Efekt rdzy na ścianie - jak uzyskać? Poradnik krok po kroku
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką FOX DEKORATOR.
Rdza naturalnie kojarzy nam się z czymś starym, zepsutym i nienadającym się do użytku. Zardzewiałe przedmioty i skorodowana blacha dotąd najczęściej lądowały na śmietniku i odchodziły w zapomnienie. Jednak odkąd zapanował trend na surowe, industrialne wykończenia, nie mógł on pozostać bez echa również w architekturze wnętrz. Od pewnego czasu, zarówno w przypadku mebli, jak i na powierzchni ścian, królują wykończenia imitujące stare, zużyte powłoki. Poszukuje się coraz to nowszych sposobów na postarzenie niedawno zakupionych rzeczy, aby wyglądały na nadszarpnięte zębem czasu i mające swój własny styl i historię. Można dzięki temu stworzyć ciekawe aranżacje, które są jednocześnie surowe i przytulne.
Architekci i projektanci zakochali się w efekcie zardzewiałej blachy. Mają obecnie niezliczone pomysły na aranżację wnętrz i wykorzystanie jej w każdym detalu, a w tym właśnie na ścianach. Tego roku marka FOX DEKORATOR podążając za panującym trendem, wprowadziła do swojej oferty tynk INDUSTRIALNA RDZA, zawierający w swoim składzie cząstki żelaza. Dzięki nim tynk, wystawiony na działanie odpowiednich czynników, naturalnie rdzewieje. INDUSTRIALNA RDZA to specjalistyczny, wodorozcieńczalny tynk akrylowy, produkowany na bazie wysokogatunkowej dyspersji z dodatkiem wyselekcjonowanych środków pomocniczych oraz specjalnych wypełniaczy metalicznych. Służy on do tworzenia dekoracyjnych efektów na ścianach pomieszczeń wewnątrz budynków. Pozwala na aranżację zarówno pomieszczeń nowoczesnych jak i klasycznych, dając możliwość tworzenia indywidualnych i niepowtarzalnych dekoracji.
Właściwości "Industrialnej rdzy"
• jest gotowa do użycia – nie wymaga dodatkowego przygotowania,
• posiada doskonałe parametry aplikacyjne,
• jest to produkt naturalny, który idealnie odzwierciedla efekt samoistnie powstającej rdzy,
• "industrialna rdza" posiada właściwości magnetyczne – pozwala na przyczepienie magnesów,
• posiada dobrą przyczepność do różnych podłoży.
Podłoże do wykonania dekoracji powinno być starannie przygotowane. Powierzchnię o wysokim PH należy dokładnie zagruntować Gruntem Sczepnym, ponieważ odczyn zasadowy może powodować niekontrolowaną reakcję rdzewienia lub jej brak. Marka FOX DEKORATOR proponuje dwa sposoby nakładania tynku INDUSTRIALNA RDZA.
Uzyskanie efektu Stal Kortenowska - sposób 1
ETAP I - tynkowanie
Aktywator Rdzy należy dodać do tynku Industrialna Rdza i dokładnie wymieszać. Tynk należy nakładać na gładko pacą wenecką, na zagruntowaną powierzchnię. Pozostawiając na powierzchni ślady po ruchach pacą, w końcowym efekcie otrzymuje się delikatne przebarwienia koloru. Natomiast dokładne zagładzenie powierzchni pozwala uzyskać efekt Stali Kortenowskiej.
ETAP II - druga warstwa
Drugą warstwę nakładamy w podobny sposób jak pierwszą. UWAGA! Po połączeniu tych dwóch produktów dekorację należy wykonać w ciągu 2-3 dni (po tym czasie aktywacja następuje w pojemniku i produkt ulega utwardzeniu). Aby spowolnić ten proces, w przypadku przerw w pracy, trzeba zabezpieczyć powierzchnię Industrialnej Rdzy dołączoną do opakowania folią.
ETAP III - zabezpieczenie powierzchni
Nie wcześniej niż na drugi dzień po zakończeniu aplikacji, można zabezpieczyć powierzchnię Lakierem Dekoracyjnym. Należy się liczyć, że Lakier pogłębia kolor i efekt końcowy będzie ciemniejszy.
Uzyskanie efektu korozji - sposób 2
Etap I – nakładanie tynku
Na zagruntowaną Gruntem Sczepnym powierzchnię należy nakładać tynk na gładko pacą wenecką.
