Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ogród

Ogród angielski: jak zaprojektować ogród w stylu angielskim?

Ogród angielski to dzikość natury, swoboda i romantyzm! Jeśli lubisz naturalne ogrodowe aranżacje, nie podobają Ci się równo przystrzyżone klomby i symetryczne rabatki, angielski ogród to coś dla Ciebie. Dziś opowiemy nieco więcej o tym stylu – podpowiemy, jakie kwiaty warto wybrać, jakie meble postawić i od czego właściwie zacząć planowanie takiej przestrzeni. Jak zaprojektować ogród w stylu angielskim? Zaczynamy!

Zestaw mebli ogrodowych Avoints drewno sosnowe stół z 4 krzesłami biały z beżowymi poduszkami

Zestaw mebli ogrodowych Avoints drewno sosnowe stół z 4 krzesłami biały z beżowymi poduszkami

4389 zł
Zestaw mebli ogrodowych Wrotilm drewno sosnowe stół z 4 krzesłami biały

Zestaw mebli ogrodowych Wrotilm drewno sosnowe stół z 4 krzesłami biały

3979 zł

Ogród angielski – cechy charakterystyczne

Ogród i taras to miejsca, w których wiosną i latem spędzasz mnóstwo czasu. Warto zadbać o to, by przestrzenie te były nie tylko funkcjonalne, ale również piękne i idealnie wpasowujące się w Twój gust. Jeśli lubisz nieregularne linie i bliskość natury, ogród angielski będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem! Co to jest ogród angielski? Zebraliśmy dla Ciebie kilka najważniejszych cech, które pozwolą Ci odróżnić ten styl od innych.

Jak wygląda ogród angielski? Jego charakterystyczne cechy to:

  • wzorowanie na naturze,
  • nieregularne zgrupowania roślin zamiast równych rabatek,
  • podkreślone nierówności terenu,
  • wykorzystanie naturalnych lub podobnych do naturalnych zbiorników wodnych,
  • przestrzeń tętniąca życiem i swobodą.

Ogród angielski – od czego zacząć projekt?

Planujesz aranżację ogrodu angielskiego? Projekt zacznij od sporządzenia planu przestrzeni. Na kartce papieru zarysuj kształt ogrodu, wytycz alejki i kwiatowe rabaty. Kolejny krok podczas wykonywania projektu ogrodu w stylu angielskim to określenie, jakie właściwości ma gleba, które miejsca są nasłonecznione, a które bardziej cieniste oraz z której strony najczęściej wieje wiatr. Na tym etapie planowania ogrodu angielskiego rysunek pomoże Ci w rozmieszczeniu kwiatów, drzew i krzewów.

Kwiaty i krzewy warto dobierać w taki sposób, aby tworzyły piętra, zgodnie z zasadą, że wyższe rośliny powinny znajdować się z tyłu, a najniższe z przodu. Pamiętaj też o tym, że rośliny powinny uzupełniać się w kwitnieniu oraz zdobić ogród również zimą – z tego powodu warto wprowadzić kilka roślin zimozielonych.

Jak zaprojektować ogród w stylu angielskim?

Jak założyć ogród angielski? Kwintesencją angielskiego ogrodu przydomowego jest uporządkowana iluzja zaniedbania – chodzi o to, by ogród wglądał na dziko rosnący, ale by nadal był schludny i funkcjonalny. Zewnętrzne granice ogrodu można wytyczyć za pomocą żywopłotu, a w jego wnętrzu tworzyć swobodne kompozycje złożone z dużych grup poszczególnych gatunków roślin.

Jeśli zastanawiasz się, jak zaprojektować ogród, pamiętaj o tym, że styl angielski rezygnuje z rozległych, nisko przystrzyżonych trawników – tu powinniśmy stworzyć raczej niewielkie, zacienione trawniki niż obszerne zielone połacie. Brzegi ścieżek to idealne miejsca dla niskich kwiatków, najlepiej takich o lekko zwieszających się łodyżkach. W ogrodzie koniecznie muszą znaleźć swoje miejsce róże i pnącza, dla których warto zainstalować kratki i pergole np. w kształcie łuku – mogą one stanąć w ogrodzie swobodnie (wtedy warto pod nimi postawić ławkę), można ustawić je nad którąś ze ścieżek lub w okolicy przylegającego do ogrodu okna czy drzwi.

A jak zaprojektować mały ogród w stylu angielskim? Na niewielkich przestrzeniach rozłożyste pergole raczej nie zdadzą egzaminu. W małym ogrodzie sprawdzą się za to bujne rośliny i kwiaty przypominające te, które pamiętamy z ogrodu babci oraz rozłożyste, zapełniające przestrzeń krzewy. Ma być tajemniczo i romantycznie – nawet na małym metrażu!

Angielskie ogrody przydomowe – jakie kwiaty wybrać?

