Kuchnia z wyspą w jasnych barwach, czyli sposób na przytulne serce Twojego domu
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką HALUPCZOK.
Kuchnia tętni zapachami świeżo upieczonej szarlotki, soczystego mięsa z indyka czy porannej kawy, która stawia na nogi największego śpiocha. To najbardziej przytulne miejsce na mapie domu, które w marzeniach wielu z nas często przypomina wnętrza rodem z amerykańskich ekranizacji filmowych: na środku pomieszczenia stoi wyspa, wokół której toczy się życie rodzinne, a jej tło tworzy paleta jasnych kolorów rozświetlających pokój.
Kuchnia z wyspą w jasnych barwach od razu budzi pozytywne emocje! Nie dość, że gama delikatnych kolorów nie przytłacza aranżacji, to także zapewnia poczucie świeżości, ciepła i harmonii, a funkcjonalna konstrukcja ulokowana na środku gwarantuje względy praktyczne, związane ze swobodą działania i mnóstwem miejsca na wszystkie akcesoria niezbędne podczas gotowania. To połączenie doskonałe zarówno dla kulinarnych profesjonalistów, jak i amatorów, czego przykładem są projekty marki Halupczok. Zobaczcie kilka inspirujących pomysłów na modną kuchnię z wyspą oraz łagodnymi odcieniami w rolach głównych!
Inspiracja przeszłością i... beż!
Myśląc o przytulnej, domowej kuchni, od razu na myśl nasuwa się beż ujęty w ramach koncepcji klasycznej lub angielskiej. W takich wnętrzach dominują meble w odcieniu kości słoniowej, rozbielonych brązów oraz mlecznych bieli emanujących urokiem minionych czasów, a lekkości dodają im liczne przeszklenia oraz witrynki, za którymi spoczywa rodzinna zastawa stołowa. Gzymsy, ażurowe wstawki, ozdobne szprosy, stylizowane dekoracje i szerokie pilastry to tylko część urokliwej zabudowy, tworzącej w kuchni nastrój sprzyjający spędzaniu czasu razem. W projekcie Bristol – marki Halupczok – efekt harmonii potęgują elementy prezentujące rysunek dębu, a całość ożywia designerski i nieco surowy akcent: granitowy blat, który dzięki intensywnej kolorystyce oraz charakterystycznej fakturze powierzchni dyskretnie wyróżnia centralny punkt zabudowy, jakim jest wyspa. W kuchni realizowanej na wzór angielskich wnętrz siłą są detale, dlatego marka Halupczok postawiła na niebanalne uchwyty na przyprawy, dekoracyjne gałki oraz stopniowane krawędzie blatu, dzięki czemu całość, mimo że utrzymana w neutralnej, bezpieczniej kolorystyce, zachwyca bogactwem rozwiązań.
Modny motyw: marmur
Istny rekonesans na rynku wnętrzarskim przeżywa marmur, który doskonale współgra z jasną paletą kolorów, czego przykładem jest kuchnia Grazia, projektu marki Halupczok. To pozycja idealna do aranżacji o charakterze minimalistycznym lub nowoczesnym, gdzie punkt ciężkości przenosi się na efektowne wykończenia, a rezygnacja z natłoku dekoracji zapewnia poczucie czystości oraz przestronności. Modna biel frontów kuchennych w połączeniu z naturalnym szczotkowanym drewnem oraz elementami spieku kwarcowego tworzą kompozycję gwarantującą lekkość i finezję, a ciekawe użylenie marmurowego dekoru dodatkowo potęguje wrażenia estetyczne, dodając aranżacji szlachetności. Obecność marmurowego deseniu oraz zastosowanie neutralnych bieli i beżów pozwala na manewrowanie w zakresie doboru barwy dodatków. Do takiego wystroju będą pasować zarówno szklane, jak i złote czy miedziane detale, dzięki którym całość nabierze nuty wyrafinowania. Kwintesencją minimalizmu w projekcie Grazia są mobilne elementy zabudowy, takie jak barek, szafy czy ruchomy blat, które wedle potrzeby albo ukażą swoją zawartość, albo będą stanowić zwartą jednolitą bryłę.
