Rola detali w aranżacji wnętrz – jak dopasować osprzęt elektryczny do stylu pomieszczenia?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Kontakt-Simon.
Wykończenie wnętrza naszego mieszkania czy domu, to najbardziej twórczy etap w inwestycji. Chociaż wykonujemy go na końcu, wizja estetyczna zwykle poprzedza fazę budowlaną, niejednokrotnie będąc głównym impulsem do działań. Nie jest to zaskoczeniem, zwykle to efekty, a nie sam proces zaprząta nasz umysł. A cóż tak nie rozgrzewa wyobraźni jak wizja nowego lokum? Czy zlecimy ją profesjonalnemu architektowi wnętrz, czy postanowimy wziąć projekt na swoje barki, oczekujemy jednego - harmonijnego wnętrza odzwierciedlającego nasze oczekiwania i marzenia. Żeby osiągnąć upragniony cel nie możemy zapomnieć o żadnym elemencie. Doświadczenie uczy, że jeden detal może zmienić wszystko, a jak wiadomo "diabeł tkwi w szczegółach".
Współcześnie mamy dostęp do wielu technologii wcześniej nieosiągalnych. Ściana nie jest już tylko powierzchnią pomalowaną farbą. Możemy w zasadzie dowolnie formować jej fakturę i kolor, a także materiał wykończenia. Modne są surowe betonowe tynki, tradycyjna czerwień odkrytej cegły, czy tynki strukturalne. W łazience do dyspozycji mamy niezliczoną ilość kamienia, terakoty i drewna. Nie możemy także zapomnieć o wracającym do łask metalu, będącym ciekawą alternatywą dla tradycyjnych zabezpieczeń ścian.
Bez względu na wybór warto go podkreślić detalem. Najlepiej temu celowi służy światło i osprzęt, który dostosowany jest do rodzaju wnętrza. Skupmy się na tym drugim elemencie. Osprzętu elektrycznego nie da się uniknąć we współczesnym świecie. Otaczają nas kontakty, łączniki, kable czy lampy. Zazwyczaj te ostatnie wiodły prym w kreowaniu naszych wnętrz. Przez lata wypracowano wzorce pozwalające dostosować oświetlenie, jego kolor i oprawę do charakteru całości, a nawet zasadniczo na nią wpływając. Dlaczego zatem w podobnym duchu nie wykorzystać pozostałych elementów osprzętu?
Dotychczas od kontaktów i łączników oczekiwaliśmy funkcjonalności i wtopienia się w otoczenie. Ten nieinwazyjny aspekt dominował przy wyborze osprzętu. Tymczasem okazuje się, że wystarczy niewiele zwiększyć budżet by pozyskać potężne możliwości dopełnienia, czy podkreślenia pożądanej atmosfery. Łączniki i kontakty wypełniają nasze pomieszczenia. Używamy ich dziesiątki razy w ciągu dnia, a w większości przypadków znajdują się one w widocznych miejscach. Nie możemy sobie pozwolić na pominięcie tych wniosków. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę, jakie atrybuty będą dla nas kluczowe? Oryginalny kształt ramek pozwoli podkreślić kolor i fakturę ściany. Odpowiednia gama kolorystyczna zapewni możliwość kreatywnego doboru gniazdek i włączników, w duchu harmonii lub odcięcia od powierzchni. Nie możemy zapomnieć o jakości materiału, wszak będziemy użytkować osprzęt przez co najmniej kilka lat, w nadziei bezproblemowego działania.
Seria Simon 82 Detail firmy Kontakt-Simon to dobry przykład twórczego podejścia do osprzętu elektrycznego. Kształt ramek jest unikatowy na naszym rynku i został zaprojektowany przez hiszpańskich designerów. Wykończenie podstawy ramki, powoduje odcięcie się od ściany, a całość zdaje się z niej wychodzić. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele możliwości estetycznych. Wykorzystano je by zaprojektować dwie linie wzornicze. Original wykonany jest w całości z duroplastu czyli tworzywa termoplastycznego odpornego na blaknięcie koloru i zarysowania. Te parametry należą do najbardziej pożądanych od strony technologicznej w przypadku takiego osprzętu, narażonego zarówno na działanie światła, jak i mechaniczne uszkodzenia.
Front linii występuje w szerokiej gamie kolorystycznej od klasycznej bieli po kreatywne ramki pełne kolorów i wzorów. Podstawa ramek, czyli element odcięcia od ściany, może występować w wielu wariantach. Aluminiowe będą przejmować kolor ściany, tworząc przy tym delikatną poświatę. Oryginalny efekt subtelnie podkreśli ścianę i zostanie bez trudu zauważony. Ponadto do dyspozycji mamy barwy bardziej odważne, umożliwiające odcięcie się od tła. Linia Select to także fronty wykonane z duroplastu, ale ramki to już materiał ekskluzywny, taki jak barwione aluminium o fakturze błyszczącej lub matowej oraz naturalne drewno.
Takie rozwiązania z łatwością mogą wpłynąć na ogólny charakter wnętrza, pozostawiając inwestorom swobodę wyboru. Nietrudno sobie wyobrazić jak będą działać fluorescencyjne ramki na tle betonowej ściany, czy ramki drewniane w połączeniu z czernią glazury lub metalu. Istotną kwestią pozostaje kompatybilność serii Simon 82 Detail. Swobodnie możemy zmieniać ramki, fronty czy też elementy ruchome w obrębie asortymentu. Zyskujemy tutaj nie tylko możliwość utrzymania spójnego charakteru całego osprzętu, ale także możliwość zmiany estetycznej całości w przypadku odświeżania naszego wnętrza.
Na koniec warto dodać, że ramki nie tylko wypełnimy klasycznymi gniazdkami czy włącznikami - Kontakt-Simon oferuje rozbudowany osprzęt od gniazdek USB z ładowarką do smartfonów poprzez gniazda multimedialne, aż do rozwiązań kontrolujących bezpieczeństwo za pomocą wbudowanych czujników.
Warto wykorzystać każdy detal w kształtowaniu naszych wnętrz. Nic w końcu tak nie denerwuje jak codzienne obcowanie choćby z najmniejszą dysharmonią w otoczeniu. Kreatywne i twórcze podejście producentów do osprzętu elektrycznego ułatwia nam wybrnięcie z tej niekomfortowej sytuacji.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Kontakt-Simon.