Etap II - aktywacja procesu korozji
Aktywator rdzy należy nałożyć na warstwę tynku za pomocą atomizera. W przypadku dużych powierzchni, prace należy prowadzić etapami - aktywator aplikować po wykonaniu pola ok. 1 - 2 m² tynku. Jego aplikacja powinna być w miarę równomierna dla całej powierzchni. Aktywator można jeszcze kilkakrotnie nanosić punktowo w celu spotęgowania w wybranych miejscach efektu korozji, o ile powłoka nie wyschła w całości.
ETAP III – usunięcie nadmiaru aktywatora
Delikatnie dotykamy dekoracji gąbką, w celu zebrania nadmiaru aktywatora i zniwelowania zacieków. Całość pozostawić do wyschnięcia.
ETAP IV - druga warstwa tynku
W celu uzyskania bardziej strukturalnej powierzchni, po ok. 6 godzinach, można nałożyć miejscowo dodatkową drugą warstwę tynku. Należy ją dokładać gąbką. W ten sposób można stworzyć miejsca imitujące mocną korozję blachy.
ETAP V - użycie aktywatora
Natychmiast po nałożeniu spryskujemy aktywatorem i delikatnie stemplujemy gąbką.
ETAP VI - zabezpieczenie powierzchni
Należy zabezpieczyć powierzchnię Lakierem Dekoracyjnym, nie wcześniej niż na drugi dzień po zakończeniu aplikacji. Nałożenie lakieru zatrzymuje proces korozji, a im dłużej tynk koroduje, tym ładniejsze i bardziej różnorodne można uzyskać odcienie kolorystyczne. Należy się jednak liczyć z tym, że Lakier także pogłębia kolor i efekt końcowy może wydawać się nieco ciemniejszy.
Efekt końcowy zależy od wielu czynników:
Narzędzie, którym nakładany jest aktywator:
• zraszanie atomizerem - powstaje efekt z zaciekami,
• zraszanie atomizerem i zagładzanie zacieków pacą - powstaje efekt jednolity,
• zraszanie atomizerem i tapowanie gąbką - powstaje efekt trójwymiarowy o nierównej powierzchni.
Moment aplikowania aktywatora:
• aplikując aktywator na lekko podsychającą powierzchnię uzyskamy kolory pomarańczowo-brązowe,
• aplikując aktywator na mokrą powierzchnię uzyskamy kolory jasno pomarańczowy i żółty,
Należy pamiętać, że przy zbyt dużej ilości użytego produktu tworzą się zacieki.
Czas schnięcia aktywatora
Warto wiedzieć, że im wolniej będzie przebiegało schnięcie, tym więcej wystąpi przebarwień. W związku z tym sposób użycia aktywatora należy doświadczalnie dostosować do warunków schnięcia, takich jak: wilgotność, temperatura, przeciągi, aby uzyskać zadowalający efekt.
Opinia eksperta
Zarówno efekt Korozji, jak i efekt Stali Kortenowskiej jest dość prosty do wykonania. W czasie pracy należy jednak pamiętać o istotnych szczegółach, mających wpływ na końcowy wygląd dekoracji , takich jak temperatura w pomieszczeniu czy wybór narzędzi. Od tego zależeć będzie końcowy efekt. Jednak najistotniejszy jest sposób pracy z Aktywatorem Rdzy. Według mnie najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie małej próbki, w celu wybrania najlepszego dla siebie sposobu pracy z materiałem i zapoznania się z jego możliwościami.
Tynk INDUSTRIALNA RDZA jest produktem już gotowym do użycia i należy go jedynie zamieszać przed przystąpieniem do pracy. Nie powinien sprawiać żadnych trudności w nakładaniu. Jedynym minusem może być zapach produktu w pierwszy dzień, podczas aktywacji procesu rdzewienia. Jednak myślę, że niepowtarzalny efekt, który możemy uzyskać, rekompensuje tę niedogodność.
Polecam zabezpieczenie powierzchni Lakierem Dekoracyjnym nie wcześniej niż na drugi dzień po zakończeniu aplikacji. Nałożenie lakieru zatrzymuje proces korozji, a im dłużej tynk koroduje, tym ładniejsze i bardziej różnorodne można uzyskać odcienie kolorystyczne.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką FOX DEKORATOR.