Kuchnia dopasowana do potrzeb domowników. Jak ją zaprojektować?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką HALUPCZOK.
Jedni gotują z przymusu, inni królestwo kolorowych warzyw, owoców i świeżych mięs omijają szerokim łukiem, stołując się na mieście. Znajdziemy też grono ludzi, którzy obowiązek przyrządzania jedzenia traktują jako element kreatywnej zabawy – potrafią przyrządzić coś z niczego, a w ferworze przedświątecznego rozgardiaszu czują się jak „ryba w wodzie”. Nic dziwnego, że każda kuchnia jest inna – czasem rodzinna i przytulna, niekiedy ekskluzywna albo szalenie praktyczna. Jak zaprojektować przestrzeń skrojoną na miarę naszych potrzeb?
Kuchnia, która ma być komfortową przestrzenią pracy, rozmów czy spotkań, powinna uwzględniać przyzwyczajenia domowników. Ważne jest to, ile czasu w niej spędzamy, czy koniecznie potrzebujemy masywnego blatu i pojemnych szuflad, czy lepiej postawić na minimalistyczny design i ograniczyć się do kilku funkcjonalnych rozwiązań. W jakim stylu czujemy się dobrze? Jakie kolory oraz materiały będą pasowały do charakteru mieszkania i osobowości właściciela? Marka Halupczok przedstawi, co oprócz umiejętnego rozplanowania trójkąta roboczego, trzeba wiedzieć, by urządzić kuchnię pasującą do stylu życia jej użytkowników.
Kuchnia dla indywidualistów
Indywidualiści to wymagająca grupa ludzi. Stronią od powtarzalności, nie znoszą braku oryginalności, oczekując od otaczającej ich przestrzeni nie tylko w pełni funkcjonalnych systemów, lecz także stylowego charakteru. Wnętrze kuchni powinno więc być miejscem pełnym zaskakujących elementów, które gwarantują twórczą ekspresję zarówno w kreowaniu smakowitych dań, jak i komponowaniu otaczającej ich rzeczywistości. Mnogość rozwiązań kuchni Grazia daje właśnie takie możliwości! Subtelna kolorystyka oraz minimalistyczne formy są częścią kompozycji, która – niczym układanka – będzie zmieniać się zależnie od humoru, potrzeb i wykonywanych działań.
Liczne, ruchome części zabudowy sprawiają, że kuchnia Grazia codziennie może przybrać inny charakter. Mobilny barek – będący częścią wyspy kuchennej – pomieści ulubione wina i komplet kieliszków, które przydadzą się w czasie spontanicznej „domówki”, a jego zewnętrzna, zintegrowana z powierzchnią mebla płyta w ciągu dnia posłuży jako podstawka na sezonowe owoce czy kwiaty. Blat wyspy raz będzie solidnym fundamentem podczas aromatycznych rewolucji, a po wysunięciu stanie się eleganckim stolikiem kawowym, przy którym o poranku wypijemy mocną kawę czy ugościmy przyjaciół. Podobne zalety kryje elektronicznie uruchamiany regał, który po wynurzeniu ukaże pokaźną kolekcję przypraw niezbędnych podczas gotowania, a po skończonym zadaniu idealnie scali się z linią zabudowy, nie odwracając uwagi od pozostałych elementów wyposażenia.
Kuchnia indywidualisty to pomieszczenie, którego nie ograniczają sztywne ramy. To wnętrze dynamiczne, zmieniające się i adaptujące do aktualnych oczekiwań, dlatego sprytnym zabiegiem wykorzystanym w projekcie Grazia są boczne wnęki zabudowy, gdzie za drewnianymi frontami znajduje się nowoczesny sprzęt AGD oraz głębokie szuflady i półki na artykuły spożywcze. Wszystko to może być wyeksponowane, albo całkowicie schowane za minimalistycznym designem propozycji, na który składają się szczotkowane drewno, biel, oraz elementy z litego spieku i niebanalnego marmurowego dekoru harmonijnie łączącego całość. Kuchnia Grazia to również doskonały wybór dla minimalistów, dla których mniej znaczy więcej – po zamknięciu wszystkich ruchomych elementów aranżacji, przybiera niezwykle prostą, kojącą zmysły formę.
Intrygujące wnętrze dla miłośników kulinarnych eksperymentów
W kuchni fana kulinarnych eksperymentów liczy się praktyczne spojrzenie. W gorączkowym szale testowania, dodawania składników, mieszania i doprawiania dań, dobrze jest mieć wszystko pod ręką, dlatego warto przyłożyć się do starannego rozplanowania 5 stref roboczych, a zwłaszcza obszaru gotowania, czyli miejsca, gdzie dzieje się najwięcej. Pomocna w tym przypadku okazać się może wnęka z przesuwnymi organizerami, wtopiona w blat wyspy Valentia. Zlokalizowane w obrębie płyty indukcyjnej i zlewozmywaka drewniane, designerskie skrzynie wypełnią mieszanki aromatycznych ziół, a także chochle, łyżki czy inne akcesoria kuchenne, których nie trzeba będzie szukać w szufladach i na półkach, narażając przyrządzaną potrawę na przypalenie.
