Jak urządzić pokój dla ucznia? Zobacz praktyczne porady
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elfa.
Wakacje, jak wszystko co dobre, kończą się zdecydowanie zbyt szybko. Przed nami pierwszy dzwonek i rozpoczęcie kolejnego roku pełnego szkolnych wyzwań – to czas nauki, zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń, a także kolekcjonowania wyjątkowych wspomnień. Aranżacja dziecięcego pokoju to nie lada wyzwanie! Przestrzeń ta zmienia się dynamicznie wraz z dzieckiem, pełni różne funkcje i musi pomieścić całe mnóstwo skarbów.
Pokój dziecka to jednocześnie zaciszne miejsce do nauki i odrabiania lekcji, sypialnia oraz strefa zabawy. Co powinno się w nim znaleźć? Jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej, a do tego pomogą małemu lokatorowi w utrzymaniu porządku? Razem z marką Elfa podpowiadamy, jak urządzić funkcjonalny pokój, by doskonale służył dziecku w wymagającym, szkolnym czasie.
Strefa nauki – co powinno się w niej znaleźć?
Każdy kącik nauki, bez względu na wiek dziecka, powinien zostać wyposażony w funkcjonalne biurko, przy którym wygodnie odrobi ono pracę domową czy zasiądzie do powtórek przed planowanym sprawdzianem. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dostosowanie wysokości biurka do wzrostu oraz wymagań dziecka – maluchy, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą, nie będą potrzebowały tak szerokiego blatu, jak nastolatek. Sposobem na idealne dopasowanie biurka do jego użytkownika jest wybór rozwiązań, które będą dosłownie „rosnąć razem z nim”.
Funkcjonalne systemy ścienne Elfa to sposób na zaprojektowanie indywidualnej przestrzeni – dzięki umieszczeniu poszczególnych elementów na pionowych listwach możemy dowolnie dobierać ich wysokość, a także wymienić je, kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota. Taki system pozwoli nam swobodnie regulować wysokość blatu, jak również dostosowywać niezbędne elementy wyposażenia takie jak półki, funkcjonalne kosze i organizery, do wieku i potrzeb dziecka. Pamiętajmy również o wygodnym krześle obrotowym, którego wysokość powinna zapewniać prawidłową postawę – stopy dziecka powinny swobodnie opierać się o podłogę. Nie mniej ważne jest odpowiednie oświetlenie – optymalnym rozwiązaniem będzie lampka o giętkim ramieniu, które można dowolnie dopasować do indywidualnych potrzeb.
Okolice biurka to także miejsce, w którym mogą znaleźć się organizatory ścienne. To doskonały sposób na przechowywanie szkolnych przyborów, a także wszelkich przedmiotów związanych z zainteresowaniami dziecka. Możliwości zagospodarowania takiego organizatora jest naprawdę sporo – począwszy od prostych haczyków, poprzez pudełka w różnych rozmiarach, niewielkie półeczki aż po wysokie pojemniki w kształcie kubeczków, które doskonale sprawdzą się podczas przechowywania kredek czy długopisów, czy nawet wieszak na gazety. Korzystanie z tego typu organizatorów jest bardzo wygodne – jeśli umieścimy je w sąsiedztwie biurka, dziecko z łatwością sięgnie po potrzebne przedmioty bez potrzeby przeczesywania szuflad.
Na straży porządku
Każdy rodzic wie, jak trudne może być utrzymanie porządku w pokoju dziecka. Ubrania rzucane gdzie popadnie, przybory plastyczne pozostawione na biurku w twórczym nieładzie, czy tor przeszkód złożony z zabawek i klocków. Jak pomóc dziecku zapanować nad bałaganem, wśród którego czasami ciężko o skupienie potrzebne do efektywnej nauki? Dbałości o porządek powinniśmy uczyć od najmłodszych lat – wyuczone nawyki z pewnością zaprocentują w przyszłości. Rozpoczęcie nauki w szkole to graniczne chwile, w których dziecko z chęcią podejmuje się nowych wyzwań – wprowadźmy do przestrzeni jego pokoju organizatory w różnych formach, które pomogą w zachowaniu porządku.
