Co warto wiedzieć przed zakupem płytek do mieszkania?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką LIS Ceramika.
Płytki ceramiczne to zdecydowanie jeden z najchętniej wybieranych rodzajów pokryć ściennych i podłogowych. Swoją popularność zawdzięczają dużej trwałości, bogatej ofercie dostępnych rozmiarów, wzorów i kolorów, jak również uniwersalnemu zastosowaniu, które sprawia, że płytkami możemy pokryć powierzchnie podłóg i ścian w kuchni, salonie, łazience, przedpokoju i każdym innym pomieszczeniu. Kupujesz płytki? Dowiedz się, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę.
Przeznaczenie
Wybór płytek warto zacząć od najbardziej podstawowego kryterium, jakim jest ich przeznaczenie. Na rynku znajdziemy płytki podłogowe, ścienne oraz uniwersalne. Ich parametry w dużym stopniu zależą od tego, czy płytki przeznaczone są do montażu w pomieszczeniach, czy na zewnątrz. Innych płytek potrzebować będziemy do wykonania posadzki w kuchni lub salonie, innych na tarasie lub schodach zewnętrznych.
Rozmiar
Jeszcze kilkanaście lat temu wybór płytek ze względu na ich dostępne rozmiary był bardzo ograniczony. Dziś, zarówno płytki na podłogę, jak i płytki ścienne dostępne są w bardzo bogatej gamie rozmiarów, dzięki czemu możemy wybrać wielkość, która w optymalny sposób pasować będzie do charakteru pomieszczenia, jego wymiarów czy pozostałych założeń aranżacyjnych. Na rynku znajdziemy popularne kafelki o wielkości 10 x 20 cm, jak i wielkie płytki o wymiarach 60 x 120 cm. Tylko od nas zależy, jaki rozmiar chcemy mieć na swoich ścianach lub posadzkach.
Mrozoodporność
Wybierając płytki na zewnątrz, należy uwzględnić działanie niskich temperatur. Płytki mrozoodporne znacznie lepiej znoszą ujemne temperatury, są także bardziej odporne na wilgoć i silny wiatr, dzięki czemu nawet w niesprzyjających warunkach zachowują swoje właściwości.
Antypoślizgowość
Podłoga lub taras z płytek wyglądają pięknie, mogą być jednak bardzo niebezpieczne, z uwagi na dość śliską strukturę płytki ceramicznej. Warto więc postawić na płytki antypoślizgowe, oznaczone symbolami R9-R13 – im wskaźnik wyższy, tym płytki mają mniej śliską powierzchnię.
Rektyfikacja
Coraz chętniej wybieramy płytki rektyfikowane, czyli przycięte pod kątem 90 stopni. Dzięki temu, układając posadzkę lub ścianę z płytek, znacznie ograniczymy szerokość fug, a co za tym idzie – ich widoczność.Dzięki temu płaszczyzna ułożona z płytek będzie bardziej jednolita i spójna.
Klasa ścieralności
Wszystkie posadzki – drewniane, ceramiczne, betonowe i inne, narażone są na ścieranie się wierzchniej warstwy na skutek eksploatacji. Po niektórych pomieszczeniach chodzimy częściej, np. w kuchni, przedpokoju, łazience czy salonie, po innych rzadziej. Do najbardziej eksploatowanych wnętrz warto wybierać płytki o najwyższej kasie ścieralności. Informacji udzieli nam sprzedawca.
Estetyka
Na koniec pozostawiamy najbardziej obszerną i dyskusyjną kategorię, w której zadaje się pytania o kolor, strukturę, połysk, wzornictwo oraz wszystko, co wiąże się z wyglądem płytek ceramicznych. Tu ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia (ewentualnie budżet), gdyż oferta producentów jest imponująca!
Idealne płytki powinny być nie tylko piękne, ale też funkcjonalne. Przed zakupem warto więc zwrócić szczególną uwagę na parametry wyróżniające konkretne produkty, tak by wybrane płytki doskonale spełniały swoją rolę. Sprawdźmy więc, do jakiego pomieszczenia są dedykowane – czy są mrozoodporne, antypoślizgowe i jaka jest ich klasa ścieralności. Nie zapominajmy o estetyce wykończenia, a także o rozmiarze odpowiednio dobranym do pomieszczenia. Dzięki temu wybierzemy płytki, które będą służyły nam przez wiele lat!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką LIS Ceramika.