Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Szary kolor ścian – z czym łączyć, jakie dodatki dobierać?

Szarość da się lubić! Na pierwszy rzut oka niepozorna, zyskuje przy bliższym poznaniu. Trzeba ją tylko oswoić za pomocą odpowiednich mebli i dodatków. Chociaż branża wnętrzarska wieszczy schyłek jej popularności, szarość wciąż trzyma się mocno. Podobnie jak biel jest kolorem ponadczasowym, który nie zważa na przychodzące i odchodzące mody. Z czym łączyć szarość i jaki odcień wybrać? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Szary kolor ścian: jaką farbę wybrać?

W ofercie farb ściennych znaleźć można wszystkie odcienie szarości: jasne i ciemne, w tonacji zimnej (z domieszką niebieskiego), ciepłej (z domieszką żółci) i neutralnej (na bazie czerni i bieli). Wybór jest ogromny, a sprawy nie ułatwia fakt, że każdy kolor wygląda na żywo nieco inaczej niż w katalogu z próbkami. Na odbiór barw wpływa przecież wiele czynników, przede wszystkim rodzaj oświetlenia i rozmiar pomalowanej powierzchni. Jeśli masz duszę perfekcjonisty i nie znosisz chybionych zakupów, przetestuj farbę przed malowaniem. Zdobądź próbki kolorów, które interesują Cię najbardziej, pomaluj nimi fragment ściany i zobacz, jak prezentują się na żywo o różnych porach dnia. Pamiętaj również o kilku prostych zasadach.

<p><strong>Po pierwsze weź pod uwagę metraż pomieszczenia.</strong> Małe, słabo doświetlone wnętrza wyglądają najkorzystniej w jasnych kolorach. Ciemne barwy odejmują centymetrów, dlatego zrezygnuj z farby w odcieniu antracytowym, jeśli planujesz pomalować wąski przedpokój. Znacznie lepiej sprawdzi się bardzo jasny szary kolor ścian, np. delikatny popiel. Dobierając odcień, pamiętaj, że na dużej powierzchni będzie o ton ciemniejszy niż na próbce.</p>
<p><strong>Przed zakupem zwróć uwagę na stopień połysku farby.</strong> Satynowe wykończenie odbija światło, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe. Podkreśla jednak wszystkie niedoskonałości ścian. Matowa powierzchnia pochłania światło, za to wiernie oddaje kolor farby.</p>
<p><strong>Na odbiór wnętrza wpływa również temperatura koloru.</strong> Ciepłe odcienie, czyli szarości z domieszką żółci albo brązu, są postrzegane jako przytulne, ale w miejscach słabo oświetlonych mogą wyglądać smutno i szaro-buro. Lepiej zrezygnować z ich zastosowania jeśli pomieszczenie jest niewielkie. Ciepłe kolory przybliżają ściany do siebie, przez co wnętrze wygląda na mniejsze niż w rzeczywistości. Neutralne i chłodne szarości pozwalają osiągnąć odwrotny efekt: sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne, tchnie świeżością i spokojem.</p>

Po pierwsze weź pod uwagę metraż pomieszczenia. Małe, słabo doświetlone wnętrza wyglądają najkorzystniej w jasnych kolorach. Ciemne barwy odejmują centymetrów, dlatego zrezygnuj z farby w odcieniu antracytowym, jeśli planujesz pomalować wąski przedpokój. Znacznie lepiej sprawdzi się bardzo jasny szary kolor ścian, np. delikatny popiel. Dobierając odcień, pamiętaj, że na dużej powierzchni będzie o ton ciemniejszy niż na próbce.

Przed zakupem zwróć uwagę na stopień połysku farby. Satynowe wykończenie odbija światło, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe. Podkreśla jednak wszystkie niedoskonałości ścian. Matowa powierzchnia pochłania światło, za to wiernie oddaje kolor farby.

