Zabudowa przedpokoju – jak zabudować wnękę w przedpokoju?
Zabudowa przedpokoju, nawet bardzo małego, pozwoli na maksymalne wykorzystanie przestrzeni do przechowywania odzieży i dodatków, a przy tym pomoże zadbać o schludny wygląd pomieszczenia. Jak zabudować wnękę w przedpokoju? Podpowiadamy!
Zabudowa przedpokoju – jakie ma zalety?
Przedpokój to przeważnie małe, a do tego wąskie pomieszczenie, w dodatku z reguły słabo oświetlone. Dlatego urządzenie go nie jest łatwym zadaniem. Wieszaki i półki są jednak niezbędne do przechowywania ubrań i akcesoriów. Przedpokój, w którym znajduje się wnęka, możesz zabudować – to doskonały sposób na wykorzystanie dostępnego miejsca.
Zabudowa do przedpokoju ma w zasadzie same zalety. Najważniejsze to:
- sprytne ukrycie półek i wieszaków, dzięki czemu w pomieszczeniu nie ma bałaganu ani wrażenia chaosu, a przy tym wszystko jest pod ręką;
- nadanie przestrzeni jednolitego, schludnego wyglądu, dzięki elementom w tym samym stylu;
- możliwość zaaranżowania dodatkowej przestrzeni użytkowej w postaci półek czy wieszaków, bez eksponowania ich.
Najpopularniejszym sposobem jest zabudowa szafy w przedpokoju, jednak nie w każdym przypadku będzie to konieczne. Jeśli masz wnękę o głębokości co najmniej 60 cm, a przy tym ma ona boczne ścianki i opcjonalnie tylną, wystarczy, że zamontujesz prowadnice i zainstalujesz na nich drzwi: przesuwne lub harmonijkowe. Dzięki temu nie ma konieczności zakupu szafy, a samodzielny montaż jest prosty i tani.
Zabudowa wnęki w przedpokoju – jak ją przeprowadzić?
Jak zabudować wnękę w przedpokoju? Możesz wybrać szafę do przedpokoju lub zabudować wnękę samodzielnie. Aby pełniła swoją funkcję jak najlepiej, powinna mieć co najmniej 60 cm głębokości. Dzięki temu możliwe będzie swobodne powieszenie kurtek i płaszczy.
Zabudowa małej wnęki w przedpokoju również jest możliwa, jednak jeśli jest płytka, to schowanie w niej odzieży wierzchniej może być trudne, a nawet niemożliwe – chyba że pozostawisz ją otwartą. Jednak w takim przypadku kurtki i płaszcze zawieszone na wieszaku będą wystawać z wnęki, co nie będzie wyglądać zbyt estetycznie.
Jeśli wnęka jest na całą wysokość ściany, aż do sufitu, pole manerwu w jej zagospodarowaniu jest jeszcze większe. Planując zabudowę wnęki w przedpokoju, pamiętaj o kilku kwestiach:
- drążek do wieszania odzieży wierzchniej – dobrze, jeśli będzie miał długość maksymalnie 1 m. Im będzie dłuższy, tym więcej rzeczy będziesz na nim wieszać: to oczywiste. Problem polega jednak na tym, że zbyt długi i za mocno obciążony drążek może się w końcu zgiąć lub nawet złamać. Jeśli masz więc sporo rzeczy do powieszenia na nim, a wnęka jest dość szeroka, lepiej podzielić ją na 2–3 części (oddzielając je ścianką) i zrobić kilka krótszych drążków, zamiast jednego bardzo długiego;
- półki na dole – na samym dole wnęki powinny znajdować się półki przeznaczone do przechowywania obuwia;
- szuflady – jeśli rozmiar wnęki na to pozwala, warto pomyśleć również o zamontowaniu kilku szuflad. Będą nieocenione do przechowywania drobiazgów: rękawiczek, szalików, pasków, parasoli czy okularów przeciwsłonecznych. Im więcej szuflad, tym większy porządek – wszystko będzie bowiem posortowane i schowane!
- górne półki – jeśli wnęka jest na tyle wysoka, że nad drążkiem na odzież wierzchnią znajdzie się jeszcze miejsce na dodatkowe półki, warto skorzystać z tego pomysłu. Możesz na nich swobodnie przechowywać to, co chcesz mieć pod ręką, ale jednocześnie nie używasz tego na co dzień;
- dodatkowe wieszaki pod sufitem – to rozwiązanie sprawdzi się w przedpokojach, w których wnęka jest aż do sufitu. Dorobienie dodatkowego drążka na ubrania, których używasz bardzo rzadko, jednak chcesz mieć je w przedpokoju, to doskonała opcja pozwalająca utrzymać porządek.
Zabudowa przedpokoju sprawdzi się zarówno w przypadku dużych pomieszczeń jak i tych małych. Bez problemu znajdziesz różne projekty dla jednych i drugich!
Zabudowa przedpokoju z siedziskiem – kiedy się sprawdzi?
