Jak odnowić boazerię? 7 pomysłów na odnowienie boazerii
Coraz więcej osób woli odnowić starą boazerię zamiast zerwać ją ze ściany. To szybkie i oszczędne rozwiązanie, które odsuwa widmo pracochłonnego remontu (prostowania ścian, łatania dziur, gruntowania i malowania). Na dodatek pozwala odmienić wnętrze nie do poznania. Pod warstwą pożółkłego lakieru kryje się przecież naturalne drewno – materiał ponadczasowy i łatwy w renowacji. Wystarczy nadać mu nowe wykończenie, a zyska modny, atrakcyjny wygląd.
Kluczowe pytanie brzmi: jaką metodę renowacji wybrać? W sklepach znajdziemy całą masę produktów do drewna, które różnią się właściwościami, rodzajem zastosowania czy ceną. Przed podjęciem decyzji, warto przyjrzeć im się nieco bliżej. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najciekawsze sposoby na to jak odnowić starą boazerię.
Boazeria w nowym kolorze
Malowanie boazerii na kolor to najczęściej wybierane rozwiązanie. Kryjąca farba do drewna pozwala uzyskać jednolitą, gładką powierzchnię, bez widocznego rysunku słojów czy przebarwień. Najlepiej sprawdzają się jasne odcienie (klasyczna biel, delikatne szarości, beże lub pastele), dzięki którym pomieszczenie wygląda na większe i traci podobieństwo do ponurego grobowca. Równie istotny co kolor jest rodzaj farby. Trzeba zwrócić uwagę na skład, konsystencję, trwałość oraz przyczepność produktu. Podpowiadamy, które z dostępnych farb zdadzą egzamin celująco, a których lepiej unikać.
Malowanie boazerii farbą akrylową
Planując renowację boazerii, możemy śmiało sięgnąć po farby akrylowe do drewna (tzw. emalie akrylowe). Unikajmy natomiast farb emulsyjnych, przeznaczonych do malowania ścian i sufitów. Emalie akrylowe do drewna zapewniają dobre krycie, są gęste, wydajne i łatwo się rozprowadzają. Żeby uzyskać gładką powłokę bez prześwitów, wystarczy nałożyć na boazerię 2 (w skrajnych wypadkach 3) warstwy farby .
Malowanie boazerii farbą akrylową wymaga odpowiedniego przygotowania. Okładzina musi być czysta, gładka i sucha. Należy ją starannie umyć, odtłuścić, zmatowić papierem ściernym i odpylić. Jeśli zauważymy niewielkie dziury i ubytki, uzupełnijmy je za pomocą masy szpachlowej do drewna. Oprócz tego możemy zastosować jeden z dostępnych na rynku preparatów gruntujących. W ten sposób zapewnimy farbie lepszą przyczepność i zwiększymy trwałość powłoki. Pamiętajmy, żeby wybrać produkt zalecany przez producenta, który może być łączony z zakupioną przez nas emalią.
Malowanie boazerii farbami kredowymi
Farby kredowe są używane przede wszystkim do renowacji mebli, ale nadają się równie dobrze do odnawiania boazerii oraz innych powierzchni drewnianych. W zależności od tego, ile warstw naniesiemy i w jaki sposób rozprowadzimy farbę, możemy uzyskać rozmaite efekty: pełnego krycia, przecierki albo delikatnego wybielenia.
W przeciwieństwie do emalii akrylowej farba kredowa zdaje egzamin niemal na każdym podłożu. Nie ma znaczenie, czy jest ono lakierowane, pomalowane farbą, czy zabezpieczone woskiem. Oznacza to, że możemy zrezygnować ze żmudnego szlifowania i matowienia boazerii. Wystarczy przemyć panele wodą z dodatkiem detergentu, aby pozbyć się kurzu, tłuszczu i zgromadzonych przez lata zabrudzeń. Jedyna dodatkowa praca, którą należy wykonać, to zabezpieczenie pomalowanej powierzchni. Farba kredowa jest narażona na ścieranie i zabrudzenia, dlatego musimy utwardzić ją lakierem lub bezbarwnym woskiem.
Przygotujmy się również na większe wydatki – farba kredowa kosztuje dwukrotnie więcej niż emalia akrylowa o tej samej pojemności. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest bardzo wydajna i znacząco przyspiesza pracę.