Na odbiór wnętrza wpływa również temperatura koloru. Ciepłe odcienie, czyli szarości z domieszką żółci albo brązu, są postrzegane jako przytulne, ale w miejscach słabo oświetlonych mogą wyglądać smutno i szaro-buro. Lepiej zrezygnować z ich zastosowania jeśli pomieszczenie jest niewielkie. Ciepłe kolory przybliżają ściany do siebie, przez co wnętrze wygląda na mniejsze niż w rzeczywistości. Neutralne i chłodne szarości pozwalają osiągnąć odwrotny efekt: sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne, tchnie świeżością i spokojem.

Z jakimi kolorami łączyć szary?

Neutralna szarość potrafi dogadać się z każdym kolorem. Najczęściej występuje w towarzystwie bieli oraz jednej albo dwóch barw dopełniających, które goszczą na meblach i dodatkach.

  • Szary i kolory ziemi

Szarość połączona z bielą, beżem i brązem daje przytulny, naturalny efekt. Pomieszczenia urządzone w tych kolorach zachęcają do odpoczynku i wyciszenia po ciężkim dniu. Trzeba jednak dopilnować, żeby we wnętrzu zachowane zostały odpowiednie proporcje. Ciemne brązy i beże nie mogą zdominować pozostałych kolorów, bo aranżacja wyda się ponura i nijaka.

  • Szary, czerń i odrobina błysku

Jeśli obawiasz się szaro-beżowej monotonii, dodaj wnętrzu pazura za pomocą czarnych lub metalicznych akcentów (srebrnych, złotych albo miedzianych). Ciemne szarości w błyszczącej oprawie to przepis na elegancką aranżację w stylu glamour. Jasnoszara baza z dodatkiem figlarnego błysku pozwala urządzić modne wnętrze w klimacie retro albo scandi.

  • Szary w mocnym duecie

Szare ściany to również idealne tło dla mocnych kolorów: turkusu, żółci, orzeźwiającej limonki czy trawiastej zieleni. Wyraziste detale wprowadzają do pomieszczenia ożywczą energię i od progu poprawiają humor. Spokojna, szara baza doskonale równoważy ich szalony temperament, więc nie ma obaw, że we wnętrzu zapanuje wizualny chaos.

  • Szary i ciemne barwy

Szary doskonale łączy się z ciemnymi barwami: granatem, szmaragdową zielenią czy bordowym. Ciemne barwy dodają szlachetności wnętrzom i przełamują szare stylizacje. Nie trzeba używać wielu barwnych elementów. Wystarczy barwna narzuta, kolor tapicerki sofy i kanapy lub lekki akcent w postaci poduszek dekoracyjnych.

  • Szary i delikatne pastele

Pastelowe meble i dodatki wyglądają doskonale w towarzystwie szarych ścian. Takie połączenie pozwala ustrzec się zarówno przed nudą, jak i nadmierną cukierkowością. Mięta, seledyn, rozbielony róż czy błękit nadają wnętrzu radosny, wiosenny urok, a szare ściany skutecznie neutralizują ich słodycz.

  • Różne odcienie szarości

Szary ma wiele twarzy, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uczynić z niego dominujący, a zarazem jedyny (prócz bieli i czerni) kolor we wnętrzu. Jeśli marzysz o aranżacji w monochromatycznych barwach, śmiało zabierz się do działania. Zestaw ze sobą różne odcienie szarości, poczaruj światłem, wykorzystaj bogactwo faktur, deseni i kształtów, a wnętrze nabierze wyjątkowej urody.


Uwaga! Dobierając farbę i wyposażenie, pamiętaj, że wszystkie elementy w pomieszczeniu powinny być utrzymane w jednej tonacji. Przykładowo jeśli Twój wybór padnie na ciepły szary kolor ścian, konsekwentnie unikaj mebli i dodatków w chłodnych odcieniach.


