Meble wypoczynkowe do małego salonu – jakie powinny być?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE.
W mieszkaniach o mniejszych gabarytach, gdzie każdy centymetr kwadratowy bywa na wagę złota, często trzeba się nieźle nagimnastykować, by przy jego urządzaniu pogodzić ze sobą wiele różnych celów. Po pierwsze – chcemy maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Często wyższą koniecznością jest zorganizowanie na przykład pokoju dziennego tak, by spełniał wiele funkcji – od salonu, poprzez jadalnię, domowy gabinet, na sypialni kończąc. Po drugie – zależy nam, by wszystko się pięknie komponowało i tworzyło spójną wizualnie aranżację, która będzie miła dla oka. Po trzecie – ma być wygodnie i komfortowo, bo w pokoju dziennym spędzamy przecież najwięcej czasu!
Małe wnętrze – od czego zacząć urządzanie?
Na pewno warto zastosować kilka dekoratorskich tricków, które sprawią, że pomieszczenie wyda się wizualnie większe. Pomalowanie ścian na jasne, neutralne kolory, które stworzą wrażenie głębi, rezygnacja z ciężkich zasłon i dużych lamp z okazałymi kloszami, powieszenie lustra na ścianie, unikanie zagracenia przestrzeni nie tylko meblami, ale także zbyt dużą liczbą bibelotów i dodatków dekoracyjnych – to na pewno dobra droga do optycznego powiększenia pokoju. Aby urządzić mądrze małe wnętrze, trzeba udanej kombinacji kreatywności, dekoratorskich tricków oraz myślenia wychodzącego poza standardy.
Ważną kwestią w urządzaniu małego salonu jest odpowiedni dobór mebli. Optycznemu powiększeniu przestrzeni będzie sprzyjało, na przykład, dobranie mebli w odcieniu zbliżonym do koloru ściany. To sprawi, że subtelnie wtopią się one w otoczenie, pozwalając zyskać nieco więcej wizualnej przestrzeni. Warto ustawić je w pewnej odległości od siebie, dając między nimi trochę „oddechu”. Dobre efekty daje szkło – jeśli musisz wstawić stół, postaw na przykład na szklany blat i krzesła z przezroczystego tworzywa sztucznego.
Jakie meble wypoczynkowe wybrać?
W tym zakresie także warto sięgnąć po sprawdzone podpowiedzi projektantów. Dobrym pomysłem jest wybór mebli na wysokich nogach. Dlaczego? Po pierwsze – dzięki smukłym nogom bryła sofy staje się wizualnie lżejsza i delikatniejsza, a zatem mebel nie dominuje i tak już dość ciasnej przestrzeni. Dzięki wysokim nogom aranżacja wnętrza nabiera lekkości i subtelności. Jeśli przy tym nóżki nawiązują wizualnie do najnowszych trendów, to wprowadzisz tym samym do swojego mieszkania powiew designerskiej świeżości.
Wysokie nóżki to dodatkowa zaleta mebli w małych pomieszczeniach. Jaka? Nie tylko nadają meblowi lekkości, ale także sprawiają, że łatwiej jest pod nim posprzątać. To walor niezwykle praktyczny i funkcjonalny. W małych pokojach pole do manewru odkurzaczem czy szczotką do zamiatania często jest ograniczone. Z reguły nie ma szans na to, by mebel odsunąć od ściany, w celu usunięcia gromadzącego się pod nim kurzu. Dzięki wysokim nóżkom dostęp do podłogi jest bardzo prosty, niezależnie od tego, czy używasz zwykłej zmiotki, tradycyjnego odkurzacza, czy też sprzętu bardziej nowoczesnego w postaci odkurzacza automatycznego.
W małych pomieszczeniach dobrze sprawdzą się meble funkcjonalne, które pozwolą zaoszczędzić przestrzeń i bardziej racjonalnie ją wykorzystać. Wybierając sofę do małego salonu, który ma w nocy pełnić rolę sypialni, zwróć uwagę na to, by funkcja spania była dedykowana do spania codziennego. Pamiętaj, że niektóre mechanizmy stosowane w meblach wypoczynkowych (np. Delfin czy Leopard), są skonstruowane w taki sposób, że powierzchnię spania tworzy wysuwka / leżysko schowane na co dzień we wnętrzu mebla oraz siedzisko. Naturalne jest wówczas, że mogą wystąpić niewielkie szczeliny pomiędzy tymi elementami sofy. Z tego powodu meble z takimi funkcjami polecane są z reguły do spania okazjonalnego.
Jeśli sięgniesz natomiast po funkcje spania typu C.S.T. (Comfort System Technology), stelaż włoski (w którym śpisz na wygodnym materacu) albo DL, zapewnisz sobie równą i wygodną powierzchnię spania.
Małe pomieszczenia często wymagają pomysłowości, by zmieścić na dostępnej przestrzeni jak najwięcej sprzętów i mebli, istotnych dla codziennego funkcjonowania. Na pewno świetnie sprawdzą się sofy, które mają wymiary kompaktowe. Mała sofa z wąskimi boczkami to bardzo rozsądne rozwiązanie. Jest zarówno funkcjonalna, jak też modna. Można sięgnąć także po sofy zaprojektowane zupełnie bez boczków. Taki mebel bardzo dobrze sprawdzi się także w pokoju młodzieżowym.
Mały pokój – duże wyzwanie. Korzystając z podpowiedzi projektantów i sięgając po odpowiednio dobrane meble, na pewno uda Ci się osiągnąć bardziej niż zadowalające efekty. Inspiruj się, sprawdzaj, szukaj, próbuj i znajdź swój własny styl. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego, niż popołudniowy relaks w swoim własnym domowym gniazdku, które mimo, że czasem bywa ciasne, to zachwycać Cię będzie zarówno swoją funkcjonalnością, jak i idealnie dopasowaną do Twojego poczucia estetyki aranżacją.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE.