Zabudowa ściany w salonie – sprawdź pomysły na nowoczesną zabudowę całej ściany w pokoju
Zabudowa ściany w salonie to rozwiązanie doskonałe przede wszystkim do niewielkiego pomieszczenia. Zabudowa całej ściany w pokoju dziennym pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca: fizycznie i wizualnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu pomieszczenie będzie prezentować się nowocześnie, spójnie i elegancko. W dodatku zabudowa ściany jest niezwykle praktyczna. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Zabudowa ściany w salonie – o czym pamiętać przy jej planowaniu?
Meble to oczywiście najważniejszy element wyposażenia każdego wnętrza, który definiuje jego charakter. Salon to reprezentacyjna część domu, w której przyjmujemy gości i spędzamy czas. Dlatego musi być urządzony przede wszystkim stylowo, ale również praktycznie.
Nowoczesna zabudowa ściany w salonie pozwala na uzyskanie efektu minimalizmu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dzięki niej inne meble nie będą już potrzebne. Jeden mebel na całą długość i wysokość ściany w salonie bez problemu pomieści wszystko to, co trzeba schować, a przy tym będzie się prezentować niezwykle estetycznie. Planując zabudowę ściany w salonie (inspiracje w postaci wielu wizualizacji i realnych fotografii udowadniają, że to naprawdę rewelacyjne rozwiązanie!), musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. To przede wszystkim:
- dopasowanie do stylu i wielkości salonu – zasady aranżacji nie różnią się w tym przypadku od innych. Mebel na całą ścianę musi pasować do charakteru salonu i jego rozmiarów. Na to składa się przede wszystkim styl, kolorystyka i ewentualne zdobienia;
- realne potrzeby – nie ma sensu stawianie wielkiego i obszernego mebla w sytuacji, kiedy domowników jest niewielu i mają mało rzeczy;
- możliwości aranżacyjne – warto w pełni wykorzystać potencjał pomieszczenia. Jeśli ma nietypowy kształt, w tym skosy, wykonanie mebli do zabudowy na zamówienie będzie najlepszym rozwiązaniem.
Zobacz też: Co na ścianę w salonie? 15 pomysłów na wykończenie ściany w salonie [DUŻO ZDJĘĆ]
Zabudowa całej ściany w salonie – jakie ma zalety?
Zabudowa ściany w małym salonie może poniekąd kojarzyć się z czasami PRL-u, kiedy w niemal każdym polskim domu królowały mosiężne meblościanki. To było jednak bardzo praktyczne rozwiązanie! Można śmiało powiedzieć, że dziś powraca w odmienionej, nowoczesnej i jeszcze bardziej praktycznej postaci – czyli zabudowy ściany w salonie. Do najważniejszych atutów takiego rozwiązania możemy zaliczyć:
- oszczędność miejsca – zamiast kilku mebli, wystarczy jeden, za to maksymalnie wykorzystujący potencjał pomieszczenia;
- minimalistyczny wystrój – z tego samego powodu, co powyżej. Dodatkowo, jeśli zabudowa składa się z szuflad i szafek, bez odkrytych półek i regałów, mebel będzie wyglądać po prostu jak estetyczna ściana!
- łatwość utrzymania porządku – dzięki zabudowanej ścianie wszystkie potrzebne rzeczy możesz przechowywać w jednym miejscu, więc nic, co nie powinno znaleźć się na widoku, nie będzie przeszkadzać ani wprowadzać wrażenia chaosu.
Im mniej mebli, tym więcej przestrzeni, a tym samym nawet najmniejsze pomieszczenie będzie wyglądać na przestronne.
To Cię zainteresuje: Meble PRL znowu modne! 17 ikon polskiego designu, które musisz znać
Zabudowa ściany TV w salonie
Zabudowa ściany z telewizorem w salonie i zabudowa ściany w małym pokoju mają takie same zalety. To oszczędność miejsca i wprowadzanie spójnego charakteru, przy dodatkowej funkcjonalności. Półotwarty charakter takiej zabudowy pod sprzęt RTV sprawia, że całość prezentuje się równie estetycznie i elegancko. Najczęściej w takiej zabudowie telewizor jest również zabudowany, co daje wrażenie ściany kinowej.
Zabudowa ściany w salonie szafą
Zabudowa ściany z szafą w salonie to równie praktyczne rozwiązanie. Zabudowa meblowa ściany w salonie, zwłaszcza na wymiar, to także sprytna aranżacja która prezentuje się nowocześnie i estetycznie, a przy tym jest niezwykle praktyczna. Najważniejsze jest to, by wszystkie elementy zabudowy były ze sobą spójne. Najlepiej również, by drzwi szafy były przesuwne. Dzięki temu będzie ona doskonale wkomponowana w resztę zabudowy.
Zabudowa ściany w salonie półkami
Zabudowa ściany meblami w pokoju dziennym nie musi być zamknięta. Jeśli masz dużo książek, to zabudowa ściany na książki w postaci półek będzie wyglądać równie rewelacyjnie. Zasada projektowania takiego rozwiązania jest taka sama, jak w innych przypadkach: najważniejsza jest spójność i estetyczne wykonanie, a także konsekwencja w aranżacji pozostałej części pomieszczenia.
Zabudowa ściany z drzwiami w salonie
Co zrobić w sytuacji, gdy chcesz zabudować ścianę, na której znajdują się drzwi? Zabudowa ściany szafkami w salonie to rozwiązanie optymalne pod każdym względem. Wykorzystaj również miejsce nad drzwiami, jeśli jest go na tyle, by powiesić tam szafkę. Może ona służyć do przechowywania tych przedmiotów, z których nie korzystasz na co dzień.
Zabudowa ściany z oknem w salonie
Zabudowa ściany w pokoju dziennym, w którym znajduje się okno, może wykorzystać je jako punkt odniesienia. Ściany dookoła okna, a nawet nad nim (szczególnie w kamienicy i starym budownictwie, gdzie pomieszczenia są bardzo wysokie), z powodzeniem mogą być obudowane meblami. Jak wykorzystać przestrzeń pod oknem, by nie utrudnić do niego dojścia i by można je swobodnie otwierać i zamykać? Pomyśl o siedzisku pod oknem albo niewielkiej (niezbyt głębokiej) szafce na drobiazgi.
Zabudowa całej ściany w pokoju to rozwiązanie niezwykle praktyczne, a przy tym estetyczne i nowoczesne. Dzięki niemu nawet najmniejsze pomieszczenie zyska przestrzeń – nie trzeba bowiem rozstawiać w nim mebli, bo wszystkie znajdą się na jednej ścianie. Zabudowa ściany w pokoju dziecięcym czy młodzieżowym to tak samo trafne i praktyczne rozwiązanie. Dobrze dobrana zabudowa będzie wyglądać jak naturalne przedłużenie ściany, nie rzucając się w oczy i nie przytłaczając przestrzeni. Pamiętaj o tym, by wszystkie elementy zabudowy były ze sobą spójne – to gwarancja estetyki i stylu!