Jakie rośliny wybrać do ogrodu angielskiego? Początkowo angielskie ogrody przydomowe zasiedlane były głównie przez warzywa i lecznicze zioła. Dziś w ogrodach tego typu królują przede wszystkim kwiaty i krzewy. Urządzasz ogród angielski? Wybierz kwiaty charakterystyczne dla tego kraju i klimatu. Za najbardziej odpowiednie uchodzą rośliny o pastelowych kolorach, miękkich kształtach i zdolne do bujnego rozrastania się – chodzi o to, by zgromadzone w ogrodzie odmiany wyglądały jak wyjęte ze starych obrazów.

Byliny do ogrodu angielskiego

Byliny są podstawą dobrze skonstruowanego angielskiego ogrodu przydomowego. Bardzo ważną funkcję spełniają tzw. byliny poduchowate tworzące niskie, puchate kępy wypełniające przestrzenie między innymi roślinami – stanowią one głównie ochronę przed chwastami. Z poduchowatych kwitnących wiosną można wybrać macierzankę piaskową, goździka drobnołuskowego, mokrzycę czy skalnicę, a latem i jesienią będzie kwitł rdest pokrewny, goździk siny, dzwonek karpacki i rozchodnik. Z nieco wyższych roślin na wiosnę zakwitną fiołki, pierwiosnki, bratki, tulipany, krokusy i konwalie. W tym piętrze roślin z powodzeniem możesz wprowadzić zioła – pachnąca mięta, tymianek czy rumianek będą nie tylko ozdobą, ale mogą również przydać się w kuchni.

Róże w ogrodzie w stylu angielskim

Róże to prawdziwe królowe angielskich ogrodów przydomowych, występujące w wielu gatunkach i odmianach. Przede wszystkim cenione są powtarzające kwitnienie odmiany o bujnych liściach i gęstych płatkach. Warto wykorzystać sadzonki rozłożystej, wydającej ciemnoróżowe kwiaty róży francuskiej niegdyś rosnącej dziko na terenie Polski. Od wieków zachwytem darzono intensywnie pachnącą różę damasceńską – niektóre jej odmiany kwitną zarówno wiosną, jak i jesienią. Równie ceniona jest róża stulistna, której gęste, zbite płatki upodabniają kwiaty do… główek sałaty. Kwitnie ona jaskraworóżowo, pachnie odurzająco, a dawniej popularna była również ze względu na częstą obecność na obrazach XVII–wiecznych holenderskich mistrzów.

Rośliny pnące do ogrodu angielskiego

Aranżacja ogrodu w stylu angielskim nie może obyć się bez płotków, altan, tyczek i pergoli, na których wspierać się będą rozmaite pnącza. Oczywiście i tu królują róże, ale oprócz nich w angielskich ogrodach bujnie rozprzestrzeniają się powojniki, występujące w wielu odmianach, barwach, kształtach i rozmiarach. Równie wdzięczną rośliną jest wiciokrzew o subtelnych kielichach w odcieniach bieli, żółci, fioletu lub szkarłatu, czy delikatna winorośl.

O czym jeszcze pamiętać przy projektowaniu ogrodu angielskiego?

W ogrodzie w stylu angielskim nastrój odbierają wszystkie zmysły – wzrok, słuch, zapach smak i dotyk. Piękne ogrody angielskie nie tylko cieszą oko, ale pozwalają również usłyszeć relaksujący śpiew ptaków, poczuć odurzający zapach kwiatów, posmakować soczystych i słodkich owoców czy dotknąć szorstkiej kory drzewa. Planując ogród w tym stylu, przemyśl go w taki sposób, by maksymalnie cieszył zmysły, dzięki czemu przebywanie w nim będzie jeszcze przyjemniejsze.

Jakie meble ogrodowe wpisują się w styl angielski?

Z angielski stylem ogrodowym świetnie komponują się żeliwne meble ogrodowe – romantyczne, fantazyjnie gięte i w romantycznym klimacie. W angielski styl równie dobrze wpasują się meble drewniane – świetnie będą wyglądały te klasyczne lub stylizowane na nadgryzione zębem czasu.

Zestaw ogrodowy Galipp sześcioosobowy narożnik stół i pufa biały/szary

Zestaw ogrodowy Galipp sześcioosobowy narożnik stół i pufa biały/szary

8259 zł
Nowość
Krzesło ogrodowe z regulowanym oparciem Misando aluminium szare

Krzesło ogrodowe z regulowanym oparciem Misando aluminium szare

1019 zł

Mała architektura w angielskich ogrodach – czy się sprawdzi?

Mała architektura ogrodowa jest wykorzystywana w ogrodach angielskich, ale nie dominuje nad całością. Prym wiedzie bujna roślinność. W ogrodach angielskich często zdarzają się altany ogrodowe, ale i te obrośnięte są zwykle bluszczem. Świetnie sprawdzają się również murki, klimatyczne studzienki czy romantyczne ławki w zacienionych miejscach.

