Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Farba lateksowa – jak malować farbą lateksową?

Jak uzyskać gładkie ściany i sufity bez smug, stosując farbę lateksową? Jak malować farbą lateksową? Kluczem jest odpowiednie przygotowanie podłoża, właściwy dobór narzędzi oraz technika malowania. Podpowiadamy, jak malować farbą lateksową, aby uniknąć nieestetycznych prześwitów. Doradzamy, jak zagruntować podłoże przed malowaniem farbą lateksową. Zdradzamy również, jaki wałek do farby lateksowej wybrać. Z naszym poradnikiem samodzielne malowanie farbą lateksową, zamiast przykrym obowiązkiem, stanie się przyjemnością.

Krok 1. Wybór farby lateksowej

Farby lateksowe do ścian i sufitów należą do grupy wodorozcieńczalnych emulsji nazywanych również farbami dyspersyjnymi. W swoim składzie, podobnie jak farby akrylowe, mają rozpuszczone w wodzie pigmenty, wypełniacze oraz żywice syntetyczne. W przypadku farb lateksowych (zwłaszcza w farbie lateksowej do kuchni i farbie lateksowej do łazienki) zawartość tego ostatniego składnika jest jednak znacznie wyższa niż w emulsjach akrylowych. Dzięki temu farby lateksowe odznaczają się znacznie wyższą odpornością na uszkodzenia mechaniczne powstające w wyniku szorowania na sucho czy na mokro. Farby lateksowe zmywalne charakteryzują się także nieco większą gęstością oraz lepszym nakładaniem i „rozlewaniem się” na malowanej powierzchni. Jaka farba lateksowa będzie najlepsza?

Wybierając farbę lateksową do ścian i sufitów, warto przyjrzeć się jej składowi i cechom, zamiast kierować się wyłącznie ceną. Często zdarza się, że produkty ze średniej półki cenowej zawartością żywic syntetycznych oraz pigmentów, które gwarantują wyrazisty i trwały kolor, dorównują najdroższym dostępnym na rynku emulsjom lateksowym. Warto również zwrócić uwagę na wydajność farby lateksowej. Jednym litrem najtańszej emulsji lateksowej przeważnie pokrywa się znacznie mniejszą powierzchnię ścian czy sufitów, niż stosując z pozoru droższe farby. Istotną właściwością, którą powinna posiadać dobra farba lateksowa, jest także paroprzepuszczalność. Pomalowane farbą lateksową o wysokiej paroprzepuszczalności ściany będą mogły „oddychać”, czyli oddawać zgromadzoną w tynku parę wodną.

Pamiętaj! Emulsje lateksowe mogą mieć matowe, satynowe lub połyskliwe wykończenie. Matowa farba lateksowa sprawdzi się na nierównych ścianach ze szczelinami i ubytkami, a satynowa i z połyskiem na gładkich powierzchniach.

Krok 2. Kompletowanie narzędzi do malowania farbą lateksową

Wydaje się, że nie ma nic trudnego w doborze narzędzi do malowania farbą lateksową. To błędne myślenie, bowiem od tego, czy zastosujemy właściwe wałki i pędzle zależy w dużej mierze efekt końcowy. Nieodpowiednie akcesoria mogą przyczynić się nie tylko do wydłużenia czasu malowania, ale także do powstawania niechcianych smug. Jaki wałek i jaki pędzel wybrać do nakładania na ściany i sufity emulsyjnej farby lateksowej? Do malowania farbą lateksową dużych powierzchni ścian i sufitów najczęściej stosuje się szerokie wałki do lateksu. Są to przeważnie wałki malarskie ze sztucznym runem, na przykład z mikrofibry, gąbki (poliamidowy), poliakrylu czy poliestru. Chcąc uzyskać gładką ścianę po malowaniu farbą lateksową, najlepiej wybierać wałki o niskim włosiu – najlepiej do 5 milimetrów.

