. Warto wspomnieć także o korzystnym wpływie na zdrowie. Worek wzmacnia kręgosłup człowieka, dostosowując swoją formę do pleców siedzącego, dlatego też jest polecany przez fizjoterapeutów jako rodzaj domowej rehabilitacji i profilaktyki zdrowotnej.
Wygodny fotel do czytania książek? Postaw na schowki i zakamarki
O wygodzie i komforcie użytkowania fotela oprócz jego budowy i wyprofilowania decydują również dodatkowe funkcjonalności. Jeśli fotel do czytania jest Twoim „centrum dowodzenia”, zadbaj o to, aby niczego Ci nie zabrakło podczas długich maratonów z lekturą. Podstawą są tu wszelkiego rodzaju schowki i zakamarki. Postaw na model wyposażony w wygodne kieszonki, w których możesz schować czekające na swoją kolej lektury oraz przekąski na „czarną godzinę”. Niektóre fotele są wyposażone w uchwyt na kubek, inne w boczne półki, a nawet w stoliki, które wysuwają się z podłokietników.
Nowoczesne fotele do czytania – sprawdź ofertę sklepu Homebook
Jeśli półki czy kieszonki to dla Ciebie już „opatrzony” gadżet sprawdź nowoczesne, wręcz futurystyczne fotele do czytania książek. Automatycznie wysuwany podnóżek, realizowana mechaniczne funkcja bujania (wtedy mebel sprawdza się również jako fotel do czytania bajek), różne poziomy odchylenia oparcia i ułożenia podnóżka, a także regulacja wysokości podłokietników czy zagłówka (również za pomocą pilota!)... To tylko niektóre z zaawansowanych usprawnień, które mogą skusić nie tylko mola książkowego, ale i gadżeciarza.
Fotel wypoczynkowy z podnóżkiem uszak Vence stalowy w tkaninie łatwoczyszczącej welur nóżki czarne
1589 złFotel kubełkowy Tollentino beżowy velvet łatwoczyszczący
1499 złFotel kubełkowy Lari granatowy velvet
1299 złFotel obrotowy Tumbo w tkaninie boucle beżowy
1979 złFotel kubełkowy Pantano jasnobeżowy velvet łatwoczyszczący
1299 złFotel kubełkowy Meknes oliwkowy velvet łatwoczyszczący
1379 złFotel uszak Fernanzo jasnoszary hydrofobowy
1619 złFotel Chanizzed beżowy velvet/czarna podstawa
1019 złNowoczesne funkcjonalności czy ergonomiczna budowa to podstawa wygodnego fotela do czytania. Nie zapominaj jednak, że żaden z mebli we wnętrzu nie istnieje w próżni, dlatego ich estetykę, charakter czy wykończenie należy dobrać także z myślą o stylu aranżacji. Projektanci podsuwają nam na szczęście piękne (i nieziemsko wygodne!) rustykalne fotele do czytania, fotele skandynawskie (chociażby wspomniane uszaki), klasyczne, ludwikowskie czy minimalistyczne, które perfekcyjnie wpiszą się w wystrój salonu czy sypialni.