Zabudowa wąskiego przedpokoju jest niemałym wyzwaniem: cokolwiek bowiem postawisz przy ścianach, zwęzi go jeszcze bardziej. Zabudowa małego przedpokoju powinna więc być dobrze przemyślana i najlepiej minimalistyczna, a jednocześnie maksymalnie wykorzystująca dostępną przestrzeń.
Jednym z dobrych pomysłów na dodanie funkcjonalności temu pomieszczeniu jest siedzisko. Możesz zdecydować się na gotowe siedzisko lub wykonać je samodzielnie, np. ze skrzyni z wiekiem, które obijesz tapicerką. Skrzynia może dodatkowo pełnić rolę schowka: na buty, parasole czy plecaki.
Zabudowa w przedpokoju – inspiracje i pomysły
Ilu ludzi, tyle pomysłów na aranżację wnętrz. Jeśli jednak masz mały przedpokój, warto zagospodarować go, pamiętając o kilku zasadach.
Po pierwsze: im mniejsze pomieszczenie, tym lepiej sprawdzi się minimalizm. Po drugie: wszystkie elementy jego wyposażenia powinny mieć zbliżony, a najlepiej ten sam kolor, a także fakturę. Po trzecie: do małych pomieszczeń wybieraj jasne kolory. Po czwarte: w niewielkich pomieszczeniach doskonale sprawdzą się lustra i szafy z lustrem. Odbijają światło, dzięki czemu przedpokój będzie wyglądał na większy i jaśniejszy.
Wśród najmodniejszych trendów króluje biała zabudowa przedpokoju. To kolor neutralny, dzięki czemu będzie doskonałym tłem dla dodatków w każdym innym kolorze. Oprócz tego biały najbardziej powiększa optycznie pomieszczenie i nadaje mu lekkości.
Nowoczesna zabudowa przedpokoju to także inne jasne i neutralne kolory: odcienie beżu, szarości czy jasne drewno. Jeśli kształt i powierzchnia pomieszczenia na to pozwalają, warto rozważyć narożną zabudowę przedpokoju.
Zabudowa liczników w przedpokoju – jak ją zrobić?
Częstym problemem, zwłaszcza w starym budownictwie, są liczniki elektryczne i gazowe w przedpokoju. Najczęściej są duże i daleko im do estetycznych, przez co po prostu szpecą pomieszczenie, a w dodatku od razu rzucają się w oczy. Rozwiązaniem może być zabudowa licznika gazowego w przedpokoju. Musi ona oczywiście zapewniać swobodny dostęp do licznika, dlatego powinna mieć drzwiczki lub przynajmniej frontowa ścianka powinna być łatwa do zdjęcia.
Jak zabudować licznik w przedpokoju? Najprostsze wyjście to dopasowanie 4 ścianek: dwóch bocznych, górnej i frontowej i połączenie ich oraz przytwierdzenie do ściany. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, pomyśl o zamontowaniu półeczek wewnątrz takiej skrytki. Sprawdzą się doskonale do przechowywania kluczy i innych drobnych przedmiotów.
Zabudowa pralki w przedpokoju – czy to dobre rozwiązanie?
Układ niektórych mieszkań i małych domów nie pozwala na to, by pralka znajdowała się w łazience. W takim przypadku najczęściej instaluje się ją w kuchni, a niekiedy także w przedpokoju. Jak zabudować pralkę w przedpokoju? Takie przedsięwzięcie wymaga bezpośredniego dostępu do gniazdka elektrycznego i odpływu.
Jeśli masz możliwość takiego podłączenia, zabudowa przedpokoju w bloku z pralką we wnęce może być dobrym rozwiązaniem, oszczędzającym wiele miejsca. Zabudowa długiego przedpokoju w ten sposób również się sprawdzi: nad pralką możesz zamontować półki i szuflady, a wszystko ukryć za drzwiami: przesuwnymi lub harmonijkowymi.
Ile kosztuje zabudowa przedpokoju?
Zabudowa przedpokoju może być albo bardzo tania, albo bardzo droga – wszystko zależy od wybranych rozwiązań. Ile kosztuje zabudowa przedpokoju? Cena uzależniona jest przede wszystkim od metrażu i od tego, czy korzystasz z gotowych rozwiązań (szafa przesuwna, półki) czy będziesz wykonywać je samodzielnie. Zabudowa przedpokoju na wymiar zawsze jest najdroższą opcją.
Zabudowa w przedpokoju, w którym znajduje się wnęka, to sprytny i estetyczny sposób na zagospodarowanie przestrzeni w maksymalnie funkcjonalny sposób. Im głębsza i wyższa wnęka, tym większe możliwości aranżacji. Drążek na odzież wierzchnią na wieszakach, półki na buty, szuflady na drobiazgi i dodatkowe, górne półki na rzadziej używane przedmioty to świetne rozwiązanie, które sprawdzi się także w bardzo małych przedpokojach. Jeśli warunki na to pozwalają, we wnęce w przedpokoju możesz schować nawet pralkę! Możliwości aranżacyjnych jest sporo, a większość rozwiązań jest prostych i tanich!