Zabudowa garderoby – jak zabudować garderobę i dlaczego warto to zrobić?
Zabudowa garderoby to najlepszy sposób, by w 100% wykorzystać całe miejsce do przechowywania. Dobrze zaprojektowana i zagospodarowana garderoba będzie pojemna, a jednocześnie łatwo będzie utrzymać ład w całej jej zawartości. Jak zabudować garderobę, by stworzyć funkcjonalne miejsce, z którego przyjemnie będzie się korzystać? Podpowiadamy!
Zabudowa garderoby – jak ją zaplanować?
Jak zaplanować zabudowę garderoby? Projekt powinieneś poprzedzić wykonaniem dokładnych pomiarów pomieszczenia czy wnęki, którą dysponujesz. Jeśli planujesz samodzielnie wykonać zabudowę z gotowych systemów modułowych, pomiarami najprawdopodobniej zajmiesz się na własną rękę. Jeżeli to stolarz wykona Twoją zabudowę garderoby, wymiary spisze samodzielnie, by jak najlepiej dopasować meble do miejsca, którym dysponujesz.
Jeśli zlecisz wykonanie swojej garderoby stolarzowi, z pewnością doradzi Ci on, w jaki sposób zaplanować to miejsce, by było funkcjonalne. Chcesz sam zaprojektować swoją zabudowę garderoby? Systemy do przechowywania dostępne w wielu sklepach sieciowych pozwolą Ci stworzyć przestronną, praktyczną i piękną szafę. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, przejrzyj inspiracje dostępne często na stronach internetowych sklepów z systemami do przechowywania.
Zabudowa garderoby na poddaszu – o czym warto pamiętać?
Zabudowa garderoby ze skosem to bardziej wymagające zadanie, które warto zlecić specjaliście. Tylko przy pomocy mebli na wymiar można wykonać zabudowę garderoby pod skosem, która w pełni wykorzysta każdy zakamarek.
Jak wykonać zabudowaną garderobę na poddaszu? Niskie ścianki kolankowe możesz wykorzystać jako miejsce na praktyczne, zamknięte schowki, np. na buty czy akcesoria. W miejscu, w którym ścianki sięgają 150 cm, możesz już wykonać właściwie wszystkie elementy klasycznej garderoby i stworzyć miejsce na szuflady, wieszaki czy otwarte półki. Projektując meble do garderoby na poddaszu, pamiętaj o odpowiednim oświetleniu – szczególnie jeśli w wydzielonym miejscu na garderobę nie ma dostępu do światła dziennego. Jeśli szukasz więcej inspiracji i pomysłów na to, jak urządzić swoją garderobę na poddaszu, sprawdź nasz artykuł Garderoba na poddaszu – fakty i mity. Jak urządzić garderobę pod skosem?
Zabudowana garderoba – jakie ma zalety?
Garderoba w zabudowie, szczególnie ta wykonana na wymiar przez stolarza, ma niemal same plusy. Jedyną wadą, jakiej można się dopatrzyć, jest stosunkowo wysoka cena w porównaniu z gotowymi meblami dostępnymi w sieciówkach. Jeśli zależy Ci na taniej zabudowie, skorzystaj z gotowych szaf modułowych – odrobina kreatywności i czasu poświęconego na projektowanie pozwolą Ci uzyskać świetny efekt. Jeśli jednak budżet pozwala Ci na wykonanie zabudowy na wymiar, wybierz właśnie ją! Jakie są największe zalety garderoby w zabudowie?
- W 100% zagospodarowana przestrzeń. Niezależnie od tego, czy wykonujesz zabudowę wąskiej garderoby, wypełniasz ogromną wnękę w sypialni czy chcesz zagospodarować małą garderobę na poddaszu, wykonując meble na wymiar, możesz w pełni wykorzystać każdy zakamarek swojego wnętrza.
- Personalizacja. Masz dużo par butów? Wykonaj taką zabudowę, która pozwoli Ci je wygodne przechowywać i eksponować. Kolekcjonujesz torebki? Projektant garderoby może zagospodarować przestrzeń tak, by nie zabrakło miejsca na żadną z nich. Większość swoich ubrań przechowujesz na wieszakach? Żaden problem – w Twojej garderobie może zmieścić się tyle wieszaków, ile potrzebujesz.
- Estetyka. Decydując się na garderobę w zabudowie, możesz mieć wpływ na jej wygląd od początku do końca – zarówno na elementy funkcjonalne, jak i na jej wygląd. Wybierasz więc dokładnie takie półki, jakie Ci się podobają i takie fronty, które pasują do aranżacji całego mieszkania. Zabudowa na wymiar jest również zawsze idealnie dopasowana do wnęki czy pomieszczenia, dzięki czemu wygląda bardzo estetycznie i schludnie.
Zabudowa garderoby w sypialni czy w przedpokoju – gdzie ją zrobić?
Jesteś na etapie projektowania swojego wymarzonego domu i zastanawiasz się, gdzie najlepiej umieścić garderobę? Najczęściej wybieranymi opcjami jest zabudowana garderoba w sypialni lub w przedpokoju. Która z nich jest lepsza?
Zabudowana garderoba w przedpokoju będzie lepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz w niej przechowywać również kurtki czy buty. Dlaczego? Będzie Ci zwyczajnie łatwiej szybko przebiec przez przedpokój, jeśli w ostatniej chwili zdecydujesz się jednak na inną kurtkę.
Garderoba w sypialni to również bardzo wygodne rozwiązanie – można z niej skorzystać tuż po wyjściu z łóżka i ubrać się, nie opuszczając sypialni. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się, kiedy do sypialni przylega również osobna łazienka.
Ile kosztuje zabudowa garderoby?
Ile kosztuje zabudowa garderoby? Cena uzależniona jest przede wszystkim od wielkości zabudowy, materiałów i rozwiązań, jakie zostały zastosowane (np. szuflady będą zawsze droższe niż zwykłe półki). Istotne jest również to, czy zabudowa ma być otwarta, czy ma mieć drzwi, a jeśli tak, to czy mają być otwierane klasycznie, czy wolisz szafę z drzwiami przesuwnymi (te ostatnie będą najdroższą opcją). Jeśli chcesz wykonać tanią zabudowę garderoby u stolarza i zależy Ci na tym, by była osłonięta od reszty pomieszczenia, postaw na samą konstrukcję, półki, wieszaki i szuflady, a całość osłoń praktyczną i bardzo tanią… zasłonką, którą powiesisz na poprzecznym drążku.
Garderoba do zabudowy to praktyczne i estetyczne rozwiązanie, w które zawsze warto zainwestować. Niezależnie od tego, czy robisz zabudowę niewielkiej garderoby ze skosami, czy przestronnej garderoby stanowiącej osobne pomieszczenie, możesz stworzyć stylową i w pełni funkcjonalną przestrzeń.