Boazeria w wydaniu naturalnym
Jeśli boazeria jest w dobrym stanie, możemy postawić na naturalne wykończenie: wyeksponować fakturę, usłojenie i kolor drewna. W tym celu należy dokładnie oczyścić powierzchnię okładziny i zedrzeć z niej starą, błyszczącą warstwę lakieru. Jest to zajęcie bardzo pracochłonne, które wymaga odpowiednich narzędzi (papier ścierny z pewnością nie wystarczy) i dużych pokładów cierpliwości. Nie wolno zapominać o miejscach trudno dostępnych i naprawie ewentualnych ubytków. Na tak przygotowaną powierzchnię nanosimy transparentny preparat, który zabezpieczy drewno przed żółknięciem, działaniem wilgoci czy zabrudzeniem. Jaki produkt zastosować, żeby zapewnić boazerii trwałą ochronę i estetyczny wygląd?
Lakierowanie boazerii
Do zabezpieczenia boazerii sprawdzi się nowoczesny lakier do drewna. Ważne, żeby wybrać produkt przeznaczony do użytku wewnętrznego: bezpieczny dla zdrowia, bezzapachowy i szybkoschnący. W sklepach znajdziemy lakiery bezbarwne, które tworzą na drewnie transparentną powłokę ochronną, jak również lakiery koloryzujące. Oprócz tego możemy wybierać między różnymi rodzajami wykończenia: matowym, półmatowym oraz błyszczącym. Lakierowanie boazerii to czynność bardzo prosta. Preparat nakładamy oszczędnie, cienkimi warstwami, używając wąskiego pędzla lub wałka. Pamiętajmy, że ruch naszej ręki powinien być zgodny z kierunkiem ułożenia słoi.
Olejowanie boazerii
Olej wnika w strukturę deski i nie zostawia widocznej powłoki na jej powierzchni. Delikatnie podkreśla usłojenie i kolor drewna, zachowując naturalny wygląd materiału. Zapewni nieco słabszą ochronę przed uszkodzeniami niż lakier, za to nie sprawia żadnych problemów w zakresie późniejszej renowacji. Gdy powierzchnia desek wyblaknie, wystarczy powtórzyć zabieg, nakładając nową warstwę oleju.
Boazeria bielona
Ciekawym sposobem na renowację boazerii jest bielenie. Zamiast malować okładzinę farbą kryjącą, możemy nadać jej białawy, rozmyty kolor, a równocześnie uwydatnić rysunek sęków i słojów. Bielenie pozwala uzyskać efekt postarzanego drewna, podkreśla surowy charakter materiału i jego naturalną szlachetność. Zabieg może być wykonany na kilka sposób. Jakie metody bielenia boazerii mamy do wyboru?
Malowanie boazerii białą bejcą
Najprostszy sposób polega na pomalowaniu boazerii białą bejcą. Dzięki temu nadamy drewnu wyraźne zabarwienie, a równocześnie zachowamy widoczny układ słojów. W razie potrzeby możemy łatwo zwiększyć intensywność koloru – wystarczy, że pokryjemy boazerię kolejną warstwą preparatu. Bejcę nanosimy miękkim pędzlem na starannie oczyszczone, wyszlifowane i odpylone drewno. Po skończonym malowaniu musimy zabezpieczyć powierzchnię za pomocą bezbarwnego lakieru albo wosku.
Bielenie boazerii za pomocą wosku
Jeśli chcemy osiągnąć delikatniejszy efekt, zastosujmy wosk wybielający do boazerii. Zamiast wsiąknąć w deskę, utworzy na jej powierzchni jedwabistą, śnieżną powłokę. Preparat nakładamy za pomocą miękkiego pędzla lub szmatki flanelowej i delikatnie wcieramy. Przed położeniem pierwszej warstwy, zadbajmy o staranne przygotowanie podłoża (czyszczenie, szlifowanie, odpylanie). Wosk nie nadaję się do stosowania na powierzchniach lakierowanych, więc czeka nas mozolne zdrapywanie starej, błyszczącej powłoki.
Ługowanie boazerii
Kolejna metoda bielenia boazerii to tzw. ługowanie. Zabieg polega na użyciu specjalnej emulsji do ługowania, która wsiąka w drewno i zmienia jego strukturę. Powierzchnia deski zostaje lekko wybielona, a rysunek słojów pięknie wyeksponowany. Ługowanie przynosi świetne rezultaty, ale – w przypadku dużych powierzchni – jest bardzo pracochłonne. Żeby ług zadziałał prawidłowo, należy starannie oczyścić boazerię i usunąć z niej starą, nieprzepuszczalną warstwę lakieru. Wybielona powierzchnia musi być ponownie zmatowiona, dokładnie odkurzona z pyłu, a na koniec zabezpieczona olejem, emulsją mydlaną albo lakierem. >> jak ługować drewno?