Do inspirujących doświadczeń zachęcać może sam wygląd przestrzeni. Gra faktur i kolorów kuchni Valentia, bazująca na kontraście surowej, grafitowej skały z ciepłym rysunkiem szlachetnych fornirowych akcentów, emanuje magnetyzującym urokiem i zachęca do odkrywania nowych smaków oraz zestawiania składników pozornie do siebie niepasujących. Industrialny, nieco tajemniczy klimat aranżacji przełamują przeszkolone witryny i szuflady z przegrodami, które otulone miękkim światłem, dają nie tylko wrażenie lekkości, lecz także pozwalają szybko rozpoznać ich zawartość i wyciągnąć to, co niezbędne podczas smakowitych podróży.
Kuchnia dla rodziny kochającej gotować
Duża rodzina to pakiet różnorodnych wymagań, począwszy od tych natury praktycznej związanej z szybkim przygotowaniem posiłku, łatwym usuwaniem zabrudzeń, wytrzymałością na pomysłowość najmłodszych adeptów sztuki kulinarnej, jak i stylistycznych, warunkujących poczucie harmonii, przytulności i ciepła. W takiej przestrzeni warto otulić się naturalnymi materiałami, które zbudują klimat. Niekwestionowanym zwycięzcą w kreowaniu sielankowej atmosfery jest drewno. Brąz orzecha amerykańskiego, słynącego z solidności i trwałości, występujący w projekcie kuchni Lucca vetro, w towarzystwie uniwersalnej bieli będzie idealną mieszanką we wnętrzu o podwyższonych oczekiwaniach.
Wspólne gotowanie, poza oryginalną oprawą, wiąże się z funkcjonalnością, dlatego projektanci kuchni Lucca vetro zadbali o użyteczność oferowanych rozwiązań. Ulokowana nad zlewem półka do przechowywania produktów pozwala na zachowanie ładu i porządku pośród ogromu kubków i akcesoriów należących do wszystkich domowników, a pojemne szuflady spiżarni cargo, ukrytej za masywną ramą z drewna, gwarantują swobodny dostęp do wszystkich artykułów spożywczych, tak aby każdy uczestnik kulinarnych zmagań, mógł brać czynny udział w przyrządzaniu smacznej kolacji.
Kuchenna wyspa, podzielona na część z blatem roboczym oraz efektownym stolikiem będzie elementem integrującym domowników, bo przecież w licznej rodzinie, oprócz tych, którzy kochają komponować wyśmienite dania, znajdą się i ci, którzy wolą występować wyłącznie w roli smakosza. Kuchnia zaprojektowana w ten sposób sprzyja budowaniu rodzinnej atmosfery, dając możliwość wspólnego przebywania w kuchennej przestrzeni kilku członków rodziny bez poczucia tłoku. Dzieci mogą rysować, czy odrabiać lekcje przy mobilnej części blatu wyspy kuchennej, podczas gdy rodzice z drugiej strony wyspy przygotowują posiłek. Dzięki temu opiekunowie nie tracą pociech z pola widzenia, a cała rodzina może spędzać jeszcze więcej czasu razem.
Kuchnia dla konesera elegancji
Jeśli kuchnia ma być reprezentacyjną częścią mieszkania i stanowić element łączący strefę dzienną z wypoczynkową, warto postawić na nietuzinkowy design projektu Eleganza, który już od progu wywoła spektakularne wrażenie! Piękno monolitycznej wyspy pokrytej laminatem podkreślają naturalne, drewniane akcenty, które dzięki ciepłej barwie spowiją wnętrze nutką harmonii i przytulności. Przejrzyste witryny, udekorowane wiązką światła, dodatkowo potęgują aurę ekskluzywności i wprowadzają atmosferę luksusu, którą docenią nie tylko wybitni koneserzy wyszukanych smaków oraz materiałów wysokiej jakości, lecz także miłośnicy nieprzeciętnej estetyki.
Zwolennicy elegancji preferują klasyczną prostotę, jednak przychylnie spoglądają także w kierunku łączenia jej z nowoczesnością, w której siłą są detale. Poza geometrycznymi bryłami i ponadczasowymi kolorami skupionymi wokół modnej czerni, ogromną wagę przywiązują do szczegółów – nic dziwnego, często to niepozorne dekoracje przesądzają o charakterze aranżacji, wpływają na większą personalizację przestrzeni oraz niepowtarzalność projektu. Żeby zaprosić nieco osobliwego sznytu, warto wzbogacić scenerię kuchni w efektowne ozdoby – chociażby imię lub specjalne znaki wygrawerowane na szklanych wstawkach mebli – a także zatroszczyć się o pełen komfort gotowania, związany z ergonomicznym rozkładem szafek i przegród na przybory wykorzystywane w kuchni, tak by bałagan nie umniejszył ekstrawaganckiego wystroju.