Do malowania farbą lateksową trudnych do pokrycia wałkiem miejsc na ścianach i sufitach stosuje się natomiast pędzel o krótkim, syntetycznym włosiu. Można nim nakładać farbę lateksową na przykład na ścianki wnęki okiennej, przy listwach przypodłogowych, w narożnikach pokoju czy za kaloryferem lub rurami. Inne akcesoria, które będą przydatne podczas malowania emulsją lateksową, to między innymi kijek teleskopowy. Dopinany do rączki wałka pozwala bez konieczności korzystania z drabiny pomalować z podłogi sufit, a także nałożyć warstwę farby lateksowej na wysokie ściany. Do zabezpieczenia posadzki, okien, parapetów, schodów i mebli przydatne będą folia i taśma malarskie. Szykując się do malowania pomieszczenia farbą lateksową, nie można również zapomnieć o kuwecie na farbę (najlepiej z kratką do ściągania nadmiaru farby z wałka), mieszadle do farby oraz o pojemniku czy chochli, którą nalewać się będzie małą ilość farby do kuwety.

Pamiętaj! Informację o typie wałka i pędzla zalecanych do stosowania do konkretnego typu farby lateksowej przed zakupem akcesoriów sprawdź na karcie technicznej produktu.

Krok 3. Przygotowanie podłoża pod farbę lateksową

Niezależnie, czy farba lateksowa będzie nakładana na pomalowaną wcześniej ścianę czy też na świeżo położony tynk, najważniejszą wstępną czynnością jest jej dokładne odpylenie i oczyszczenie. W tym celu można wykorzystać odkurzacz (niekoniecznie budowalny) z miękką, szczotkową końcówką lub czystą miotłę. Przeznaczona do malowania emulsją lateksową powierzchnia powinna zostać odkurzona lub zamieciona „miejsce w miejsce”, aby uniknąć pokrywania farbą kurzu, pajęczyn czy drobnych śmieci i pyłków. Do plam, które mogą powodować gorszą przyczepność farby lateksowej, najlepiej zastosować szmatkę zmoczoną w roztworze delikatnego detergentu (na przykład płynu do mycia naczyń).

Podłoże malowane farbą lateksową wymaga również zagruntowania, aby na całej powierzchni odznaczało się ono równomierną chłonnością, a emulsja lateksowa lepiej się przyczepiła do ściany czy sufitu. Do mocno pylących lub nasiąkających wilgocią ścian i sufitów (na przykład na gładzie czy szpachle gipsowe), zwłaszcza do świeżo wykonanych tynków czy płyt kartonowo-gipsowych, najlepiej wykorzystać specjalne preparaty gruntujące. Przy odświeżaniu pomieszczenia na pomalowaną wcześniej ścianę można nałożyć jako grunt warstwę farby lateksowej rozcieńczonej wodą (koniecznie należy sprawdzić, czy producent dopuszcza takie rozwiązanie).

Pamiętaj! Po oczyszczeniu i zagruntowaniu ścian, a przed przystąpieniem do ich malowania farbą lateksową pozwól im wyschnąć. Dokładny czas przerwy znajdziesz na etykiecie emulsji lateksowej.

przygotowanie do malowania farbą lateksową

Krok 4. Zabezpieczenie podłóg i mebli

Zanim rozpoczniemy malowanie farbą lateksową, należy odpowiednio przygotować pomieszczenie. Pierwszym krokiem w zamieszkałych już mieszkaniach czy domach jest stworzenie dostępu do ścian. Oznacza to albo wyniesienie mebli na czas remontu, albo ich przesunięcie na środek pokoju, a następnie ich dokładne oklejenie folią malarską lub płachtami papieru. Kolejnym etapem jest zabezpieczenie podłogi, okien, parapetów i schodów. Do posadzek można wykorzystać taśmę malarską, którą przyklei się do podłogi folię malarską, albo zwijaną w rulon tekturę falistą dostępną w sklepach budowalnych. Drugie rozwiązanie jest wygodniejsze, ale także droższe.

