Projektowanie otoczenia domu – Jak dopasować styl bram, okien, drzwi i ogrodzenia do charakteru budynku?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką WIŚNIOWSKI.
Projekt domu to cała sieć powiązanych ze sobą decyzji. Mimo że wybór elementów takich jak bramy i ogrodzenia odkładamy na później, skupiając się na samym budynku, warto już na początku inwestycji zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Umiejętny dobór kolorów i wzorów poszczególnych komponentów otoczenia zewnętrznego wpłynie na wykreowanie harmonijnej całości, a zatem to poważny krok w tworzeniu posesji będącej wizytówką mieszkańców.
Czym kierować się podczas doboru stolarki okiennej? Jak powinna wyglądać brama garażowa i na jaki odcień drzwi frontalnych się zdecydować? Postawić na oryginalność czy jednak skierować się w stronę uniwersalności? Słuchać głosu rozsądku czy podążać za modnym trendem? Niewątpliwie projekt domu jest niczym układanka, gdzie każdy element wpływa na estetyczny i funkcjonalny rezultat. Jak przebrnąć przez te inwestorskie dylematy, by z gąszczu pytań i możliwości wyłonił się obiekt idealny? Dziś razem z marką WIŚNIOWSKI – producentem bram, okien, ogrodzeń i drzwi – doradzimy, co warto wybrać, by osiągnąć wzorniczą spójność.
Co z czym łączyć, a czego unikać?
Kolorystyka elewacji, pokrycia dachowego oraz stolarki otworowej ma niebagatelny wpływ na wygląd całego obiektu, a jedna niewłaściwa decyzja może zniweczyć plany o wykreowaniu estetycznego konceptu. Mimo że początkowo skupiamy się na drzwiach i oknach, warto już na początkowym etapie inwestycji pomyśleć o kolorze i stylu bram wjazdowych oraz garażowych czy ogrodzeniu, by otoczenie budynku cechowała spójność. Pominięcie tego procesu może przysporzyć wielu problemów w przyszłości, związanych chociażby z trudnością późniejszego dopasowania odcienia tych elementów do pozostałych części projektu. Budowlanym credo inwestora powinna więc być stylistyczna konsekwencja, mówiąca o pełnej harmonii nie tylko pomiędzy barwą elewacji a pokryciem dachowym oraz stolarką – we współczesnych trendach ten aspekt poszerzany jest o bramy oraz ogrodzenia.
Obecnie coraz częściej stawia się na odważne połączenia. W trendach zauważyć można orientację na śmiałe kombinacje, na wzajemne uzupełnienie się form, odejście od klasycznych, powielanych koncepcji z użyciem rozwiązań imitujących drewno na rzecz jednolitych płaszczyzn korespondujących z modernistycznym charakterem obiektu. Inwestorzy z reguły bazują na kontraście, stosując ciemne tonacje dachówki i stolarki na tle jasnej elewacji, co podkreśla strategiczne punkty domu, jak chociażby wejście, oraz odwrotnie – nadając intensywnej fasadzie charakteru, dzięki wprowadzeniu subtelnego odcienia w postaci drzwi i bram. Połączenia oparte na przeciwstawnych tonacjach doskonale wpisują się we współczesne reguły architektoniczne – mówiące o barwnym umiarze, z jednoczesnym naciskiem na spektakularny, ponadczasowy efekt. Do powszechnych praktyk zalicza się także montaż zbliżonych tonalnie rozwiązań, gdzie bramy oraz drzwi wtapiają się w elewację lub się z nią całkowicie harmonizują, dodając budynkowi lekkości oraz gwarantując stonowany efekt. Klamrą kompozycją takiego projektu jest ten sam odcień ogrodzenia.
Co będzie pasować do nowoczesnego budynku?
Charakter budynku jest ogromną podpowiedzią dla inwestora, ponieważ w zależności od typu obiektu istnieje kilka kluczowych zasad, jeśli chodzi o dobór stylu bramy, ogrodzenia czy okien i drzwi. W estetykę nowoczesnego budynku z minimalistycznym zacięciem, pozbawionym charakterystycznych elementów konstrukcyjnych, wpisuje się neutralna kolorystyka elewacji, skupiona wokół szarości i bieli. Zgodnie z powyższym w tandemie do tego typu wykończenia dobrze jest sięgnąć po rozwiązania o podobnej tonacji (grafity i popiele harmonijnie scalą projekt) lub wybrać warianty, które podkreślą modernistyczną wizję i przypieczętują ją mocnym akcentem, dodającym aranżacji wyrazistego sznytu. Bogata oferta Home Inclusive 2.0 – marki WIŚNIOWSKI – pozwala na pełnię oryginalności w tym zakresie. Aż 16 unikatowych kolorów strukturalnych z drobinkami metalicznymi daje możliwość tworzenia ciekawych, nietuzinkowych zestawów, które wyróżnią budynek: szarość fasady może przełamać głęboka bordowa tonacja HI MODERN MAROON, a wizualną lekkość zagwarantują chłodne odcienie błękitu HI TRUE BLUE czy naturalne tonacje z palety HISTONE zestawione na tle fasady utrzymanej w złamanej bieli lub subtelnych popielach.
Trzy elementy, jeden design – czyli jak osiągnąć wzorniczą spójność projektu?
Siłą aranżacji wnętrz są kolory – to one budują klimat, tworzą specyficzną atmosferę, a także odgrywają iluzoryczną grę, powiększając czy pomniejszając metraż. W przypadku elementów architektury zewnętrznej jest podobnie, ponieważ bramy, drzwi i ogrodzenie dobrane w korespondującym z budynkiem odcieniu stanowią wspólny mianownik całego projektu, świadcząc o przemyślanej i dopracowanej koncepcji, a także niejednokrotnie wyrównują proporcje, „zmieniają” kształt obiektu czy eksponują jego zalety. Kolor jest wartościowym detalem kompozycji, a dzięki orientacji na jeden, kluczowy motyw przewodni – dostępny w ofercie Home Inclusive 2.0 – zgranie dopasowanego do siebie trio będzie łatwym sposobem na indywidualizację wizji oraz realizację głównej zasady minimalizmu mówiącej o umiarkowaniu i prostocie pozbawionej chaosu stworzonego przez nagromadzenie odcieni. Takie zintegrowanie możliwości oraz kompleksowość propozycji marki WIŚNIOWSKI to zdecydowana korzyść, jeśli chodzi o wysoką estetykę budynku, oraz znacznie mniej kłopotów dla inwestora –związanych chociażby z poszukiwaniem zgodnych wzorniczo komponentów.
Mieszanie kolorów w łańcuchu brama-ogrodzenie-drzwi nie jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli chcemy osiągnąć nowoczesny, spójny i harmonijny projekt. W tym przypadku to prostota i orientacja na jednolity design są najlepszymi doradcami oraz gwarantami tego, że wykreujemy idealną całość, która – niezależnie od charakteru budynku – będzie wyrazem dobrego gustu mieszkających w nim ludzi.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką WIŚNIOWSKI.