Angielskie ogrody – najmodniejsze inspiracje

Nowoczesne ogrody angielskie doskonale wpisują się w najnowsze trendy ogrodowe i przypominają bardzo modne w ostatnich sezonach ogrody leśne. Przestrzenie przydomowe w takim stylu są bliskie naturze i omijają niepotrzebne stylizacje i równe cięcia, które nie mają nic wspólnego z tymi występującymi w naturze. Szukasz pomysłów na ogród angielski? Inspiracje czerp z natury! W dobie wszechobecnej cyfryzacji coraz bardziej chcemy kontaktu z zielenią, naturalną roślinnością i śpiewem ptaków – na te wszystkie potrzeby doskonale odpowiada właśnie stylistyka ogrodu angielskiego.

Ogród w stylu angielskim – historia

Ogród w stylu angielskim najczęściej utożsamiany jest z tzw. cottage garden, czyli ogródkiem przydomowym. Wedle tradycji ten typ ogrodu zaczął pojawiać się w średniowieczu, gdy epidemia dżumy zdziesiątkowała posiadaczy ziemskich i należące do nich obszary stały się dostępne dla mieszkańców okolicznych wiosek.

Kiedy spopularyzowały się ogrody angielskie? Przykładem zwycięstwa angielskiego ogrodu przydomowego nad innymi ogrodniczymi trendami są publikacje dwójki znanych ogrodników – Williama Robinsona i Gertrude Jekyll. Kontestując dotychczasowe sformalizowane ogrodnictwo brytyjskie, ogłosili oni nową erę aranżacji krajobrazu. Ich zdaniem ogrody powinny być odpowiedzią na tęsknotę za dawnymi, przedindustrialnymi czasami – miały rozrastać się bujnie i dziko, pełne swojskich gatunków drzew, krzewów i kwiatów.

Ogród angielski – ciekawostki

  • Cottage garden to nie jedyny styl określany jako ogród angielski. Jego popularnym poprzednikiem był angielski ogród krajobrazowy (English Landscape Garden, jardin à l'anglaise), który pojawił się w XVIII wieku jako wyraz sprzeciwu wobec uporządkowanych, geometrycznych ogrodów francuskich. Jardin à l'anglaise miał odzwierciedlać sielski klimat angielskich łąk i zagajników. Dla kolejnej generacji ogrodników ogród krajobrazowy był zbyt wielkopański i nieprzyjazny, dlatego też wyszli oni z propozycją cottage garden – ogródka przytulnego, łatwego w utrzymaniu i naznaczonego osobowością swojego twórcy.
  • Wiele z oryginalnych angielskich ogrodów przydomowych przetrwało do dziś, a kilka w stanie niezmienionym np. zaprojektowane przez Gertrud Jekyll wspaniałe ogrody w Upton Grey i Hestercombe, ogród pisarza Thomasa Hardy’ego w Dorset czy będący inspiracją dla wielu obrazów ogród pisarki Beatrix Potter w Hill Top. Każdy z nich może posłużyć jako inspiracja dla stworzenia własnego niepowtarzalnego przydomowego ogródka.
  • Ogród francuski a angielski – czym się różnią? Ogród francuski jest zupełną przeciwnością ogrodu angielskiego. Panuje tam ład, porządek i symetria, których trudno szukać w ogrodach angielskich.

Jeśli marzysz o ogródku, który będzie dziki, naturalny i romantyczny, ogród angielski będzie dla Ciebie idealnym kierunkiem. Mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość – takie ogródki wymagają dużo mniej pracy niż równo przystrzyżone ogródki francuskie – tu największe pole do popisu ma natura, Ty musisz tylko delikatnie ją dyscyplinować.


Inne artykuły w tej kategorii

Oświetlenie roślin w ogrodzie – jak podświetlić drzewa i krzewy w ogrodzie?

Oświetlenie roślin w ogrodzie – jak podświetlić drzewa i krzewy w ogrodzie?

Jakie meble do ogrodu wybrać? Poznaj najpopularniejsze rodzaje mebli ogrodowych

Jakie meble do ogrodu wybrać? Poznaj najpopularniejsze rodzaje mebli ogrodowych

Jak dbać o meble ogrodowe? 6 praktycznych porad

Jak dbać o meble ogrodowe? 6 praktycznych porad

Jak dobrze oświetlić ogród?

Jak dobrze oświetlić ogród?

Jaką huśtawkę kupić do ogrodu? Wybieramy huśtawki ogrodowe dla dzieci i dorosłych

Jaką huśtawkę kupić do ogrodu? Wybieramy huśtawki ogrodowe dla dzieci i dorosłych

Jakie krzesła wybrać do ogrodu, na taras i balkon? Podpowiadamy

Jakie krzesła wybrać do ogrodu, na taras i balkon? Podpowiadamy

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.