Projekt szafy przesuwnej. Jak zaprojektować szafę przesuwną?
Projekt szafy i innych mebli, a także wykonanie ich wedle własnego pomysłu, daje wiele satysfakcji i pozwala dopasować je w pełni do swoich wymagań i oczekiwań. Samodzielnie możesz wykonać także projekt szafy przesuwnej, dzięki czemu zyskasz funkcjonalny mebel odpowiadający w pełni Twoim potrzebom. Podpowiadamy, jak zrobić projekt szafy przesuwnej!
Projekt szafy – jaki wybrać?
Szafa przesuwna kojarzy się przede wszystkim z sypialnią. Warto jednak wiedzieć, że projekt szafy przesuwnej możesz wykonać także do innych pomieszczeń: przedpokoju, salonu, kuchni czy dziecięcego pokoju.
Do wyboru masz więc również:
- projekt szafy wnękowej (np. do przedpokoju);
- projekt szafy na wymiar (do przedpokoju, pokoju na poddaszu czy garderoby);
- projekt szafy narożnej;
- projekt szafy do zabudowy;
- projekt szafy przesuwnej – i to właśnie temu tematowi przyjrzymy się bliżej.
W pierwszej kolejności pomyśl nad rodzajem szafy – czy ma to być szafa do zabudowy, czy szafa wolnostojąca. Decyzję podejmij z uwzględnieniem potrzeb związanych z przechowywaniem oraz dostępną przestrzenią. W odróżnieniu od mebli wolnostojących system do zabudowy niemal zawsze jest wykonywany na zamówienie. Takie rozwiązanie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, nawet w bardzo wąskim przedpokoju czy niewielkim, dziecięcym pokoju.
Szafy przesuwne do zabudowy to także świetne rozwiązanie do sypialni (gdzie będzie pełniła rolę garderoby), do salonu czy kuchni (za przesuwnymi drzwiami ukryjesz słoiczki z przyprawami, zapasy spożywcze, zastawę stołową i akcesoria kuchenne).
Projekt szafy przesuwnej – o czym warto pamiętać?
Szafa na wymiar jest idealnie dopasowana do specyfiki pomieszczenia, jego wymiarów oraz ilości miejsca, którym dysponujesz. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujesz pewność, że każdy centymetr zostanie odpowiednio zagospodarowany i wykorzystany. Doskonałym pomysłem jest zaprojektowanie strefy przechowywania we wnęce. W tym przypadku szafa przesuwna na wymiar to niemal tylko i wyłącznie system szyn oraz zamontowane pomiędzy nimi skrzydła. W zależności od szerokości wnęki szafa wnękowa będzie miała dwa, trzy lub nawet cztery skrzydła.
Zanim wykonasz schemat szafy przesuwnej, rozejrzyj się dobrze po pomieszczeniu, w którym ma się znaleźć. Projektanci przekonują, by wykorzystać nawet bardzo skomplikowany projekt salonu czy sypialni oraz dostrzec potencjał np. we wspomnianych już wnękach. Specyficzne ukształtowanie pomieszczenia nie jest jednak warunkiem – szafę z drzwiami przesuwnymi równie dobrze możesz zaaranżować jako szafę na całą ścianę. Wówczas może kończyć się np. przed strefą wejścia. Jak wykonać projekt szafy? Podpowiadamy – krok po kroku!
Projektowanie szafy przesuwnej krok po kroku
Aby stworzyć wygodny, komfortowy w użytkowaniu system (niezależnie od tego, czy jest to garderoba do przedpokoju, czy może szafa do sypialni), kieruj się kilkoma podstawowymi regułami.
Krok 1. Ustal głębokość szafy przesuwnej
Najpierw ustal głębokość szafy przesuwnej. Nie powinna ona wynosić mniej niż 55-60 cm. Weź pod uwagę, że szerokość standardowego wieszaka to ok. 40 cm, jednak potrzebujesz więcej miejsca, aby drzwi nie gniotły ani nie niszczyły rękawów ubrań. Poza tym pamiętaj, że drzwi przesuwne zajmują ok. 10 cm głębokości szafy, które nie wliczają się do przestrzeni przechowywania.
Krok 2. Dopasuj drzwi szafy przesuwnej
Szerokość drzwi przesuwnych dostosuj do podziału wnętrza, ścianek i modułów. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której otwarte skrzydło przesłoni połowę półki, utrudniając tym samym dostęp do ubrań.
Krok 3. Zaplanuj projekt wnętrza szafy przesuwnej
W następnej kolejności przemyśl wewnętrzny układ szafy. Koszule, garnitury czy sukienki na specjalne okazje powinny być przechowywane na wieszakach, te zaś zawieszone na drążku. Jeśli dysponujesz większą ilością wolnego miejsca, zaplanuj dwa lub nawet trzy drążki – na dłuższe oraz krótsze elementy garderoby. Na wysokości ok. 170 cm zamontuj drążek na długie suknie i dłuższe okrycia wierzchnie. 120-140 cm wystarczy, aby wygodnie przechowywać spodnie, marynarki i spódnice, z kolei 100 cm to optymalna wysokość dla przechowywania koszuli i bluzek.