Pamiętaj! Jeżeli chcesz uniknąć pracochłonnego zdrapywania zaschniętej farby lateksowej z niezabezpieczonych elementów, w miejscu ich styku z malowaną ścianą obklej taśmą malarską futryny i opaski drzwiowe, rury od kaloryferów, kontakty i włączniki światła.

farba lateksowa

Krok 5. Malowanie farbą lateksową

Gdy gotowe są narzędzia, ściany oraz pomieszczenie, można rozpocząć malowanie farbą lateksową. Wiele osób zastanawia się, czy można malować farbą lateksową bez smug. Oczywiście, że jest to możliwe, a największy wpływ na efekt końcowy ma technika malowania. Farbę lateksową należy najpierw dokładnie wymieszać, aby połączyć w jednolitą substancję barwniki, żywice akrylowe oraz wodę. Następnie niewielką ilość emulsji lateksowej powinno się przelać do kuwety malarskiej. Po rozpoczęciu malowania farbą emulsyjną jednej ściany, nie należy przerywać, aby uniknąć powstawania przebarwień i nierównomiernego wysychania farby lateksowej. Najlepiej więc malować jedną ścianę bądź sufit nieprzerwanie. Rozpocząć należy od nanoszenia farby lateksowej pędzlem na miejsca trudno dostępne, na przykład narożnik pokoju, wnękę okienną czy drzwiową, okolice listew przypodłogowych i futryn czy ścianę za kaloryferem.

Następnie należy rozpocząć malowanie dużych powierzchni wałkiem do lateksu. Za każdym razem powinno się nabierać tyle samo farby, a jej nadmiar usuwać, używając do tego celu kratki. Najlepiej nakładać farbę lateksową w kierunku od okna do narożnika pokoju. Aby uniknąć smug, konieczne jest malowanie farbą lateksową z góry na dół, tak aby pas świeżo nakładanej farby nachodził do połowy poprzedniego. Taka metoda, nazywana „malowaniem mokro na mokro”, pozwoli na równomierne rozlanie się farby lateksowej i uniknięcie prześwitów. Dopiero po pomalowaniu całej wybranej powierzchni, czyli ściany lub sufitu, możemy zrobić sobie przerwę. Dlaczego jest to tak ważne? Nałożenie świeżej farby lateksowej na już wyschniętą warstwę może powodować inne wybarwienie tego konkretnego miejsca. Jeżeli efekt po wyschnięciu całej ściany nie jest zadowalający, czyli widać prześwity lub smugi, należy nanieść kolejną warstwę.

Pamiętaj! Na etykiecie farby lateksowej znajdziesz informacje na temat optymalnych warunków malowania oraz czasu schnięcia i możliwości nałożenia kolejnej warstwy produktu.


Inne artykuły w tej kategorii

Ile kosztuje budowa domu? Sprawdź szacunkowy koszt budowy domu

Ile kosztuje budowa domu? Sprawdź szacunkowy koszt budowy domu

Taras z kostki: jak zbudować taras z kostki brukowej?

Taras z kostki: jak zbudować taras z kostki brukowej?

Wylewki żywiczne na salonach - rodzaje, właściwości i zalety wylewek żywicznych

Wylewki żywiczne na salonach - rodzaje, właściwości i zalety wylewek żywicznych

Odświeżamy mieszkanie! Jak niewielkim kosztem odmienić swoje wnętrze?

Odświeżamy mieszkanie! Jak niewielkim kosztem odmienić swoje wnętrze?

Budowa komina: murowany czy systemowy?

Budowa komina: murowany czy systemowy?

Malowanie kamienia dekoracyjnego – jak i czym pomalować kamień gipsowy?

Malowanie kamienia dekoracyjnego – jak i czym pomalować kamień gipsowy?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.