Kuchnia dla domatorów i fanów relaksu w gronie najbliższych
Kuchnia jest sercem domu, w którym zwyczajnie lubimy przebywać, nawet gdy nie towarzyszą nam buchająca para i miks aromatycznych esencji unoszących się aż pod sufit. Niektórzy lubią delektować się bukietem czerwonego wina lub uwielbiają zatapiać się w fabule kryminalnej lektury właśnie w kulinarnym anturażu. Należy zatem zadbać o to, by pomieszczenie było zaciszem, w którym można celebrować uciekające momenty. Umożliwia to projekt Stafford – z półkami na książki, stojakami na wino i kompozycją dobrze dobranych kolorów oraz faktur, kojarzonych wyłącznie z przyjemnością i relaksem. Szarość i czerń granitowego blatu, podkreślone nieskazitelną bielą, stanowić będą stylowe tło kuchni z nutą skandynawskich inspiracji czy ponadczasowej klasyki, którym lekkości dodają finezyjne witrynki oraz przeszklenia.
Dla domatorów ważna jest wygoda, dlatego kuchnia musi stanowić kwintesencję funkcjonalności. Komfort pracy zagwarantują więc zasady ergonomii i zmysł organizatorski, dzięki którym wszystko jest na wyciągnięcie ręki, a jednocześnie nie generuje konieczności ciągłego sprzątania! Piękne witryny nie dość, że będą ozdobą wnętrza, to dzięki nim nawet znajomi, którzy wpadli z wizytą znajdą filiżanki do kawy. Przezroczysty materiał ochroni też kolekcję porcelany przed kurzem i brudem. Komfort zapewnią również wbudowane uchwyty na pojemniki z przyprawami, które sprawią, że zapomnimy o nieporządku panującym w królestwie sproszkowanej papryki, pieprzu czy ziół dalmatyńskich, pozwalając jednocześnie na sprawne przygotowanie szybkiej kolacji. W obliczu takich udogodnień kuchnia z pewnością może zamienić się w ulubione miejsce w domu!
Kuchnia dla zapracowanych
Gotowanie to prawdziwa sztuka, która niestety wymaga czasu. Ludzie zapracowani mają go coraz mniej, dlatego w kuchni stawiają na błyskawiczne efekty i mało wysiłku włożonego w przyrządzanie potraw. Ten duet można osiągnąć, stosując innowacyjne rozwiązania skryte w projekcie kuchni Toscana, która nie dość, że zaskakuje praktycznością wynikającą z wykorzystania nowoczesnych technologii, to także kusi egzotyczną kompozycją awangardowej czerni i naturalnego palisandru, który ociepla wizerunek ciemnej barwy. Przejrzystość koncepcji warunkują szklane, podświetlane szafki nad zlewem, które eliminują konieczność poszukiwania składników, gwarantując jednocześnie odpowiednie uporządkowanie przestrzeni, a do tego stanowią o efektownej całości.
Zabiegani często nie korzystają z uroków kuchni, jedząc posiłki w pracy, dlatego ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie elektronicznie rozsuwanego blatu w kuchni Toscana, pod którym w razie kulinarnej ekspresji mieścić się będzie stylowa płyta indukcyjna. Ruchomy element wkomponowany w linię zabudowy, w zależności od okoliczności będzie zmieniał swoją funkcję i dostosowywał się do tempa życia kobiety sukcesu czy poważnego biznesmena. Gdy natłok obowiązków nie pozwala na gotowanie, a tym bardziej sprzątanie, warto wykorzystać też uchwyty krawędziowe, które zapobiegają powstawaniu odcisków palców na frontach mebli, a tym samym ograniczają konieczność częstego usuwania zabrudzeń i mało estetycznych śladów na ciemnych powierzchniach.
Osobowość urządzających, a także styl ich życia mają ogromny wpływ na to, jak powinna wyglądać kuchenna przestrzeń. Zapracowani docenią praktyczne rozwiązania, domatorzy wybiorą wygodę przeplecioną estetyką, miłośnicy smakowitych przeżyć sięgną po miks ergonomii i piękna, a indywidualiści z pewnością wybiorą oryginalność. Wnętrze dostosowane do potrzeb domowników jest roszadą różnorodnych składników uwzględniających funkcjonalność, design i komfort. Efekt zależy od tego, kim jesteśmy w kuchni!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką HALUPCZOK.