Mogą być to funkcjonalne systemy wyposażone w kosze siatkowe, druciane czy transparentne, w formie stojącego regału lub półek zawieszonych na ścianie. Tak zagospodarowana przestrzeń sprzyja segregacji i pozwala w łatwy sposób zapanować nad dużą ilością przedmiotów, znajdujących się w pokoju dziecka. By usprawnić proces sprzątania, warto podpisać kosze – dzięki temu zawsze będzie wiadomo, gdzie powinny znaleźć się klocki po skończonej zabawie. W pokoju nastolatka sprawdzi się system zawieszany na drzwiach – nie zajmuje dużo miejsca, a wygodne półki doskonale pomieszczą kolekcję gier video i skarby, które zawsze chcemy mieć w zasięgu wzroku.
Dobrym pomysłem jest również wyposażenie dziecięcego pokoju w pojemną szafę, która w razie potrzeby pomieści nie tylko ubrania, ale także akcesoria związane ze sportowym hobby. Wyposażona w odpowiednią ilość koszy, półek i wieszaków z pewnością wspomoże naszą pociechę w nauce przechowywania ubrań, a w razie bałaganu – jej zawartość szybko ukryjemy przed wzorkiem gości, a w pokoju zapanuje wizualny ład i porządek. Szeroki wybór drzwi przesuwnych z oferty Elfa pozwoli nam doskonale dopasować je do wystroju wnętrza dziecięcego pokoju – nawet pod skośnym sufitem.
Odpoczynek na wysokim poziomie
Odpoczynek to podstawa – dzięki zapewnieniu wystarczającej ilości snu oraz relaksu, lokator pokoju powędruje do szkoły wyspany i w dobrym humorze, co sprzyja skutecznemu przyswajaniu wiedzy i pozytywnie wpływa na kontakty z rówieśnikami. Na czym śpi nasze dziecko? Do wyboru jest kilka opcji, a to, którą wybierzemy, zależy głównie od wymiarów pokoju oraz naszych preferencji. Duży pokój możemy wyposażyć w komfortowe łóżko, mniejszy w funkcjonalną rozkładaną sofę – a jeśli lokatorów jest więcej – łóżko piętrowe.
Jeśli jednak poszukujmy niecodziennych rozwiązań i zależy nam na zachowaniu przestrzenności w dziecięcym pokoju, zwróćmy uwagę na łóżko piętrowe z szafą z oferty Elfa. Garderoba zabudowana pod łóżkiem piętrowym to sposób na kreatywne wyposażenie pokoju, które z pewnością zachwyci pociechy i stworzy jeszcze więcej przestrzeni do zabawy i da pole popisu dla wyobraźni w dziecięcym pokoju.
Estetyka ma znaczenie
Urządzając pokój dziecka, zwróćmy również uwagę na estetykę wystroju wnętrza. Przestrzeń, w jakiej przebywa nasza pociecha, wpływa bowiem na kształtowanie się jego poczucia estetyki. Zadbajmy więc o to, by pokój był urządzony spójnie, a poszczególne elementy wyposażenia do siebie pasowały. Ogromną zaletą systemów Elfa jest ich uniwersalna estetyka, która doskonale wpasuje się w każdą przestrzeń – niezależnie od tego, czy wyposażamy pokój pierwszoklasisty, czy licealisty. Wybierzmy wersję kolorystyczną systemu Classic, Utility Home lub Decor, która najlepiej podkreśli charakter wnętrza.
Szkolne lata to okres pełen ekscytujących odkryć i radości, ale również niewielkich potknięć i pierwszych niepowodzeń – zadbajmy o to, by w natłoku emocji i wrażeń, pokój naszej pociechy stał się spokojną przystanią, w której będzie czuła się po prostu dobrze. Wykorzystując funkcjonalne systemy Elfa, stworzymy przestrzeń doskonale odpowiadającą potrzebom dziecka, która stanie się doskonałym miejscem dla odpoczynku, nauki i zabawy.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elfa.