Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Stolik z palet – poradnik zrób to sam

Temat własnoręcznego przerabiania sklepowych palet cieszy się niezmiennie od lat wielką popularnością. Mnogość poradników DIY o europaletach to dowód na to, że lubimy adaptować surowe i nieestetyczne drewno w zgrabne meble w różnych stylach: od shabby chic, prowansalskiego po minimalistyczny i nowoczesny.

Paletami można uposażyć całe mieszkanie – tworzy się z nich łóżka, kanapy, regały czy wiszące szafki. Stabilna i pozioma konstrukcja palet stanowi doskonały materiał na wszelkiego rodzaju stoły i stoliki, ponieważ nie wymagają one większej obróbki – wystarczy je wygładzić, pomalować i postawić w dowolnym miejscu w domu czy mieszkaniu. Dziś udowadniamy, że stolik z palet – kawowy, ogrodowy czy pod tv – można stworzyć w przeciągu jednego popołudnia. Jak to zrobić? Wszystkiego dowiesz się w naszym poradniku.

Stoliki z palet – zastosowanie w domu

Wyposażając wnętrze, zazwyczaj skupiamy się na kluczowych meblach o większych gabarytach, a więc łóżkach, kanapach, szafach czy komodach, bez których nie wyobrażamy sobie funkcjonowania w pomieszczeniu. Mniejsze dodatki traktujemy po macoszemu, mimo że odgrywają one równie ważną rolę. Niewielkich rozmiarów stoliki są niezbędnym dopełnieniem w niemal każdym pomieszczeniu – od sypialni, jadalni i salonu po taras czy balkon.

Stolik kawowy z palet

Ze względu na niewielką wysokość pojedynczej palety taki stolik pełni zazwyczaj funkcję niskiego stolika kawowego, który stawia się niedaleko sofy czy fotela. Dla siedzących na kanapie domowników czy gości stolik z palet będzie dużym udogodnieniem – postawimy na nim filiżankę z kawą, pilot czy książkę bez potrzeby wstawiania. Palety na stolik kawowy zazwyczaj dodatkowo się wykańcza, montując kółka lub kładąc na nim szybę, która tworzy estetyczny i gładki blat.

Stolik pod telewizor z palet

Poziomo ustawione palety mogą pełnić także funkcję lekkiego i mobilnego stolika pod telewizor. Wystarczy połączyć ze sobą dwie palety, stawiając jedną na drugą w poziomie. Wolną przestrzeń między pojedynczymi belkami w paletach możemy wykorzystać jako mniejsze półki, które będą doskonałym miejscem na płyty DVD, książki, winyle czy inne drobne sprzęty (piloty czy głośniki). Stolik z rtv z palet to tanie i zarazem estetyczne rozwiązanie, które będzie pasowało do każdego salonu.

Stolik ogrodowy z palet

Palety znalazły prawdopodobnie największe zastosowanie jako ogrodowe meble zewnętrzne, na które – ze względu na sezonowość – nie chcemy wydawać większej sumy pieniędzy. Z tego też powodu decydujemy się na tańsze zamienniki w postaci sof, foteli i stolików ogrodowych z palet.

Postawiony na tarasie lub balkonie stolik ogrodowy z palet może pełnić różne funkcje. Połączony z kanapą ogrodową lub fotelem rattanowym będzie przydatnym stolikiem kawowym idealnym na leniwe popołudnia pod chmurą; postawiony natomiast w kącie może być stolikiem pomocniczym, gdzie umieścimy donice z kwiatami, dekoracje czy lampiony.

Leżak ogrodowy Doyles rattan ciemnoszary

Leżak ogrodowy Doyles rattan ciemnoszary

999 zł
Wysyłka do 24h
Leżak ogrodowy Upendo z technorattanu z regulowanym oparciem szara

Leżak ogrodowy Upendo z technorattanu z regulowanym oparciem szara

2809 zł
Leżak ogrodowy Shakir z regulowanym oparciem szara

Leżak ogrodowy Shakir z regulowanym oparciem szara

2689 zł
Leżak ogrodowy Shendurney z drewna tekowego
5 / 5

Leżak ogrodowy Shendurney z drewna tekowego

1019 zł

Jak zrobić stolik z palet? Instrukcja krok po kroku

Zanim zabierzemy się do obrabiania palet pod stolik, to warto wcześniej przemyśleć, jak mniej więcej ma wyglądać mebel oraz jaką funkcję ma spełniać. Stwórzmy projekt, który będzie zawierać najważniejsze informacje, jak wymiary stolika, jego wykończenie (np. kółka przy nogach czy szyba jako blat) oraz kolor. Wszystkie te dane będą pomocne przy zbieraniu potrzebnych materiałów do wykonania stolika z palet.