Krok 4. Pomyśl o dodatkowych elementach szafy przesuwnej
Projekt wnętrza szafy przesuwnej powinien uwzględniać również dodatkowe elementy garderoby, ale także przedmioty czy sprzęty, które wolisz ukryć za przesuwnymi drzwiami. Półki na buty to podstawa – system wysuwany pozwoli na szybkie zlokalizowanie poszukiwanej pary. Niezbędne są również – oprócz otwartych półek na niegniotącą się odzież, ręczniki, pościel i szlafroki – szuflady, w których schowasz m.in. bieliznę i skarpetki. Projekt szafy przesuwnej z szufladami będzie strzałem w dziesiątkę w każdym domu!
Jeśli szafa ma być wyposażona w otwarte półki, zaplanuj je tak, by znajdowały się na wysokości wzroku. Przeznacz je najlepiej na najczęściej używaną odzież. Poniżej półek powinny znajdować się szuflady. Na najniższym poziomie mogą się znaleźć wspomniane półki na buty, na najwyższym – odzież sezonowa.
Deska do prasowania, odkurzacz, żelazko, kosz na pościel i ręczniki wymagają zazwyczaj indywidualnego podejścia i uwzględnienia w projekcie wnętrza szafy wnękowej w przedpokoju czy sypialnianej garderoby. Sięgnij także po akcesoria, które pomogą Ci w uporządkowaniu wnętrza szafy. Separatory do szuflad, wysuwane druciane kosze, plastikowe kosze na kółkach czy wiszące organizery sprawią, że porządki w szafie nie będą zbyt często potrzebne.
Projekt szafy przesuwnej – jak dopasować go do aranżacji?
Mimo że wnętrze szafy jest kluczowe dla wygody jej użytkowania, ogromną uwagę warto poświecić także jej wyglądowi oraz wkomponowaniu jej w aranżację. Doskonałym pomysłem są szafy przesuwne z lustrem, które w oczywisty sposób uzupełniają strefę przechowywania i wpisują się w charakter prywatnej garderoby. Poza tym szafa z lustrem powoli na wizualne powiększenie przestrzeni – szklana tafla będzie odbijać wiązki światła, dzięki czemu pomieszczenie wyda się przestronniejsze, niż jest w rzeczywistości.
Lustro jest bardzo przydatnym gadżetem, jednak wcale nie absolutnie niezbędnym. Dzięki ujednoliceniu frontów drzwi przesuwnych szafy uzyskasz zwartą zabudowę, która dodatkowo – dzięki odpowiednio dobranym kolorom – idealnie scali się z powierzchnią ściany. Zachowasz tym samym lekkość aranżacji, nie przeładujesz również wnętrza.
Jeśli z kolei wybierasz meble na wymiar do raczej małego czy wręcz ciasnego pomieszczenia (niezależnie od tego, czy są to wnękowe szafy do przedpokoju, czy też szafy przesuwne do sypialni), postaw na jasne wykończenie. Sprawdzą się tu m.in.: jasne drewno czy okleina, ponadto gładkie, nawet lekko połyskliwe powierzchnie.
Ile kosztuje projekt szafy przesuwnej?
Obawiasz się, że samodzielne zaprojektowanie i wykonanie szafy przesuwnej to zbyt poważne i ryzykowne przedsięwzięcie? Stworzenie projektu możesz zlecić specjaliście lub wykonać projekt szafy przesuwnej online. Z projektem szafy przesuwnej w programie poradzisz sobie bez większego problemu.
Ile kosztuje projekt szafy przesuwnej? Cena zależy przede wszystkim od wybranego sposobu jego realizacji. Zlecenie projektu specjaliście jest droższe niż samodzielne wykonanie projektu w programie (bywają również darmowe wersje). Wiele zależy również od tego, czy jest to projektant niezależny, czy pracuje dla danego sklepu. W tym ostatnim przypadku wycena i projekt mogą być czasami darmowe, jeśli mebel będzie zamawiany właśnie w tym sklepie.
Przemyślany i dopracowany projekt szafy przesuwnej to podstawa do tego, by w pomieszczeniu zapanował ład i porządek. Dzięki szafie przesuwnej zyskasz sporo miejsca do wygodnego przechowywania wszystkich ubrań, a także sprzętów i elementów, których nie chcesz eksponować. Możesz zaplanować jeden duży system lub zabudowę w kilku oddzielnych pomieszczeniach. Szafa przesuwna wygląda elegancko i estetycznie, a także wizualnie nie zabiera wiele przestrzeni. Wyposażona w lustra na frontach może ją wręcz optycznie powiększyć.