Kolorowy eklektyzm — jakie dodatki wybrać? Zobacz piękne wnętrze weneckiej kamienicy
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką JUNG Polska.
Eklektycznie zaaranżowane pomieszczenia to trend, który możemy coraz częściej obserwować we współczesnych wnętrzach. Niejednorodnie zagospodarowane przestrzenie cieszą się popularnością właśnie dzięki temu, że są niepowtarzalne i oddają charakter osób w nich mieszkających. Jakie dodatki wprowadzić do naszego domu, by stał się bardziej eklektyczny, a przy tym urządzony ze smakiem?
Chociaż pojęcie eklektyzmu w architekturze znane jest nam od wielu wieków, to co jakiś czas możemy obserwować ten powracający trend. Styl eklektyczny we wnętrzach charakteryzuje się łączeniem elementów eksponujących różne epoki. Główną zasadą urządzania wnętrza w tym stylu jest właśnie brak reguł. Jeśli mamy smykałkę do urządzania wnętrz, możemy osiągnąć zadowalające efekty, umieszczając w mieszkaniu kilka losowo wybranych, niepasujących do siebie rzeczy. Zestawienie w jednym pomieszczeniu przedmiotów związanych z różnymi stylami dekoratorskimi może pomóc nam w stworzeniu bardzo oryginalnej i efektownej aranżacji. W przypadku braku wyczucia estetycznego taki projekt może okazać się jednak nie lada wyzwaniem. Razem z marką Jung podpowiadamy, jak dobierać dodatki do eklektycznych wnętrz!
Potencjał staroci
Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, zazwyczaj planujemy generalny remont wszystkich pomieszczeń. Pozbywamy się wtedy często designerskich, starych mebli i akcesoriów na rzecz zupełnie nowych. Nierzadko zdarza się, że przedwojenne kamienice skrywają w swych wnętrzach podłogi pokryte drewnianym parkietem czy stare bukowe drzwi pamiętające okres II wojny światowej. Oczywiście, w starych mieszkaniach często znajdują się przedmioty, które straciły zarówno na funkcjonalności, jak i wyglądzie. Wśród nich zdarzają się także perełki z minionej epoki, które mogą stać się bazą do stworzenia eklektycznego wystroju.
Przykładem wykorzystania zabytkowej przestrzeni jest wnętrze weneckiej kamienicy odnowionej przez włoskich projektantów – Andreę Maracantego i Adelaide Testę. Inspiracją do stworzenia aranżacji było właśnie to, co zastali w środku oraz chęć połączenia tradycyjnej architektury z elementami designu lat 50 i 60. Dzięki temu osiągnęli wyjątkowy efekt, nie pozbawiając przy tym wnętrza jego historycznej wartości. Chcąc jeszcze bardziej podbić modernistyczny charakter wnętrza kamienicy, projektanci zdecydowali się na zastosowanie włączników marki Jung inspirowanych klawiaturą Le Corbusiera – wybitnego przedstawiciela modernizmu. Marcante i Testa użyli różnych kolorów łączników, tak aby pasowały do odcieni, w jakich urządzone zostało dane pomieszczenie.
Inspiracja miejscem
Wyjątkowy charakter eklektycznego wnętrza możemy osiągnąć także przy pomocy dodatków nawiązujących bezpośrednio do regionu, w którym mieszkamy. Może to być na przykład ceramika typowa dla danego miejsca lub też akcesoria z folkowym wzorem. Jeśli zależy nam na utrzymaniu bardziej nowoczesnego wystroju wnętrza, warto zainteresować się także ciekawą formą dekoracji, jaką są plakaty albo oprawione mapy przedstawiające topografię miasta. Oprócz stosowania bezpośrednich nawiązań, warto rozejrzeć się po swojej okolicy, aby poszukać inspiracji związanych ze stylem budynków oraz przeważającą kolorystyką. Następnie dostosować je do realiów swojego wnętrza za pomocą wybranych akcesoriów, posiadających określony wzór lub barwę. Subtelnym rozwiązaniem jest przemycenie ich dzięki włącznikom marki Jung.
Diabeł tkwi w szczegółach
Myśląc o dodatkach w kontekście urządzania wnętrz, często najpierw rozpatrujemy kwiaty, poduszki, koce czy też świece, które mogą odmienić wystrój naszych pomieszczeń. Akcesoria wnętrzarskie nie muszą kojarzyć nam się tylko z elementami, których rolą jest spełnianie funkcji dekoracyjnej. Świetny akcent stanowią także praktyczne sprzęty gospodarstwa domowego, takie jak na przykład designerskie gofrownice i czajniki w stylu retro oraz wszelkie inne funkcjonalne i pożyteczne przedmioty. Jeśli chcemy do naszego wnętrza wprowadzić elementy stylu glamour możemy zaopatrzyć się w lustro w ozdobnej ramie. Gdy natomiast bliższy naszemu sercu jest styl retro, a do tego uwielbiamy słuchać muzyki, może warto zdecydować się na wiekowy gramofon? Dodatki wprowadzające styl eklektyczny mogą być także nieco bardziej subtelne. Przykładem takich akcesoriów są włączniki LS 990 marki Jung wpisujące się idealnie zarówno w styl nowoczesny, jak i ten z elementami modernizmu lat 50.
Kontrastowe połączenia
Wprowadzenie kontrastujących dodatków do wnętrza urządzonego w jednorodnym stylu z pewnością odświeży i odmieni jego charakter. Jeśli posiadamy nowocześnie zaaranżowane pomieszczenie, ciekawym pomysłem jest wprowadzenie w nim współczesnych elementów na przykład w postaci zegara, wazonu w geometrycznym kształcie czy nawet minimalistycznej lampy. Kontrast można osiągnąć nie tylko za pomocą stylu, w jakim urządzamy wnętrze, ale także przy użyciu kolorów. W stonowanym salonie warto postawić na dodatki w intensywnych odcieniach, które nadadzą mu mniej formalny charakter. Niebanalnym akcentem może być także fantazyjny przełącznik LS 990 w intensywnym kolorze, który z pewnością będzie wyróżniał się na tle jasnej ściany. Pamiętajmy, że kontrasty w pomieszczeniach sprawiają, że każdy jego element staje się bardziej wyrazisty i lepiej wyeksponowany.
Artystyczny akcent
Jeśli lubimy otaczać się dziełami sztuki, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że one również stanowią o stylu, w jakim urządzone jest wnętrze naszego domu. Artystyczne elementy potrafią całkowicie odmienić charakter pomieszczenia, nadając mu oryginalnego, niepowtarzalnego wyrazu. Obrazy przedstawiające figury geometryczne przydadzą nowoczesnego sznytu wnętrzom urządzonym w klasycznej konwencji. Jeśli natomiast zależy nam na wpleceniu do współcześnie zaaranżowanego pomieszczenia nieco tradycyjnych akcentów, wystarczy, że zdecydujemy się na wybór ozdobnego wazonu w stylu klasycznym. Odważniejsi pod względem doboru dodatków mogą pozwolić sobie na bardziej widoczny element, jakim jest stylizowana rzeźba czy popiersie.
Eklektyczny charakter wnętrza możemy osiągnąć na wiele sposobów, jednym z nich jest dobór akcesoriów kontrastujących z bazowym stylem pomieszczenia. Dodatki te, w zależności od preferencji, mogą pełnić funkcję dekoracyjną oraz użytkową. Tylko od nas zależy, na jaki ich rodzaj się zdecydujemy podczas urządzania oryginalnej domowej przestrzeni. Może będą to właśnie kolorowe włączniki marki Jung?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką JUNG Polska.