Stolik z palet – materiały:

  • europaleta (liczba sztuk jest zależna od rozmiarów naszego stolika);
  • papier ścierny do drewna lub szlifierka oscylacyjna, mimośrodowa lub pasmowa;
  • masa szpachlowa do drewna;
  • impregnat do drewna (w przypadku stolika ogrodowego);
  • emalia do drewna;
  • narzędzia do skręcania/wykręcania (wkrętarka, młotek, obcęgi, płaskowniki/kątowniki), przycinania (piła ręczna lub elektryczna), malowania (pędzle i wałki) oraz akcesoria ochronne (rękawice, okulary i maseczka na twarz);
  • opcjonalnie: cztery kółka meblowe lub podkładki z filcu, szklany blat.

Szlifowanie palet

Na samym początku palety należy dokładnie wyczyścić, a ich powierzchnię – możliwie wygładzić. Jest to najbardziej czasochłonny etap prac i nie należy go pomijać lub wykonywać niedbale. Najlepsza będzie do tego elektryczna szlifierka, która błyskawicznie wygładzi powierzchnię. Jeśli jednak nie dysponujemy takim sprzętem, to możemy wyrównać palety papierem ściernym. Szlifowanie papierem dzielimy na kilka etapów, zaczynając od wygładzania powierzchni papierem o gradacji 60-80. Stopień gradacji zwiększamy – ostatnie szlifowanie przeprowadzamy papierem o gradacji 200, 220 lub nawet 240, dzięki temu powierzchnia palet będzie idealnie wyrównana.

Palety szlifujemy do momentu, aż uzyskamy możliwie gładką i wolną od bruzd czy drzazg powierzchnię. Wyszlifowane palety należy odkurzyć, aby usunąć pozostałości po ścieraniu. Wszystkie ubytki w drewnie uzupełniamy specjalną masą szpachlową do drewna, kierując się zaleceniami producenta.


Uwaga! Podczas szlifowania należy założyć okulary i maskę ochronną!


jak wykonać stolik z palet

Malowanie palet

Sposób zabezpieczenia stolika z europalet zależy przede wszystkim od miejsca jego przeznaczenia. Innych środków użyjemy w przypadku stolika z palet na taras narażonego na działanie wilgoci. W domowych warunkach wystarczą natomiast farba gruntująca do drewna i kryjąca farba akrylowa w modnym odcieniu np. bieli albo lakierobejca.

Czym i jak zabezpieczyć stolik ogrodowy z palet?

Jeśli mamy w planach tworzenie stolika z palet do ogrodu lub na balkon, to należy odpowiednio zaimpregnować drewno. Surowe palety pokrywamy bezbarwnym impregnatem do drewna, stosując się do instrukcji na opakowaniu. Następnie malujemy powierzchnię lakierem, woskiem czy olejem (aby uwydatnić naturalny kolor drewna) lub farbą kryjącą. Dzięki temu mebel będzie bardziej odporny na ścieranie czy deszcz. Więcej o środkach do zabezpieczenia drewna można się dowiedzieć z artykułu: Impregnat, lakier czy olej? Czym zabezpieczyć drewno na zewnątrz?

Czym i jak pomalować stolik kawowy z europalet?

Możemy oczywiście pozostawić palety w naturalnej barwie sosny, która pasuje niemal do każdego wnętrza i do różnych stylów. Wystarczy pokryć drewno bezbarwną lakierobejcą, która wygładzi powierzchnię oraz podkreśli jasny, sosnowy kolor.

Palety można przemalować na dowolny kolor, który będzie współgrał z estetyką wnętrza. Przed naniesieniem koloru warto zagruntować palety, aby zwiększyć przyczepność farby akrylowej. Następnie za pomocą wałka lub pędzla nanosimy kolorową emulsję do drewna, aplikując tyle warstw, aż uzyskamy pożądany stopień krycia. Malowanie palet na biało jest najpopularniejszym pomysłem na wykończenie stolika. Nie oznacza to jednak, że nie możemy mebla pomalować na kolor miętowy, szary czy czarny.

