Biurko pod oknem – sprawdź 7 pomysłów na aranżację biurka pod oknem
Biurko pod oknem to jedna z najczęściej wybieranych konfiguracji podczas aranżowania domowego biura czy pokoju dla ucznia. Nic w tym dziwnego – naturalne, dzienne światło pomaga w skupieniu i nie męczy oczu. Urządzając miejsce do pracy w ten sposób, pamiętaj o właściwym rozplanowaniu rozmieszczenia mebli. Szukasz pomysłu na biurko pod oknem? Mamy dla Ciebie garść inspiracji – czytaj dalej!
Biurko pod oknem – czy to korzystne ustawienie?
Co na temat ułożenia miejsca do pracy mówi feng shui? Biurka i sekretarzyki pod oknem to świetne rozwiązanie, ale jeśli chciałbyś, aby ułożenie idealnie zgadzało się z tą starożytną praktyką planowania przestrzeni, powinieneś pamiętać o kilku szczegółach:
- nie ustawiaj biurka tyłem do drzwi,
- nie organizuj miejsca do pracy w sypialni,
- spróbuj ułożyć biurko tak, by za plecami mieć ścianę,
- najlepiej, by biurko stało bokiem do okna.
Oczywiście w rzeczywistości trudno w 100% spełnić wszystkie te wymagania, ale jeśli zastanawiasz się, jak najlepiej ustawić biurko pod oknem, porady te mogą być inspiracją i podpowiedzią.
Biurko pod oknem – aranżacje, które Cię zainspirują
Szukasz pomysłu na to, jak zaaranżować miejsce do nauki lub pracy i w jaki sposób ustawić biurko pod oknem? Mamy dla Ciebie 7 praktycznych pomysłów, spośród których z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
1. Blat pod oknem jako biurko
Biurko z blatu pod oknem to świetny pomysł, jeśli zależy Ci na uzyskaniu dużej przestrzeni roboczej – większej niż w przypadku tradycyjnego biurka. To bardzo praktyczne rozwiązanie, jeśli z biurka ma korzystać więcej niż jedna osoba. Blat możesz poprowadzić przez całą szerokość ściany z oknem, co pozwoli funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń nawet w niewielkim pokoju. A jak zrobić biurko z blatu pod oknem? Wystarczy, że kupisz blat w odpowiednim rozmiarze i przymocujesz go do ścian przy pomocy specjalnych kątowników.
2. Biurko pod oknem dachowym
Skosy bardzo często ograniczają możliwości aranżacyjne – warto o tym pamiętać, planując biurko pod oknem na poddaszu. Najważniejsze, by ustawić biurko w takim miejscu, gdzie sufit nie będzie przeszkadzał w wygodnym korzystaniu z zaaranżowanej przestrzeni. Jeśli planujesz postawić biurko pod ścianą kolankową, musi być ona odpowiedniej wysokości. Pamiętaj również, że pomieszczenia z oknami dachowymi szybko się nagrzewają – bardzo istotne jest więc, by pamiętać o roletach, które w upalne dni ograniczą dostęp promieni słonecznych do wnętrza mieszkania.
3. Biurko pod oknem w zabudowie
Jeśli planujesz wykonanie mebli na wymiar, świetnym rozwiązaniem jest również biurko zabudowane pod oknem. Taka zabudowa wykonywana zazwyczaj przez stolarza z uwzględnieniem wymiarów pokoju składa się zwykle z biurka połączonego z praktycznymi półkami i szafkami do przechowywania. Taka zabudowa jest bardzo funkcjonalna, estetyczna i w pełni wykorzystuje dostępną przestrzeń – szczególnie dobrze sprawdza się w niewielkich pokojach. Jeśli aranżujesz małe pomieszczenie, pamiętaj również, by wybrać odpowiedni kolor zabudowy. W niewielkich pokojach świetnie sprawdzi się pastelowe czy białe biurko pod oknem lub takie w kolorze jasnego drewna.
4. Biurko pod oknem w pokoju dziecka
Biurko dla dziecka pod oknem powinno być odpowiednio duże – tak, by uczeń mógł wygodnie rozłożyć się ze wszystkimi podręcznikami, zeszytami i przyborami. Każde biurko pod oknem – w pokoju dla chłopca czy dziewczynki – powinno być wyposażone również w szafki do przechowywania, w których po skończonej pracy dziecko schowa wszystko, co pozostawione na biurku zagraca przestrzeń. Dla ucznia świetnie sprawdzi się również biurko regulowane, które rośnie razem z dzieckiem.
Biurko młodzieżowe, mimo że postawione pod oknem, musi być przede wszystkim dobrze doświetlone – w końcu dzieci i nastolatkowie często spędzają przy nim czas również po zmroku (szczególnie zimą). Zadbaj więc o to, by oprócz odpowiedniego biurka, dobrać również właściwe oświetlenie biurka ucznia.
5. Biurko podwójne pod oknem
Długie biurko pod oknem to świetnie rozwiązanie w pokojach dziecięcych, w których mieszka dwoje lub więcej dzieci. By nieco zróżnicować aranżację i dać najmłodszym poczucie własnej przestrzeni, warto dla każdego z dzieci użyć innego koloru, np. szufladek pod biurkiem. Dzięki temu zawsze będzie jasne, do kogo należą skarby pochowane w szufladach.
6. Biurko narożne pod oknem
Narożne biurko pod oknem w pokoju to świetne i bardzo wygodne rozwiązanie. Jeśli tylko dysponujesz wystarczającą przestrzenią i potrzebujesz sporo miejsca do pracy, biurko narożne będzie doskonałym wyborem.
Tego rodzaju biurko jest zwykle głębsze od tradycyjnego, a jeśli wybierzesz odpowiedni model, dopasujesz go nawet do niewielkiego pomieszczenia. Zyskasz więcej miejsca do pracy, więcej miejsca do przechowywania i więcej miejsca na nogi. Do tego przyjemny, relaksujący widok z okna, który pozwoli na kilka minut oderwać się od obowiązków i idealne miejsce do pracy gotowe!
7. Biurko pod oknem balkonowym
A gdyby tak umieścić biurko pod dużym oknem balkonowym? Dlaczego nie! Okno balkonowe daje bardzo dużo światła i sprawi, że praca z pewnością będzie przyjemniejsza. Oczywiście należy przede wszystkim zadbać o to, by biurko nie przeszkadzało w wygodnym wychodzeniu na balkon. Ustaw je więc w odpowiedniej odległości lub zgodnie z zasadami feng shui – prostopadle do okna i pod tą jego częścią, która nie służy również jako drzwi balkonowe. Pomyśl tylko – otwarte na oścież drzwi balkonowe, wygodne, duże biurko pod oknem, śpiew ptaków, promienie słońca wpadające do wnętrza mieszkania, gorąca kawa… tak można pracować, prawda?
Biurko pod oknem a kaloryfer – jak to rozwiązać?
W wielu domach czy mieszkaniach kaloryfery montowane są bezpośrednio pod oknem lub w jego okolicach. Jak w takiej sytuacji pogodzić biurko pod oknem z kaloryferem? Pamiętaj, że nie powinno się całkowicie zasłaniać grzejników. Prowadzi to do strat energii, co nie jest dobre ani dla Twojego portfela, ani dla naszej planety. Jeśli zastanawiasz się, jak rozwiązać kwestię: biurko pod oknem a grzejnik, najprostszym rozwiązaniem może być po prostu odsunięcie biurka o ok. 10 cm od kaloryfera, tak by zapewnić cyrkulację powietrza.
Biurko pod oknem w bloku – jak je zmieścić?
Urządzasz miejsce do pracy w niewielkim pomieszczeniu w bloku? Wszystko da się zrobić! Jeśli planujesz korzystać z niego tylko okazjonalnie, świetnie sprawdzi się biurko składane pod oknem, które na co dzień nie będzie zajmowało miejsca, a w razie potrzeb zamieni się w wygodne miejsce do pracy. W małych pomieszczeniach świetnie sprawdzi się również biurko pod oknem na wymiar wykonane przez stolarza. Taka zabudowa może obejmować nie tylko samo miejsce do pracy, ale np. półki, szafę i biurko pod oknem, czyli wszystko to, czego potrzeba, by pracować wygodnie i efektywnie.
Jeśli nie jesteś w stanie wygospodarować osobnego pomieszczenia do pracy, postaw biurko w sypialni pod oknem. Może takie ustawienie nie będzie w 100% zgodne z zasadami feng shui, ale to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż praca w łóżku z laptopem na kolanach.
Światło dzienne, możliwość wpuszczenia świeżego powietrza i przerzucenia wzroku z komputera na soczystą zieleń na podwórku – to ogromne zalety, które przemawiają za postawieniem biurka pod oknem. Jeśli tylko masz taką możliwość, warto się nad tym zastanowić!