Naturalnie, że drewno!
Drewno i biel to najmodniejszy duet kilku ostatnich sezonów! Pasuje zarówno do aranżacji, w których dominuje klasyczny klimat, jak i tych, gdzie napotkamy się z surowością betonu, cegły czy stali. Efektowne usłojenie na fornirowych wstawkach ociepla chłód białej tonacji, zapewniając solidną porcję przytulności, co tworzy wspólnie stylowy zrównoważony efekt. Taką kombinację można wykorzystać na kilka sposobów, stosując przewagę jednej albo drugiej materii, bądź decydując się na subtelny balans pomiędzy nimi. Pomysłem marki Halupczok na zestawienie pierwotnego surowca z wiecznie modną tonacją jest zastosowanie efektownej oprawy z ciemnego orzecha amerykańskiego, która tworzy fronty spiżarni cargo, część wyspy kuchennej oraz praktyczne półki do przechowywania produktów. Kontrast barw w propozycji Lucca vetro podkreśla piękno nieskazitelnej bieli, a lekkość konstrukcji zapewniają bezuchwytowe systemy otwierania frontów oraz szklana podpora podtrzymująca masywny stolik kawowy zintegrowany z blatem kuchennej wyspy.
Drewno, nawet w ograniczonej ilości, odpowiada za ocieplenie wystroju, czego dowodem jest kuchnia Liguria, gdzie dominuje biel, a szlachetny fornir jest jedynie jej subtelnym towarzyszem. Połyskujące fronty zabudowy gwarantują wrażenie przestronności, optycznie powiększając przestrzeń, a wstawki z naturalnego łupka nie tyle przełamują monochromatyczną aranżację, ile budują przytulny klimat, odsuwając na bok poczucie sterylności i chłodu, podyktowane poprzez użycie bieli. Pełna harmonia jest również rezultatem odpowiedniej gry światłem. Jego wiązki, skierowane na fronty wyspy kuchennej, jeszcze lepiej podkreślają niepowtarzalną fakturę łupka, tworząc intymny nastrój.
Tercet idealny: biel, szarość i beż
Do palety jasnych barw zaliczyć można również kolory ziemi, uwzględniające brązy, beże oraz szarości, które doskonale współgrają z bielą i uchodzą za rozwiązania nie tyle uniwersalne i ponadczasowe, ile praktyczne – pozwalające na łatwe utrzymanie czystości i gwarantujące dowolność w zakresie barwy dodatków, od ciepłych i intensywnych, po chłodne pastele czy wyrazistą czerń. Zestaw spokojnych tonacji wykorzystywany w propozycji Rivoli z pewnością nie podda się dyktaturze trendów, stanowiąc modną propozycję i efektowne tło dla kulinarnych inspiracji. Funkcjonalność projektu potęguje nie tylko neutralna kolorystyka, lecz także ergonomiczny rozkład bezuchwytowych szafek z przegrodami i półek na przyprawy, co zapewni ład i porządek pośród ogromu kulinarnych niezbędników. Marka Halupczok ożywiła biel frontów oraz szarość blatu zintegrowanego z dębowym stolikiem kawowym, wzbogacając bryłę wyspy w miniogródek. Zieleń posadzonych w nim ziół oraz kwiatów będzie dynamizować wygląd przestrzeni, a do tego pozwoli na to, by pod ręką znalazły się sadzonki bazylii czy aromatycznego rozmarynu, niezbędnych podczas przygotowywania ulubionych dań.
Psychologia kolorów mówi o tym, że jasne barwy relaksują oraz uspokajają, dlatego też stanowią doskonałe tło codzienności, zwłaszcza tej kuchennej, gdzie burze aromatów i gradacje smaków mogą przyprawiać o zawrót głowy! Takie wnętrze, wyposażone dodatkowo w funkcjonalną wyspę, stanie się sercem domu – sprzyjającym nie tylko gotowaniu, lecz także spędzaniu czasu przy książce, kawie z przyjaciółką czy romantycznej kolacji z ukochanym.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką HALUPCZOK.