Montaż palet

Jeśli tworzymy klasyczny stolik ogrodowy lub kawowy, to wystarczy połączyć dwie palety, układając jedna na drugą. Następnie za pomocą kątowników i płaskowników należy przytwierdzić palety do siebie w jak najmniej widocznych miejscach. Do spodu stolika warto przymocować kółka, dzięki którym mebel będzie mobilny, a my z łatwością przesuniemy go w dowolne miejsce. Alternatywą dla kółek mogą być najtańsze podkładki filcowe, które będą zapobiegać powstawaniu zarysowań na podłodze. Dużo prostsze jest wykonanie stolika z pojedynczej palety – tutaj wystarczy od spodu przykręcić kółka lub nóżki.

Na blacie stolika warto położyć szklaną szybę – tak wykończony stolik będzie miał elegancką, gładką i łatwą w utrzymaniu w czystości powierzchnię. Drewno połączone ze szkłem to estetyczne i przyjemne dla oka połączenie, które będzie pasowało do większości pomieszczeń urządzonych w każdym stylu.

Możemy stworzyć także stolik z palet z gładkim drewnianym blatem. Na etapie zakupu powinniśmy uwzględnić dodatkową sztukę palety. Rozkręcamy ją, aby uzyskać pojedyncze deski, którymi uzupełnimy przerwy w blacie. Taki stolik będzie wymagał od nas zdecydowanie większego nakładu prac, niemniej końcowy efekt jest wart poświęconego czasu.

Stolik z palet – cena

Własnoręcznie zrobiony stolik z palet wychodzi najtaniej. Pojedyncza paleta to koszt od 10-20 zł, do tego należy doliczyć cenę materiałów i narzędzi - tutaj warto zajrzeć do piwnicy czy składzika, ponieważ możemy znaleźć przydatne odpadki i pozostałości po remontach, które opłaca się ponownie wykorzystać. Znacznie drożej wyjdzie nas stolik z dodatkowym wykończeniem, czyli szklanym blatem czy przymocowanymi kółkami.

Stolik z palet można również kupić na popularnych aukcjach internetowych. Za gotowy mebel przyjdzie nam zapłacić od 200-500 zł, w zależności od rozmiarów stolika i sposobu jego wykończenia.

Fotel kubełkowy Meknes oliwkowy velvet łatwoczyszczący

Fotel kubełkowy Meknes oliwkowy velvet łatwoczyszczący

1379 zł
Fotel kubełkowy Celanic zielony welur na skrzyżowanej podstawie

Fotel kubełkowy Celanic zielony welur na skrzyżowanej podstawie

649 zł
Fotel uszak Malmo butelkowa zieleń welur łatwoczyszczący na bukowych nóżkach
4 / 5

Fotel uszak Malmo butelkowa zieleń welur łatwoczyszczący na bukowych nóżkach

1099 zł
Fotel Piadeliva zielony
5 / 5

Fotel Piadeliva zielony

819 zł
Wysyłka do 48h

Mały stolik z palet – tani i funkcjonalny mebel

Meble z palet to tani i ekologiczny sposób na wyposażenie domu czy mieszkania. Mniejszy stolik jest wręcz niezbędny w niemal każdym pomieszczeniu – przyda się w sypialni, salonie, przedpokoju, ale i na tarasie czy balkonie. Stolik z palet możemy stworzyć w przeciągu jednego popołudnia, a odpowiednio przygotowany i zabezpieczony mebel będzie nam służył przez kilka sezonów.

Poradniki DIY z paletami w roli głównej:


Inne artykuły w tej kategorii

Jak odnowić stare lustro?

Jak odnowić stare lustro?

Balustrada z liny – jak samemu zrobić barierkę na schody? DIY

Balustrada z liny – jak samemu zrobić barierkę na schody? DIY

Jak zrobić stolik kawowy w skandynawskim stylu?

Jak zrobić stolik kawowy w skandynawskim stylu?

DIY: Jak ozdobić sylwestrowe naczynia za pomocą brokatu?

DIY: Jak ozdobić sylwestrowe naczynia za pomocą brokatu?

Renowacja mebli drewnianych krok po kroku

Renowacja mebli drewnianych krok po kroku

Sufit podwieszany -  wady i zalety

Sufit podwieszany - wady i zalety

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.