Zasłona do salonu Hydropiper 280x270 cm szara

Zasłona do salonu Hydropiper 280x270 cm szara

2959 zł
Zasłona na przelotkach Jamari 140x250 cm szary

Zasłona na przelotkach Jamari 140x250 cm szary

79 zł
Zasłona na taśmie Daplio 135x270 cm szara

Zasłona na taśmie Daplio 135x270 cm szara

69 zł
Zasłona do salonu Hydropiper 140x270 cm szara

Zasłona do salonu Hydropiper 140x270 cm szara

1479 zł

Szare ściany: jakie dodatki wybrać?

Dobór atrakcyjnych mebli, dodatków i materiałów wykończeniowych to najlepszy sposób, żeby przegonić nudę z szarego wnętrza. Jakie elementy wystroju zdadzą egzamin celującą, a których lepiej unikać?

Bezpieczny wybór stanowią meble drewniane, zwłaszcza białe i jasnobrązowe, a także meble z czarnej stali. Na tle szarych ścian najlepiej prezentują się modele nowoczesne, o smukłej sylwetce i prostym wykończeniu, np. stoliki na zwężanych nóżkach czy ażurowe regały. Masywne meblościanki, kanciaste komody i stoły mogą zagracić pomieszczenie i zepsuć cały efekt. Duże pole do popisu dają meble tapicerowane, przede wszystkim kanapy i fotele. Bardzo często pełnią rolę wyrazistego akcentu i kontrastują ze spokojną szarością ścian. Jeśli więc chcesz wprowadzić do wnętrza odrobinę kolorowego szaleństwa, śmiało postaw w nim żółty fotel uszak albo różową sofę.

W roli dodatków świetnie sprawdzą się rośliny (zieleń fantastycznie ożywia szare ściany), zdjęcia i grafiki w czarnych lub białych ramkach, metaliczne akcenty w postaci lamp, wazonów, połyskujących ram luster, a przede wszystkim wszelkiej maści tekstylia. Mięsiste koce i narzuty, puszyste poduszki, zasłony z grubego materiału i miękkie dywany skutecznie ocieplą surową przestrzeń.

W salonie i sypialni mogą zagościć modne materiały wykończeniowe: czerwona cegła, beton dekoracyjny czy postarzane deski. Na ciemnoszarej ścianie pięknie zaprezentują się listwy przysufitowe, które wyraźnie odcinają szarą tafle ściany od bieli sufitu, lub biała lamperia z płyty MDF (boazeria angielska).

Szary kolor ścian to dobra alternatywa dla beżu i bieli. Jest elegancki, spokojny i ponadczasowy. Pozwala na częste metamorfozy, bo współgra z większością kolorów, mebli oraz dodatków. Niektórzy stronią od szarości, uparcie powtarzając, że jest ponura i monotonna. Szary ma jednak wiele odcieni. Jeśli wybierzesz ten właściwy, a dodatkowo zestawisz go umiejętnie z innymi kolorami, stworzysz udaną aranżację bez krzty nudy.


Inne artykuły w tej kategorii

Fokus na kolor: NIEBIESKI

Fokus na kolor: NIEBIESKI

Czarna ściana – sprawdź pomysły na czarną ścianę w salonie i innych wnętrzach

Czarna ściana – sprawdź pomysły na czarną ścianę w salonie i innych wnętrzach

Inox – jaki to kolor sprzętów AGD? Zalety i wady powierzchni inox w kuchni

Inox – jaki to kolor sprzętów AGD? Zalety i wady powierzchni inox w kuchni

Kolor granatowy we wnętrzach – z czym i jak łączyć granat?

Kolor granatowy we wnętrzach – z czym i jak łączyć granat?

Kolor khaki we wnętrzach – jak wykorzystać i z czym łączyć kolor khaki w aranżacji?

Kolor khaki we wnętrzach – jak wykorzystać i z czym łączyć kolor khaki w aranżacji?

Jaki kolor do przedpokoju? Pomysły na aranżacje przedpokoju

Jaki kolor do przedpokoju? Pomysły na aranżacje przedpokoju

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.